Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

GNU/Linux Debian Ve Debian Tabanlı Dağıtımları Hızlandırma Yolları

Ayamutura

Özel Üye
Özel Üye
Konum
BERTUNA
 • Üyelik Tarihi
  2 Haz 2020
 • Mesajlar
  1,424
 • MFC Puanı
  3,260
 • MFC Seviyesi

Debian Linux nasıl daha hızlı yapılır

Bir Linux kullanıcısı olarak, zaman içinde sisteminizin hızında bir düşüş yaşamış olabilirsiniz. Başlangıçta çok sayıda ağır uygulama, yetersiz yapılandırmalar ve diğer birçok faktör dahil olmak üzere, sistem performansının düşmesine yol açan bir dizi yaygın şüpheli olabilir. Bu makalede, sisteminizin performansını iyileştirmenize yardımcı olacak bazı yolları tartışacağız.

Bu makalede bahsedilen komutlar ve prosedürler bir Debian 10 sisteminde çalıştırılmıştır.

Grub yapılandırmasını değiştirerek önyükleme süresini azaltın

Grub, bir çoklu işletim sistemi ortamında yüklemek istediğiniz işletim sistemini seçmenize izin veren bir programdır. Sisteminizde kurulu olan işletim sistemini algılar ve istenen işletim sistemini seçmeniz için size bir seçim menüsü sunar. Varsayılan olarak genellikle 10 saniyeye kadar sürer. Çoğu zaman bir işletim sistemini diğerine göre kullanıyorsanız, oturup 10 saniye beklemenin bir faydası yoktur. Grub yapılandırma dosyasındaki varsayılan zaman aşımını değiştirerek bu süreyi 2 saniye diyelim. İşte bunu nasıl yapacağınız:

Önce, Debian işletim sisteminizde Terminal'i açın. Bunu yapmak için masaüstünüzün sol üst köşesindeki Etkinlikler sekmesine gidin. Ardından arama çubuğuna ilgili anahtar kelimeyi yazarak Terminal uygulamasını arayın. Sonuçlardan, açmak için Terminal simgesine tıklayın.

GRUB yapılandırma dosyası / etc / default / dizininde bulunur. Düzenlemek için Terminal'de şu komutu çalıştırın:

Kod:
sudo nano /etc/default/grub

Şimdi GRUB_TIMEOUT değerini varsayılandan 2 saniye diyelim. Tamamlandıktan sonra, dosyayı sırasıyla kaydetmek ve çıkmak için Ctrl + O ve Ctrl + X tuşlarına basın.


GRUB yapılandırma dosyasını değiştirdikten sonra, GRUB'u güncellemeniz gerekecektir. Bunu yapmak için aşağıdaki komutu çalıştırın:

Kod:
sudo update-grub

Bir dahaki sefere, sisteminizi önyüklediğinizde, sisteminizi başlatmak için 10 saniye beklemeniz gerekmeyecek.

Ağır çalışan, başlangıç uygulamalarından kurtulun

Normal Linux kullanıcıları olarak sistemimize yeni uygulamalar yüklüyoruz ve bazen başlangıç uygulamalarının bir parçası oluyorlar. Başlangıç uygulamaları, sistem önyüklendiğinde otomatik olarak başlayan uygulamalardır. Başlangıçta ne kadar çok uygulama olursa, sistemin önyüklenmesi daha uzun sürer ve sisteminizde çalışmaya başlamak için daha uzun süre beklemeniz gerekir. Diğerlerini kaldırırken gerekli uygulamaları başlangıçta tutarak bu sorunu çözmenin bir yolu var.

Süper tuşa basarak ve arama çubuğunda aşağıdaki gibi arama yaparak Tweaks yardımcı programını sisteminizde açın:Yardımcı program açıldığında, Başlangıç Uygulamaları sekmesini seçin . Burada, başlangıcınıza eklenen uygulamaların listesini göreceksiniz. Şimdi , başlangıçtan kaldırmak istediğiniz gereksiz herhangi bir uygulamanın önündeki Kaldır düğmesine tıklayın . Gerekli uygulamayı yanlışlıkla kaldırmanız durumunda , başlangıç uygulamaları listesine tekrar eklemek için + düğmesine tıklayın .Preload kullanarak uygulama başlatma süresini azaltın

Ön yükleme, arka planda çalışan ve programların daha hızlı yüklenmesine yardımcı olan bir sistem yardımcı programıdır. Kullanıcının en sık çalıştırdığı uygulamaları izler ve ilgili bağımlılıkları sistem belleğine önceden yükler.
Preload yardımcı programını sisteminize kurmak için prosedür burada verilmiştir.

2. / etc / apt / sources.list dosyasını Terminal'de aşağıdaki komutu kullanarak düzenleyin:

Kod:
sudo nano /etc/apt/sources.list

Şimdi /etc/apt/sources.list dosyanıza aşağıdaki satırı ekleyin :

Kod:
deb http://ftp.de.debian.org/debian jessie main

Ftp.de.debian.org/debian'ı aşağıdaki sayfadaki en yakın aynalardan biriyle değiştirin ;

Kod:
https://packages.debian.org/jessie/amd64/preload/downloadEkledikten sonra, sırasıyla Ctrl + O ve ardından Ctrl + X kullanarak dosyayı kaydedin ve kapatın.

2. Şimdi, bu komutu Terminal'de çalıştırarak sistem havuzu dizinini güncelleyin:

Kod:
LANG=TR apt update -y && apt upgrade -y && apt list --upgradable && apt dselect-upgrade -y && apt full-upgrade -y && apt install -ff -y && apt check -y

3. Ardından, Terminal'de şu komutu çalıştırarak önyükleme yardımcı programını kurun:

Kod:
sudo -s apt-get -u install -ff preloadApt-fast wrapper ile uygulamaları daha hızlı yükleyin

Apt-fast, paketleri komut satırından indirmek için kullanılan apt veya apt-get komutundan daha hızlı bir kabuk betiği sarmalayıcısıdır. Uygulama paketlerini aynı anda birden çok konumdan paralel olarak indirerek indirme performansını artırır.
Apt-fast yüklemek için prosedür şu şekildedir:

1. apt-fast havuzunun anahtarını içe aktarmak için Terminal'de komutu çalıştırın.

Kod:
apt-key adv --keyserver keyserver.ubuntu.com --recv-keys 1EE2FF37CA8DA16B2. Şimdi, bu komutu Terminal'de çalıştırarak apt-fast deposunu ekleyin:

Kod:
add-apt-repository ppa: apt-fast / stable3. Depoyu ekledikten sonra, Terminal'de aşağıdaki komutu çalıştırarak sistem havuzu dizinini güncelleyin:

Kod:
sudo -s /bin/sh -c "sudo -s apt-get -u update ; sudo -s apt-get -u upgrade -y ;apt-get dselect-upgrade -y ; apt-get dist-upgrade -y ; apt-get -u install -ff -y ; apt-get -u check -y ; sudo apt-get install --fix-broken -y "

4. Artık apt-fast'u Terminal'de aşağıdaki komutu çalıştırarak kurabilirsiniz:

Kod:
apt-get -y install apt-fastŞimdi apt-fast sisteminize kurulduktan sonra, aşağıdaki gibi herhangi bir paketi indirmeye başlayabilirsiniz:

Kod:
sudo apt-fast install package_name

Daha hızlı yazılım güncellemeleri için "YANSILAR" Ekleme

İndirmelerinizi hızlandırmanın bir başka yolu da coğrafi konumunuza göre en yakın aynaları eklemektir. Bunun nasıl yapılacağını görelim:

Yöntem 1

Bu yöntemde, apt-fast yapılandırma dosyasını düzenleyeceğiz ve apt-fast ile indirme hızını daha da artırmak için bazı ek aynalar ekleyeceğiz. En yakın aynayı eklediğinizden emin olun. Debian için yansıların listesini şu adreste bulabilirsiniz:

Kod:
https://www.debian.org/mirror/list

/etc/apt-fast.conf yapılandırma dosyasını düzenlemek için Terminal'de aşağıdaki komutu çalıştırın :

Kod:
sudo nano /etc/apt-fast.conf

Şimdi aynaları şu şekilde ekleyin (birden çok yansıyı virgülle ayırarak) :

Kod:
MIRRORS=( http://ftp.debian.org/debian, http://ftp2.de.debian.org’)Tamamlandığında, sırasıyla Ctrl + O ve Ctrl + X tuşlarına basarak dosyayı kaydedin ve kapatın.

Yöntem 2

Klavyenizdeki süper tuşa basarak ve aşağıdaki gibi arama çubuğunu kullanarak arayarak sisteminizdeki Yazılım ve Güncelleme yardımcı programını açın :Software & Update yardımcı programında Debian Software sekmesini seçin . Ardından gelen İndir açılır ve seçmek Diğer listeden.Ardından, Bir İndirme Sunucusu Seçin iletişim kutusundan En İyi Sunucuyu Seç'e tıklayın .Sistem, daha sonra paketleri daha hızlı indirmek için kullanabileceğiniz en yakın ve en iyi olanı bulmak için birden fazla yansıyı test edecektir.Bu yazıda, sistem performansınızı ve hızınızı artırmanıza yardımcı olacak bazı yolları tartıştık. Artık daha hızlı önyükleme, paketlerin ve güncellemelerin daha hızlı indirilmesi ve hatta programların daha hızlı yüklenmesi olacaktır.
 
Son düzenleme:
Üst Alt