Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Evlenme İzin Belgesi-Evlilik Reddi

OBERON

Kayıtlı Üye
MFC Üyesi
  • Üyelik Tarihi
    20 Kas 2016
  • Mesajlar
    3,142
  • MFC Puanı
    151
  • MFC Seviyesi

Evlenme İzin Belgesi - Evlilik Reddi

Evlilik belgesi çiftler arasında evlenmemelerine neden olmadığını gösteren bir belgedir. Bu belgenin alım amacı çiftlerin başka bir yerde veya nüfus müdürlüklerinden evlendirme memuruna götürülen bir belgedir. Dosyanın incelenmesi sonucunda evlenmelerine engel bir hallerinin bulunmadığı ve belgelerinin de tam olduğu tespit edilen çiftlere istedikleri takdirde, beyannamenin izin belgesi bölümü onaylanarak verilir.

Bu belgeyi alan evlenecek çiftler, gereksiz prosedürlerle uğraşmazlar. Böyle bir belgeyi ellerinde bulunduran çiftler, yurt içinde ve yurt dışında evlendirmeye yetkili makam huzurunda, ayrıca bir dosya düzenlenmesine lüzum kalmaksızın evlenebilirler.

Hayallerinde başka bir yerde evlenmek isteyen çiftler, evlilik belgesini alarak derin bir oh çektiniz. Belgeyle birlikte Yurt dışına veya yurt içinde herhangi bir ilde evlilik yapmayı planladınız. Zaman su gibi akıp gider elinize verilen bu belge verildiği tarihten itibaren 6 ay süre ile geçerli olup, bu husus belgede de gösterilir.

Evlendirme memuru sizi evlilik belgesiyle evlendirdi. Artık sizden mutlusu yoktur. Yeni bir hayata başlamışsınızdır. Lakin elinizdeki belgeyle evlilik yaptırdıysanız, evlilik cüzdanını kontrol edin. Evlendiğiniz yerin ve memurun imzasının olup olmadığına bakın. Bu belgeye dayanarak akid yapan, evlenmeyi belgeyi veren evlendirme memurluğuna 15 gün içinde bildirmekle görevlidir.

Evlenmenin Reddi

Evlendirme memuru, dosyayı incelemesi sonucunda 15. maddede sayılmış bulunan evlenme manilerinden herhangi birini tespit ettiği takdirde evlenme yapmayı reddeder.

Bu hususu gerekçeli ve yazılı olarak taraflara derhal duyurur. Taraflarca tespit edilen evlenme manisinin mevcut olmadığı belgelerle ispatlanmadığı sürece evlenme yapılamaz. Evlenme mani, nüfus kütüklerindeki bir işlem eksikliği sebebiyle ortaya çıkmışsa, bu eksiklik tamamlanmadıkça evlenme akdi yapılamaz. Evlilik hazırlıklarının prosedürlerini önceden bilmediğinizde bir çok sıkıntı yaşacağınızı unutmayın. Aynı şekilde bu prosedürlerde meydana gelen aksaklıkların önceden giderilmesi bilgilendirilmeyle oluşmaktadır. Ülkemizdeki broksilerde takılı kalmamak için yapacağınız işlemleri daha iyi ve yakından bilgilendiğinizde o zaman evlilik işlemleriniz aynı hızda devam edecektir.

Evlilikte izin belgesini almak yeterli olmadığı gibi diğer unsurları tamamen öğrenilmelidir. Bunlar sırasıyla kiminle ve ne şekilde evlendiğinize bakacaksınız. Size göre canınızdan çok sevdiğiniz bir kişi ama devlet prosedürlerine göre yabancı bir kişi ise o zaman evlilik işlemleri farklı olmaktadır. Buna benzer kan uyuşmazlığı, akraba nitelikleri gibi bir çok faktör göz önünde bulundurulmaktadır.
 
Üst Alt