• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Egzersizin ruh sağlığına faydaları

Herkül

Admin
Üyelik Tarihi
4 Haz 2013
Konular
8,797
Mesajlar
29,749
MFC Puanı
17,460
Egzersizin ruh sağlığına faydaları
w7PfZi.jpg

Herkes düzenli egzersizin vücut için iyi olduğunu bilir. Fakat egzersiz aynı zamanda zihinsel sağlığınızı iyileştirmenin en etkili yollarından biridir.

Düzenli egzersizin depresyon, anksiyete, DEHB ve daha fazla problem üzerinde derinlemesine olumlu bir etkisi olabilir. Aynı zamanda stresi hafifletir, hafızayı geliştirir, daha iyi bir uykuya yardımcı olur ve genel ruh halinizi iyileştirir. Ve faydalarından yararlanmak için bir spor fanatiği olmak zorunda değilsiniz. Araştırmalar, az miktarda yapılan egzersizin bile hayatınızda ciddi bir fark yaratabileceğini göstermektedir. Yaşınız veya kondisyon düzeyiniz ne olursa olsun, daha iyi hissetmek için egzersizi güçlü bir araç olarak kullanmayı öğrenebilirsiniz.

Egzersizin zihinsel sağlık yararları nelerdir

Egzersiz sadece kas büyüklüğü ile ilgili değildir. Elbette egzersiz fiziksel sağlığınızı ve fiziğinizi iyileştirebilir, belinizi düzeltebilir, cinsel yaşamınızı iyileştirebilir ve hatta ömrünüzü uzatabilir. Ancak çoğu insanı egzersize iten şey bu değildir.

Düzenli egzersiz yapan insanlar zaten spor yapma eğilimindedir çünkü bu onlara çok büyük bir iyilik hissi verir. Gün boyunca daha enerjik hissediyorlar, geceleri daha iyi uyuyorlar ve daha rahat ve pozitif hissediyorlar. Egzersiz ayrıca birçok yaygın zihinsel sağlık sorunu için güçlü bir tedavi yöntemidir.

Egzersiz ve depresyon

Çalışmalar, egzersizin hafif ila orta şiddette depresyonu, antidepresan ilaçlar kadar etkili bir biçimde ve yan etkiler olmadan tedavi edebileceğini göstermektedir. Depresyon belirtilerini hafifletmeye ek olarak, araştırmalar ayrıca bir egzersiz programının sürdürülmesinin depresyonun tekrarını önleyebileceğini göstermektedir.

Egzersiz güçlü bir depresyon savaşçısı. En önemlisi, sinir büyümesi, düşük iltihaplanma, sakinleşme ve iyilik hissini destekleyen yeni aktivite kalıpları dahil beyindeki her türlü değişikliği teşvik eder. Ayrıca beyninizde zihninizi harekete geçiren ve sizi iyi hissettiren güçlü kimyasallar olan endorfinlerin de salgılanmasını sağlar. Son olarak, egzersiz aynı zamanda bir dikkat dağıtıcı olarak da işlev görebilir ve depresyonu besleyen olumsuz düşünceler döngüsünden çıkmak için bir zaman bulmanızı sağlar.

Egzersiz ve anksiyete

Egzersiz, doğal ve etkili bir anti anksiyete tedavisidir. Gerginlik ve stresi azaltır, fiziksel ve zihinsel enerjiyi arttırır ve endorfin salınımı yoluyla iyi hissetmenizi sağlar. Örneğin nefes almanızın ritminiz, ayaklarınızın yere çarpması veya cildinizdeki rüzgar hissini fark etmeye çalışın. Bu dikkat unsurlarını egzersize ekleyerek, gerçekten vücudunuza ve egzersiz yaparken nasıl hissettiğine odaklanarak, sadece fiziksel durumunuzu iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda aklınızdan geçen sürekli kaygı akışını da kesebilirsiniz.

Egzersiz ve stres

Stres altındayken vücudunuzun nasıl hissettiğini fark ettiniz mi? Özellikle yüzünüz, boynunuz ve omuzlarınızdaki kaslarınız gergin olabilir, bu gerginlik vücudu sırt veya boyun ağrıları veya ciddi baş ağrıları ile terk eder. Göğsünüzde gerginlik, çarpıntı veya kas krampları hissedebilirsiniz. Ayrıca uykusuzluk, mide ekşimesi, karın ağrısı, ishal veya sık idrara çıkma gibi sorunlarla da karşılaşabilirsiniz. Tüm bu fiziksel semptomların kaygısı ve rahatsızlığı, daha fazla strese yol açarak zihniniz ve bedeniniz arasında kısır bir döngü yaratabilir.

Egzersiz yapmak bu döngüyü kırmanın etkili bir yoludur. Beyindeki endorfin salınımının yanı sıra, fiziksel aktivite kasları gevşetmeye ve vücuttaki gerilimi hafifletmeye yardımcı olur. Beden ve zihin birbiriyle çok yakından bağlantılı olduğu için, bedeniniz daha iyi hissettiğinde, zihniniz de daha iyi hissetmiş olur.

Egzersiz ve DEHB

Düzenli egzersiz yapmak, DEHB semptomlarını azaltmanın ve konsantrasyon, motivasyon, hafıza ve ruh halinizi iyileştirmenin en kolay ve en etkili yollarından biridir. Fiziksel aktivite hızlı bir şekilde beynin dopaminini, norepinefrin ve serotonin seviyelerini yükseltir. Bunların tümü odak ve dikkati etkiler. Bu şekilde egzersiz, DEHB ilaçlarıyla aynı şekilde çalışır.
 
Üst