Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Erkeklerin Derdi Saç!

Satürn

Emektar Yönetici
  • Üyelik Tarihi
    9 Şub 2015
  • Mesajlar
    41,211
  • MFC Puanı
    12,844
  • MFC Seviyesi

Sadece Türkiye’de değil dünyada da erkekler arasında en çok rağbet gören estetik operasyonlardan biri saç ekimi.

Bu alandaki son teknolojik gelişmeler umut veriyor.

Esteworld Plastik Cerrahi Hastaneleri Medikal Direktörü Dr. Servet Terziler dünyada kullanılan en son yöntem fue tekniğiyle kıl köklerinin tek tek ense bölgesinden alınarak saçsız deriye yerleştirildiğini ve PRP tekniğiyle de kıl köklerinin canlı tutulduğunu söylüyor.

Terziler erkeklerin yüzde 50’ye yakınında genetik olarak saç dökülmesi sorunu görüldüğünü dolayısıyla erkeklerin en fazla yaptırdığı estetik operasyonların başında saç ekimi geldiğini belirtiyor.Genetik saç dökülmesi 18 yaşından itibaren kendini gösteriyor. Dr. Servet Terziler saçsızlığın en etkili tedavisinin 2000’li yılların başından bu yana kullanılan fue tekniğiyle saç ekimi olduğunu vurguluyor.

Fue tekniğinde; eskiden olduğu gibi kafanın arka bölgesinden şerit halinde kesi yapılmıyor. Genetik olarak dökülmeye dayanıklı kafanın arka bölgesinden saç kökleri tek tek alınarak homojen bir dağılımla saçsız bölgeye naklediliyor. Bu teknikte ekilen saçlar3 ay içinde çıkarak uzamaya başlıyor ve 6 ay içinde fark edilir şekilde uzayarak normale dönüyor.

Saç ekiminde dünyada bir ilk

Dr. Terziler fue tekniğini PRP yöntemiyle birleştirerek uyguladıklarını ve bunun dünyada çapında bir yenilik olduğunu belirtiyor. Normalde toplanan saç kökleri serum içinde bekletiliyordu. Ancak Dr. Terziler kıl köklerinin ekilene kadar canlılığını yüzde 15-20 oranında kaybettiğini belirtiyor. Başarı oranını artırabilmek için de yeni bir yöntem denediklerini ve kıl köklerini PRP solüsyonunda beklettiklerini kaybı bu sayede yüzde 5’lere düşürdüklerini vurguluyor.Yeni yöntemdetoplanan kıl kökleri ekilene kadar yani 5-6 saat boyunca kişinin trombosit oranı 3 katına çıkarılmış plazması içinde bekletiliyor.

Dr. Terziler eğer saçsızlık kişinin başında genel olarak görülüyorsa kişinin pubis (cinsel) bölgesinden alınan kıl köklerinin de baş bölgesine nakledilebildiğini belirtiyor. Nakil edilen kıl kökleri bir süre sonra başta saç özelliği kazanıyor.

Ancak Dr. Servet Terziler saç dökülmesi sorunu kendini ilk göstermeye başladığı zaman duruma çare aramanın en kolay yöntem olduğunu belirtiyor. Zira erken dönemde başlanılan tedaviyle saç dökülmesi durdurulabiliyor. Dr. Terziler dökülme sorunu için saç mezoterapisi yapıldığını saç derisinde eksik olan vitaminlerin tespit edilerek bu vitaminlerin saç derisine enjekte edildiğini söylüyor.

Tek sorun kelleşme değil

Erkeklerin saç ektirme dışında sıklıkla yaptırdığı bir estetik operasyon daha var; o da jinekomasti.

Erkek göğüslerinde görülen normalden fazla büyümeye jinekomasti deniyor. Son yıllarda bu görüntüye sık sık rastlanıyor. Erkeklerin yüzde 60’a yakınında östrojen hormonunun fazla salgılanmasından kaynaklanan büyük göğüs sorunu yaşanıyor.

Uzmanlar bu görüntünün son yıllarda artmasınıhormonlu gıdalara bağlıyor.

Dr. Servet Terziler erkeklerin bu kadınsı görüntüden kurtulmalarının jinekomasti ameliyatlarıyla mümkün olduğunu belirtiyor.

JiNEKOMOSTi AMELiYATI

Terziler eğer memedeki yağ dokusu fazlayse liposuction yapıldığını ancak meme dokusu fazlaysa jinekomasti ameliyatıyla erkeklerin kadınsı görüntüden kurtulmalarının mümkün olduğunu söylüyor.
Terziler tedaviye başlamadan önce birtakım testler yapılarak jinekomastiye neden olan unsurların tespit edilmesi gerektiğini vurguluyor. Terziler eğer altta yatan bir hastalık yoksa jinekomasti ameliyatı yaptıklarını belirtiyor.


Jinekomasti ameliyatları göğüs ucunda ten renginden daha koyu renkli olan alanda açılan küçükyarım ay şeklindeki kesiyle gerçekleştiriliyor.
Ameliyat memenin büyüklüğüne göre 1-3 saat sürüyor. Terziler ameliyatın ardından 3-4 gün içinde kişinin kollarını çok fazla hareket ettirmemek kaydıyla normal yaşantısına döndüğünü belirtiyor.
 
Üst Alt