Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Doğru Makyaj Nasıl Yapılır

Lilith

ad astra per aspera
MFC Üyesi
  • Üyelik Tarihi
    5 Ağu 2017
  • Mesajlar
    1,128
  • MFC Puanı
    11
  • MFC Seviyesi

Fondöten


Uzmanların görüşlerine göre, fondöten kullanımı kesinlikle temiz ve nemlendirilmiş bir cilde nemli bir sünger ile sürülmesi gerekir. Süngeri her kullandıktan sonra yıkanmalı ve kurutulması gerekir. Fondöteni aydınlık bir yerde sürmeniz ve gündüz makyajını gün ışığında, gece makyajını da daha iyi aydınlatılmış bir yerde yapılması gerekiyor. Saç dibinizin ve cildinizin birleştiği kısımda renk farklılığı kesinlikle olmamalıdır. Fondöteni bu bölgelere küçük dokunuşlar ile iyice yaymalısınız. Seçtiğiniz fondöten ten renginize uygun olmalı ve ince bir tabaka halinde sürülmesi gerekir.

Pudra


Fondötenin üstüne süreceğiniz pudranın şeffaf olmasını unutmayın. Eğer sadece pudrayı kullanacaksınız, mutlaka ten renginize uygun olması gerektiğini ve büyük pudra fırçasıyla ince bir tabaka halinde sürülmesi gerektiğini bilmelisiniz.

Göz


Uzman kişiler, toz far kullanımının ve dayanıklılık açısından daha iyi olduğunu belirtiyor. Sık bir şekilde temizlenen süngerli çubuk ya da yumuşak fırçalar ile sürülmesi gerektiğini de dile getirmekteler. Gözleriniz ile aynı renk far sürdüğünüz zaman çok iyi sonuç vermediğinden bahseden güzellik uzmanları, kişinin, kendine yakışacak rengi deneyip bulması gerektiğini söylemekteler. Uzmanlar, gözleri daha büyük göstermek isteyenlere de ” Kirpik diplerine kadar siyah yada kahverengi göz kalemiyle ince bir hat çekmeli, göz ucundan da biraz taşacak şekilde olmalıdır. Alt kirpiklerin dip kısımlarına da ince bir hat çekilmelidir. Fakat bir pamuklu çubuk ile hattın keskinliğini dağıtmanız gerekiyor. Gözleriniz birbirine çok yakınsa gözün şakak tarafında bulunan ucunu daha koyu renk bir farla belirginleştirin. Gözleriniz birbirinden ayrıksa göz pınarınızın üstünü kaşınıza kadar koyuca ton bir far ile gölgelendirin”.

Maskara


Siyah ya da koyu kahverengi rimellerden sürüp gözlerinizin daha büyük ve güzel gösterilebileceğini belirten güzellik uzmanları, rimeli sürerken başınızı hafif bir şekilde kaldırıp aynaya bu şekilde bakarken yapmalarını ve göz çevresine bulaştırmamak açısından iyi bir teknik olduğunu bildirmektedirler.

Allık


Güzellik uzmanları allık fırçalarının çok yumuşak ve uzun tüylü olması gerektiğini söylemekteler. Ayrıca da sık bir şekilde yıkanması gerektiğini de ifade edip, ” Allığın rengi kişinin ten rengine uygun olması ve pembemsi ya da toprak tonlarında olması gerektiğini vurgulamaktadırlar. Allık, leke görünümlü olmamalı, çok hafif bir şekilde kullanılmalı, fırçayı bastırmadan ilk olarak hafif bir şekilde değdirilerek sürülmesi gerekir. Gece makyajlarında ise kullanılan allıklar biraz daha koyu tercih edilebilir. Fakat dağıtımını çok iyi yapmanız gerekir. Yuvarlak bir yüzü daha ince gösterebilmek için allığı, elmacık kemiğinin altından şakaklara olacak şekilde sürülmeli ayrıca şakaklarınıza sürmeniz gerekir. Köşeli bir yüzünüz varsa, elmacık kemiklerinizin üstüne ve çenenizin alt-yan sınırlarına doğru allığı sürerseniz yüzde daha yumuşak bir ifade elde edebilirsiniz. Yazın cildiniz güneşten karardığında kullandığınızdan daha koyu bir allık ile cildinize ışıltı katın.’’
 
Üst Alt