Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Fast Food Salatalara Dikkat

diShy

~ یơυℓℓεss ..
Emektar Yönetici
  • Üyelik Tarihi
    27 Kas 2009
  • Mesajlar
    24,083
  • MFC Puanı
    339
  • MFC SeviyesiSalatanız hamburger veya kızartmadan daha sağlıklı mı? Marul, sebzeler ve tavuk ne kadar kalori içerir? Fast Food restoranlar, sağlıklı yiyecekler tartışmasına katıldı. Yeni salata çeşitlerini yaygınlaştırıyorlar ve karbonhidrat ve yağ bakımından düşük olan yeni yiyecekler ile övünüyorlar. Bir öğünde, vitaminin, bitki kimyasalın ve antioksidantların günlük girişini arttırmanın en çabuk ve kolay yolu olabilen taze, katur kutur sebzeleri, yenilen fast food salataları seviyorum. Hatta bulaşık çıkarmak zorunda bile değilsiniz.

Fakat fast food satıcıları salatanın içinde ne kadar kalorinin olduğunu duyurmuyorlar. Çoğu fast food seçeneği, evde yediğiniz yiyecekten daha fazla tuz içerir, bu kan basıncı seviyesi ile ilgili problem yaşayan herkes için tehlikelidir. Kırmızı et yerine lezzetli ve hatta sağlıklı bir salata yemekten de hoşlanabilirsiniz.

1. Düşük karbonhidrat çok iyidir, fakat bu düşük kalori anlamına gelmez.
Sıklıkla, yiyecekler, karbonhidrat bağı açısından düşük olarak tanıtılır. Fakat düşük karbonhidrat bağı ile bile yiyecekler, şaşırtıcı bir şekilde yüksek kalori sayısına sahip olabiliyor. Daha sağlıklı seçenekler yapmak için hem karbonhidrat hemde yağ gramlarına dikkat edin.

2. Salata sosları inanmak istediğinizden daha fazla kalori içerir.
Bir küçücük salata sosu paketinin çok ama çok fazla kalori içerdiğine inanmak çok zordur. Neticede onun porsiyonu kontrol edilmiştir, doğru mu? Tipik bir salata sosu paketi, 150 veya 200 kalori içerir. Hiç sos olmadan salataların zaten yaklaşık olarak 400 kalori içerdiğiniz düşündüğünüzde, kalori sayısının nasıl da hızlı yükseldiğini anlayabilirsiniz. Sossuz salata yiyin.

3. Kızartmalar kalori aldırır
Çoğumuz, çıtır çıtır tavuğu severiz. Katur kutur tabaka bazı derin içsel arzuları karşılar. Fakat ızgara tavuk yerine salatanızın üzerine kızarmış tavuk seçmek 100 veya daha kaloriye neden olur. Salatanın toplam yağ ve karbonhidrat içeriği iki katına çıkar ve kızarmış tavuktan aldığınız protein ızgara tavuktan aldığınız protein daha azdır. Mc Donald’ın Izgara Tavuk Sezar Salatası 200 kalori içerir, fakat kızarmış tavuk versiyonu 310 kalori içerir. Izgara tavuk salatası yediğinizde, 6 gr. yağ, 9 gr. karbonhidrat ve 29 gr. protein alırsınız fakat kızartma versiyonuyla 16 gr. yağ, 20 gr. karbonhidrat ve 23 gr. protein alırsınız. Her zaman” ızgara tavuk lütfen” demeniz için daha fazla nedene ihtiyacınız var mı?

4. Daha sağlıklı düşük kalorili salata için, sığır eti yerine ızgara tavuk seçin, ekşi sos yerine salsa isteyin ve bukızarmış taco cipslerinden ve sanki bir veba gibi bu iyice kızarmış kabuklu deniz canlılarından kaçının.

 
Üst Alt