• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Engelli HakLarı

diShy

Onursal Üye
Üyelik Tarihi
27 Kas 2009
Konular
32,527
Mesajlar
50,861
MFC Puanı
2,550
Engelli' kelimesi bir sıfattır. Engelli kelimesi sözlükte "Engeli olan, mânialı, vücudundaki uzuvlarından herhangi birinde diğer insanları göre eksik veya kullanım noksanlığı bulunan kimse" olarak tarif ediliyor.

İçinde bulunduğumuz yüzyıl herhangi bir engeli bulunmayan insanların bile rahat edemediği bir yüzyılken engelli insanlar için hayat kuşkusuz daha zordur. İnsanlar haklarını zor elde ederken engelli insanlar için daha da zordur.

Onların zaten zor olan yaşamlarına bir engelde biz çıkarmamalıyız. Bu insanları sürekli öncelik tanıyıp hayatı onlar için yaşanabilir kılmalıyız. Engellilik bir kusur ve özür değildir. Bugünün şartlarında yarın kendisininde engelli olmayacağını kim garanti edebilir?

Allah c.c. korusun bir trafik kazası sonrasında hayatımızın kararmayacağını göz, el ayak vb organlarımızı kaybetmeyeceğimizi kim garanti edebilir?

(Bir valiliğin girişi) Biz herhangi bir engeli olan kimse olsak acaba zaten zor olan yaşama yeni engeller çıkartılmasını kabul edebilir miyiz? O halde empati yapmalıyız. Yükümlülüklerimizin haklarımızdan önce geldiğini unutmamalıyız. Yükümlülüklerini yerine getirmeyen kimseler haklarını hangi hakla talep edebilirler?
 
Üst