Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

En Çok İkinci El İlanı Verilen Otomobil Marka ve Modelleri [Temmuz 2020]

DarkWoman

Kayıtlı Üye
MFC Üyesi
Konum
Germany
  • Üyelik Tarihi
    27 Kas 2019
  • Mesajlar
    13,341
  • MFC Puanı
    63,862
  • MFC Seviyesi

İkinci el otomobil piyasasında yaşanan fiyat artışlarına rağmen kredi kampanyaları nedeniyle geçtiğimiz aylarda satışlar da artışa geçmişti. Ancak Temmuz ayında yaşanan normalleşme ile döviz artışları talebi düşürdü. İkinci el piyasasında fiyatlar arttı ve vatandaşlar daha yüksek kilometreli araçlara yöneldiler. Temmuz 2020’de ülkemizde en çok talep gören ikinci el otomobil marka ve modelleri de belli oldu.

Arabam.com’un ilettiği son raporlar, ülkemizdeki ikinci el otomobil piyasasına dair net bilgiler içeriyor. Temmuz ayının ilan verilerine dayanan raporun detaylarına göre yaşanan kur artışı ve normalleşme dönemiyle birlikte, ikinci el otomobillerin ortalama fiyatlara artmaya devam ediyor. Vatandaşlar ise bu nedenle otomobil tercihlerini daha yüksek kilometreye sahip araçlardan yana kullanıyorlar.

İkinci el otomobil fiyatlarındaki artış, pandemi ile birlikte devlet bankaları tarafından düzenlenen otomobil kredisi kampanyası sayesinde artan talebin, Temmuz 2020’de azalmasına yol açtı. bir başka deyişler Haziran 2020’de kredi kampanyaları nedeniyle hareketlenen otomobil piyasasında düşüş başladı. Bununla birlikte Arabam.com’un raporunda en çok ilan verilen marka ve modeller de belli oldu.


En çok ilan verilen ikinci el otomobil markaları (Temmuz 2020):
ikinci el otomobil markaları


Uzun bir süredir ülkemiz ikinci el otomobil piyasasında en çok ilgi gören marka Renault, Temmuz 2020’de de %17 ile liderliğini sürdürdü. Renault’u %13 ile Volkswagen takip ederken, %9 ile Opel, %8’er oranla Fiat ve Ford ilk 5’i oluşturdu. En çok ilan verilen 10 marka piyasanın %78’ini oluştururken, kalan %22’lik dilim de ilk 10 dışındaki otomobil markalarına dağılıyor.


En çok ilan verilen ikinci el otomobil modelleri (Temmuz 2020):
ikinci el otomobil modelleri


Renault’un marka bazında lider olduğu ikinci el otomobil piyasasasında model bazında ise ilk 10’da 3 Renault modeli bulunuyor. Lider konumdaki Renault Clio’yu Opel Astra, Ford Focus, Megane, Passat, Carolla, Polo, Fluence, Civic ve Golf takip ediyor. Model bazında ilk 10’a giren araçlar toplam piyasanın %39’unu oluşturuyor. Kalan %61’lik dilim ise tahmin edebileceğiniz üzere ilk 10’a girmeyen diğer modellere ait.


En çok ilan verilen ikinci el arazi, SUV ve pick-up modelleri (Temmuz 2020):
arazi araçları suv pick-upCüsseli araçlarda ise en çok ilan verilen model Nissan Qashqai oldu. Hemen ardından Türkiye’de oldukça ilgi gören Dacia Duster geliyor. Kia Sportage ve Volswagen Tiguan modelleri ile devam eden listede beşinci sıranın sahibi ise Chevrolet Captiva. Toplamda %45’lik dilimi oluşturan ilk 10 cüsseli araçların model yılları da ağırlıklı olarak 2010 ve sonrası olarak göze çarpıyor.


En çok ilan verilen kilometre aralıkları:
İkinci el araçlarda en çok ilan verilen kilometre aralıkları ise yukardaki gibi. Vatandaşların %65’i 100.000 kilometre ve üzeri otomobilleri tercih ediyor. Buna karşın teknik açıdan daha sağlıklı olan 100.000 kilometre ve altı araçları tercih edenlerin oranı %14.En çok ilan verilen fiyat aralıkları:
ikinci el otomobil fiyatları
Fiyat aralıklarına göre ilanlara baktığımızda ise %37’lik oranla 50.001 TL ile 100.000 TL aralığındaki araçları zirvede görüyoruz. Vatandaşların daha çok ilgi gösterdikleri 50.000 TL ve altı araçlar ie piyasanın %20’sini oluşturuyor. 100.001 ila 200.000 TL’lik araçlar ilse piyasanın toplam %43’ünü oluşturuyor.


En çok ilan verilen model yılları:
ikinci el otomobil yıllarıEn çok ilan verilen model hacimleri:
ikinci el otomobil motor hacimleriEn çok ilan verilen şanzıman tipleri:
ikinci el otomobil şanzımanEn çok ilan verilen yakıt tipleri:
ikinci el otomobil yakıt tipleri
 
Üst Alt