• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

GNU-Linux İşletim Sistemi Dağıtımlarında Başlangıçta Başlatılan Uygulamaları Gecikmeli Hale Getirme

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,091
MFC Puanı
20,830
Merhabalar

GNU-Linux sisteminden başlangıçta başlatılan programların nasıl belli bir süre verilerek başlatılabileceği aşağıda adım adım TRWE_2012 tarafından anlatılmıştır.

Adım 1 : "gnome-startup-applications" paketinin sistem'e yüklenmesi

Yönetici modunda bir terminal penceresi açın ve komut satırına ;

Kod:
apt-get -u install gnome-startup-applications

1.png

Adım 2 : Masaüstünde Bir Linux Uygulama Başlatıcının Oluşturulması

Linux 'da kullandığınız metin editörünü açarak , boş sayfa'ya aşağıdaki kodları aynen kopyala-yapıştır ile aktarın.

Kod:
[Desktop Entry]
X-AppInstall-Package=gnome-session-common
X-AppInstall-Popcon=989
X-AppInstall-Section=main

Name=Startup Applications
Comment=Giriş yaptığınızda hangi uygulamaların başlatılacağını seçin
Exec=gnome-session-properties
Icon=session-properties
Terminal=false
Type=Application
StartupNotify=true
Categories=GTK;GNOME;Settings;X-GNOME-PersonalSettings;
OnlyShowIn=GNOME;Unity;
X-GNOME-Bugzilla-Bugzilla=GNOME
X-GNOME-Bugzilla-Product=gnome-session
X-GNOME-Bugzilla-Component=gnome-session-properties
X-GNOME-Bugzilla-Version=3.16.0

X-Ubuntu-Gettext-Domain=app-install-data

Kullandığınız metin editörünün Dosya Menü'sünden Dosyayı Farklı Kaydet komut yordamına tıklayın ve açılan linux kullanıcı diyalog penceresinde,

Dosya Adı : Açılış Programlarını Yönet
Dosya Uzantısı : .desktop şeklinde olacak şekilde Açılış Programlarını Yönet.desktop şeklinde masaüstüne kayıt edin.

Adım 3 : Masaüstündeki Başlatıcıya Çalıştırma Yetkilerinin Atanması

Masaüstünde oluşturduğunuz başlatıcıya sağ tıklayın İzinler sekmesine geçin ve aşağıdaki gibi yapın.Terminal komutları ile uğraşmaya gerek yoktur....!!!

2.png

Adım 4 : Startup Yazılımın Çalıştırılması Ve Başlangıç'da Başlatılan Uygulamaların Geçikme Süreli Hale Getirilmesi

Yazılım Çalıştırılır.
1.png
Herhangi bir uygulama fare ile seçili hale getirilir ve ardından sağ tarafta bulunan "Düzenle (Edit)" butonuna tıklanır.
2.png
Yukarıdaki ekran alıntısında başlanğıç'ta başlatılan Linux Pano Yöneticisi Clipİt yazılımının komut satırı bölümünün sol baş tarafına
Kod:
sleep 10;
ifadesi iliştirilir.Bunun anlamı ise yazılım sistem tarafından hemen değil, 10 saniye sonra otomatik olarak başlatılacak demektir.

Son durum'da şöyle olmalıdır.

3.png

Böylece bu gnome başlanğıç yazılımı ile bir başlanğıç yazılımının nasıl geçikme süreli başlatılabileceğini gördünüz ve öğrendiniz.

GNOME Startup Yazılımı İle

1.Bir başlanğıç yazılımını geçikmeli başlatabilirsiniz.
2.Başlanğıçta başlayan bir uygulamyı başlanğıç girişinden kalıcı silebilirsiniz.
3.Yeni bir başlangıç girişi oluşturabilirsiniz.
Aşağıdaki web bağlantısına bakın.(
Kod:
https://itsfoss.com/manage-startup-applications-ubuntu/
)