• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Fizik Formülleri Nasıl Ezberlenir?

OBERON

MFC Üyesi
Üyelik Tarihi
20 Kas 2016
Konular
2,670
Mesajlar
2,919
MFC Puanı
1,410
Fizik Formülleri Nasıl Ezberlenir?

Gerek lise gerek üniversite sınavlarına hazırlanırken öğrencilerin en zorlandığı konular arasında fizik gelir. Bunun en temel nedeni diğer derslere oranla daha fazla formül içermesi ve neredeyse formül kullanmadan çözebileceğiniz soru bulunmamasıdır . Peki bu formülleri kolay ve zevkli bir şekilde öğrenmenin yolları vardır . İşte farklı öğrenim zeka yöntemlerine göre farklı ezberleme taktikleri :

Resimlerle canlandırma: Görsel zekaya sahip bireylerin fizik formüllerini ezberlerken yapması gereken şey farklı renklerde kartonlara yazdıkları formülleri görebilceği yerlere asmak. Bu yerler buzdolabı kapağından tutun duvarlara kadar her yer olabilir .En azından ezberlenene kadar her gün görmek ve tekrar etmek gereklidir.

Şarkıya dönüştür: İşitsel zekaya sahip bireyler formüllerin söyleniş şekillerini bir besteye oturtarak ezberlemesi oldukça işe yarayan yöntemler arasındadır. Anlamlı olmasına o kadar da gerek yok sadece tekrar edin ve eğlenin yeter.

Kendi cümleni yarat hikayeni yaz: Genelde kimya formüllerini ezberlemede kullanılan bu yöntem fizik formüllerini ezberlemekte de işe yaramaktadır. Formüllerdeki sembollarin baş harflerini kullanarak bir hikaye yazın . Hikayenin size özgü olması hatta tanıdığınız kişilerin isimlerini kullanmanız hatırlanabilirliğini arttırmaktadır.


Örneğin : P= h .d .g ******** pascal-hadi- gel

Sürekli yaz: Bazı bireyler yazarak daha rahat öğrenirler. Bu yöntem ilk okulda alfabe öğrenirken oldukça sık kullanılan yöntemlerden biri olarak kısa sürede ezberleme yöntemleri arasında belki de en çok işe yarayanıdır. Taki formüle bir daha bakmanıza gerek kalmadan yazana dek temiz bir kağıda yazabildiğiniz kadar çok yazın.

Kaynağını öğrenin: Fizikçilerin formülleri ezberlerken kullandığı yöntem budur ama oldukça kalıcıdır. Ezberlemeye çalıştığınız formülün mantığını anlayın . Örneğin E(potansiyel)= m . g . h Yerçekiminden kaynaklı bir enerji hangi değişkenlere bağlı olabilir diye düşünün bunların kütle çekim ivmesi ve yükseklik olması tahmin edilmesi zor değildir potansiyel yani durgunun kelime anl******* dolayı hıza bağlı bir değişkene sahip olamayacağı açıktır.

Deneyerek öğrenin: Uygulanışı bakımından oldukça fazla zaman alan bir yöntem olmasına rağmen diğer bütün yöntemler arasında en kalıcı yöntem formülü kullanma yöntemidir. Formülü kullanarak sorular çözün ilk başlarda ezberden yazamamanız doğaldır ancak zamanla formül kafanızda yer etmeye başlayacak ve ezberlemiş olacaksınız. Bu yöntem belki de en güveilir yöntemdir çünkü aynı zamanda sınavlarda size hem güven hem de hız kazandırır.
 
Üst