• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Feridun Andaç Hayatı ( Biyografisi )

Konular
12,578
MFC Puanı
2,330
Hayatı :

1954 yılında, Erzurum'da doğdu. İlk, orta ve liseyi Erzurumda okudu. İstanbul'a giderek, Marmara Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nden mezun oldu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nde yüksek lisans yapan yazar; lise ve üniversitelerde edebiyat, karşılaştırmalı edebiyat dersleri verdi. Yaratıcı yazarlık ve edebiyat konularının işlendiği ; seminerler düzenledi. Üniversite'deki görevinden ayrılarak; özel kurum ve kuruluşlarda eğitim, halkla ilişkiler, idari işler, yayın-tanıtım, reklam işleri, insan kaynakları konularında yöneticilik; yayınevlerinde editörlük görevlerinde bulundu. Bütün zamanını yazmaya ayıran Andaç, çeşitli dergilerde; eğitim, kültür, sanat, edebiyat konularındaki inceleme, araştırma, eleştiri çalışmaları, öyküleri, deneme ve gezi yazıları, ansiklopedilerde ve elektronik yayıncılık alanında tematik yazılar, yayınladı. Varlık, Adam Öykü, Hürriyet Gösteri dergileri, Cumhuriyet gazetesinde yazdı. Andaç; Türkiye Yazarlar Sendikası, Edebiyatçılar Derneği, Dil Derneği ve PEN Yazarlar Derneği üyesidir.

Eserleri :

Susan Bir Yerin Dili
Ülkü Tamer'le Hayata ve Şiire Dair
Doğan Hızlan'la Denemenin Dönencesinde
Aşk Hayatı Gölgeler
Sürgünlüğün Bin Yüzü Sürgünde Edebiyatçılar
Yoksa Aşk Ölür
Küllenen Her Şey
İlhan Berk'le Şiirin Anayurdunda
Yazarın Kitabı
Günün Gölgedeki İzi
Edebiyatımızın Kadınları
Kar Masalları
Celile'de Kuşlar Ölüyor
Yazınsal Gerçekliğin Boyutları
Işık Ol, Günüme Ağ
Öykücünün Kitabı
Aynanın Arkası
Söz Uçar Yazı Kalır Yüzyılın Son Tanıkları 1
Anadolu Aydınlanmacısı Fakir Baykurt
Edebiyatımızın Yol Haritası
Söz Uçları, Yazı Burçları
Türkân Şoray ile Yüz Yüze Gözlerinden Bellidir
Söz Uçar Yazı Kalır 2 Yüzyılın Son Tanıkları
Aydınlanmanın Işığında Sanat İnsanlarımız 2 Salah Birsel / Hayatı, Eserleri, Sanat Yaşamı
Söz Uçar, Yazı Kalır Bu Günün Yazın ve Kültür Coğrafyası
Sakarca