Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Esnaftan Ayasofya'nın Camiye Çevirilmesine Tepki

Rapunzel

Kayıtlı Üye
MFC Üyesi
  • Üyelik Tarihi
    11 Mar 2015
  • Mesajlar
    5,370
  • MFC Puanı
    -365
  • MFC Seviyesie

Trabzon’da müze iken camiye dönüştürülen ve ibadete açılan Ayasofya Camii'yle ilgili esnaf dertli. İbadetin açılmasıyla turistlerin alana gelmediğini belirten esnaflar, "Yeniden müzeye dönüştürülse ilimizin ziyaretçi sayısı artacaktır" dedi.

Fatih Sultan Mehmet'in 1461'de Trabzon'u fethetmesinin ardından camiye dönüştürülen Ayasofya Kilisesi, 1961'de müze olarak hizmet vermeye başlamıştı. Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün, yapının Fatih Sultan Mehmet Vakfı'na ait olduğu gerekçesiyle açtığı dava, 2012 yılında sonuçlandı ve eser Ayasofya Müzesi Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne devredildi. Devrin ardından yapı cami olarak kayıtlara geçti. Freskler ise asma tavan ve özel perdelerle kapatıldı. Ayasofya’da ilk namaz ise 28 Haziran 2013'te kılındı. Aynı yılın Temmuz ayında ise cuma namazıyla ibadete açıldı.

Yapının camiye dönüştürülmesinin ardından yabancı turist sayısında önemli bir azalma yaşandı. Kültür ve Turizm İl Müdürü Ali Ayvazoğlu, Ayasofya'da şu anda görünen yapının değişeceğini belirterek, “Oradaki ahşap kısım kalkacak. Orası tamamen camla kaplı olacak. Tavan kalkacak. Daha önce görmüş olduğunuz tüm o fresklerin hepsi görünür konuma gelecek. Şu anda namaz kılınan kısım daha ön kısma alınarak o alanda gelen ziyaretçileri gezdirme imkânı sağlanmış olacak” dedi.

Esnaf Sonat Kaynar ise Ayasofya'nın müze olduğu dönemlerde yoğun turisti ağırladığını ifade ederek, “Bizim de işlerimiz iyiydi. Burası camiye dönüştürülünce turistler gelmemeye başladı. Tur otobüslerinin adresi burasıydı. Burası yeniden müzeye dönüştürülse ilimizin ziyaretçi sayısı artacaktır” diye konuştu.

31 yıllık esnaf Muhammet Demeli de Ayasofya camiye dönüştürülürken kimsenin görüşünün alınmadığını söyledi.


 
Üst Alt