Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Evliliğin aşamalarını tanıyalım

Jade

Kayıtlı Üye
MFC Üyesi
  • Üyelik Tarihi
    30 Kas 2012
  • Mesajlar
    7,557
  • MFC Puanı
    221
  • MFC Seviyesi

Her evliliğin mutlaka geçtiği safhalar vardır ve evlilikler bu aşamalardan geçemezse biter. Uzmanlar, her ilişkinin geçirdiği bazı safhaların derinliğinin çiftten çifte, ilişkiden ilişkiye değiştiğini belirtiyor. İşte her evliliğin geçmek zorunda olduğu o aşamalar…
Evliliğin bu hayatta yaşanacak en güzel ve doğru ilişki türü olup olmadığı tartışılır ama bir gerçek var ki evlenmeyen çok az. ‘Evlilik aşkı öldürüyor!’ Ne, neyi, niye öldürüyor? Göz göre göre öldürecek miyiz aşkımızı?
Hayat güzeldir
Güzeldir, müthiş hissettirir, hep sürecekmiş gibi gelir. Gözlerinizin içi güler, canlısınızdır, yepyeni hayalleriniz vardır. Hoşunuza gitmeyen bir şeyler gördüğünüzde onu görmezden gelebilirsiniz. Sevgilinizle, birbirinize aşkınızı göstermenin yaratıcı yollarını arar durursunuz. Ayrıyken o aklınızdan hiç çıkmaz.
Bunun adı ‘fenotalemin’dir. İlişkinin bu aşamasında vücut fenotalemin adlı hormonu salgılar ve işte bu madde enerjiyi arttırır, kendinizi iyi hissetmenizi, daha az acı duymanızı sağlar, yemek yemeyi unutturur. Gece saat 4′e kadar sevgilinizle takılıp, ertesi sabah işe hala enerjik gidebilmenizin sırrı fenotalemindir.
Siz fenotaleminin sarhoş edici etkisi altında bu duyguyu tüm hayata yaymanın yolunun evlilikten geçtiğine inanırsınız ve evlenirsiniz.
‘Bu o mu?’
Sakin olun, sadece fenotalemin azalıyor! Belki birkaç ay, belki birkaç yıl sonra artık hayal âleminden kurtulup karşınızdakinin kötü yönlerini de keşfetmeye başlarsınız.
‘O değişti, çok değişti’ dersiniz. Hâlbuki o hep böyleydi ama siz onu böyle görmek istemiyordunuz. Küçücük sorunları büyütüp büyütüp ciddi gerginlikler yaratırsınız. Onu suçlarsınız; hâlbuki ortada suç falan da yoktur. ‘Yoksa ben hata mı yaptım? ‘ bu safhanın favori cümlesidir.
Bu noktada iki kişi arasında güç savaşı da başlar ve kazanmak, birlikte olmaktan daha önemli hale gelir. İki kişi birbirini durmadan eleştirir. Aşk göstergeleri, romantik anlar, saygı neredeyse kaybolur.


‘Bir ihtimal daha var’
Bu bütün o gerginliğin içinde ikiniz de kendinizi endişeli, karışık, korkulu, güvensiz hissedersiniz. Ama ilişkinizi değiştirme gücü de sizin, ikinizin elinde. Bu aşamada eğer isterseniz, kendiniz ve eşiniz hakkında yeni şeyler öğrenirsiniz. Evliliği, ilişkinizi yeniden keşfedersiniz. Bunu yapmanın değişik yolları var:
1. 30 yıldır evli ve de mutlu olan bir çifte mutluluklarının kaynağını sorun. Zor zamanlarda ne yaptıklarını, birbirlerine tahammül edemez olduklarında nasıl davrandıklarını danışın.
2. Kişisel gelişim ve ilişkiler üzerine kitaplar okuyun. Her kitapta ilişkinize bakışınızı değiştirecek bir cümle olsa bile değer.
3. Kendinizi dinleyin, bu ilişkideki yanlışlarınızı gözden geçirmeye çalışın. Ne de olsa tatsızlığın yaratıcılarından biri sizsiniz. Hoşunuza gitmeyen davranışlarınızı değiştirmek için bir adım atın.
4. Eğer bunların yeterli olmayacağını düşünmüyorsanız artık giderek çoğalan evlilik danışmanlarından birine başvurabilirsiniz. (Eskiden etkili olacaklarına inanmazdım ama faydasını gören çok kişi tanıyorum.)
Nirvana
İlişkinize biraz yukardan bakmayı başarıp hem kendinizi hem de eşinizi doğru değerlendirebildiğiniz aşamadır bu. Karşınızdakini her şeye rağmen sevmeyi başarmışsınızdır. Birbirinize saygı duyar ve birbirinizi takdir edersiniz. Artık onu istediğiniz ya da hayal ettiğiniz kalıba sokmak için çabalamak takıntısından kurtulmuşsunuzdur.
Bu aşamaya ancak zorlu yollar aşılarak gelinebilir, ama karşınızdaki doğru kişiyse mutlaka gelinir.
 
Üst Alt