• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Divan Edebiyatı Hakkında

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,087
MFC Puanı
20,700
1637642451000.png

Divan edebiyatı,Türklerin Müslümanlığı kabul etmelerinden sonra İslam uygarlığının bilim,inanç ve kuralları çerçevesinde Arap ve Fars edebiyatlarını örnek tutarak meydana getirdikleri yazılı edebiyat türüne verilen genel adtır.

“Divan edebiyatı” denmesi şiirlerin toplandığı kitaplara “divan” adının verilmesindendir.

Elimize geçen en eski örneği ilk Müslüman Türk devleti olan Karahanlılar’ın egemen oldukları bölgede, XI. yüzyılın ikinci yarısında,hakaniye lehçesiyle yazılmış olan bu edebiyat daha sonra Azeri ve Türkiye lehçelerinin yaşadığı bölgelere de yayılarak,XIX.yüzyılın ortalarına kadar sekiz yüzyıl sürmüştür.

Divan edebiyatını şiir ve düzyazı alanında besleyen kaynaklar şunlardır:

Kuran ve hadisler,dinsel bilimler(tefsir,kelam,fıkıh),İslam tarihi,tasavvuf,İran mitolojisi (Firdevsi’nin Şehname’si),peygamber ve evliya hikayeleri,çağın bilimleri (kimya,simya,hikmet,mantık,tıp,astronomi,musiki v.b.),Türk ulusal kültürü ve yerli malzeme (günlük olaylar,gelenek ve görenekler v.b.)

Divan edebiyatının dil,vezin,nazım biçimleri v.b. bakımından taşıdığı başlıca özellikler şu temellere dayanır:

Türkler İslam uygarlığı çevresine girdikten sonra,Türk dili,İslam âleminde bilim dili olarak kabul edilen Arapça’nın,sanat dili olarak kabul edilen Farsça’nın sözcük ve kurallarıyla yüklü hale gelmiştir.

Arap nazmının ölçüsü olan aruz vezni kabul edilmiştir. Dilin yabancı sözcüklerle yüklü hale gelmesinde aruz veznin inde payı vardır. Yapısında uzun ünlü bulunmayan Türkçe ,uzun ve kısa hecelerin türlü biçimlerde yan yana gelmesinden oluşan aruz veznine uydurulmak için yabancı sözcükler aracı olarak dile girmiş;bunların sayısı,ilk zamanlara oranla,gittikçe çoğalmıştır.

Çoğu Arap ve Fars edebiyatlarından alınan birtakım nazım biçimleri kullanılmıştır. Divan edebiyatının nazım birimi “beyit” tir. Beyit,başlı başına bir bütün sayılır. Düşünceleri anlatan cümleler bir beyit içinde tamamlanır;yani,her beyit,kendi sınırları içinde bir anlam bütünlüğü taşır. O bakımdan,divan nazmında beyitler arasında konu birliği aranmaz;yapıtlar beyti beyit yazılır; bu nazımda yapıtların uzunluk ve kısalıkları da beyit sayısıyla ölçülür.

Konular
2,107
MFC Puanı
301,150
"hâl kâfir, zülf kâfir, çeşm kâfir el amân
ser-be-ser iklim-î hüsnün kâfiristan oldu hep."
Nedim'den...

ben bu sözden dönmezem devr eyledikçe nüh felek
şâhid olsun aşkıma arz u semâ sevdim seni.
Şeyh Galib

"vücudum ney gibi sureh sureh olsa da ah itmen
mahabbetten dem urduk incimek olmaz belalardan"
Fuzûlî'den...

''haddeden geçmiş nezâket yâl ü bâl olmuş sana. mey süzülmüş şişeden ruhsâr-ı al olmuş sana.''

Günümüz türkçesi: ''nezaket, kuyumcuların altını tel halinde incelttiği araçtan (haddeden) geçerek senin boyunu posunu oluşturmuş. şarap, şişeden süzülerek yanağındaki allığı oluşturmuş. ''

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,087
MFC Puanı
20,700
ben bu sözden dönmezem devr eyledikçe nüh felek
şâhid olsun aşkıma arz u semâ sevdim seni.​
Şeyh Galib​

Bu güzel (gerçi hepsi güzel de ) ama bu başka bir güzel

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,087
MFC Puanı
20,700
Aslında bilinmedik, kıyıda köşede kalmış o kadar çok eser var ki ben aklımda kalanlardan yazdım sabah sabah çok derine inemedim ??
Fazla derine inmek de iyi değil (kendimden biliyorum, edebiyat sınavına bir iki gün kala o kadar çok divan şiiri okurdum ki evde Türkçe konuşmayı unutur, bir şey isterken kaside-yi mürheyen makamında istediğim de Annem, "lan ne oluyor, Türkçe konuş anlamıyorum, çay mı istiyorsun" diye azarladı.)

Sınavdan sonra iki ile üç gün içinde normale dönerdim.....

Konular
2,107
MFC Puanı
301,150
Fazla derine inmek de iyi değil (kendimden biliyorum, edebiyat sınavına bir iki gün kala o kadar çok divan şiiri okurdum ki evde Türkçe konuşmayı unutur, bir şey isterken kaside-yi mürheyen makamında istediğim de Annem, "lan ne oluyor, Türkçe konuş anlamıyorum, çay mı istiyorsun" diye azarladı.)

Sınavdan sonra iki ile üç gün içinde normale dönerdim.....
Sınavda karıştırma ihtimali yuksek bi çalışma sistemi olan ezberdir sanırım?Ben Edebiyat sınavlarına çalışmadan girip 90 altı not aldığımı hatırlamıyorum, dersi dersi dinleme modu açık kalmış??