• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

GNU-Linux Sisteminde "Bir Resmin Çözünürlük Değeri Üzerinde Oynayabilme"

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,095
MFC Puanı
20,930
Adımlar :

1.Yönetici modunda bir terminal penceresi açılır. Ve komut satırına ;
Kod:
apt-get -u install -ff pinta
yazılım yükleme komutu girilir.

Terminal_Yazılım_Kurulum.png

2.Sistem'e Yüklenen "Pinta Resim Editörü " açılır.

Pinta-Çalıştır.png
Pinta-IDE.png

Windows'da Paint.Net v3.5.11 Türkçe (yamasını kendim yükledim elle)
GNU-Linux'da Pinta v1.7.1 Türkçe (temiz kurulum'dan hemen sonra resmi depo'dan kurdum bu resim editörünü)

3.Çözünürlük değerleri değiştirilecek resim dosyası dizin konumundan yazılıma gösterilir.(resim dosyasının tam yolu)
[Dosya Menüsü >> Aç komutu]​

LXDE duvar_kağıdı.png
lxde açıldı.png

Pinta resim editöründe açılmış olan 1998 yılına ait LXDE duvar kağıdının çözünürlük değeri : 1024 x 768 px. standart S-VGA değeri.Biz bunu 1280 x 800 px dizüstü pc ekran çözünürlük boyutuna getireceğiz.

4.Pinta'da Çözünürlük Değiştirme İşlemi İcrası

Yazılımın , Görüntü Menü sekmesine tıklanır.Açılan Görüntü Menüsünde >> "Görüntüyü Yeniden Boyutlandır"a tıklanır.Açılan yazılım içi mini pencere'de "Mutlak Boyut" işaretlenir ve ardından ;

Genişlik (px) (X - ekseni ) : 1280 px birim
Yükseklik (px) (Y- ekseni ) : 800 px birim

olarak ayarlanır.​

Not :

En/Boy Oranını Koru checkbox'ın (tr : işaretleme kutucuğu) işaretlemesi kaldırılır ki X-Y değeri değişmesin , sabit kalsın.

çözünürlük değiştiriyor.png

5.Çözünürlüğü değiştirilmiş resim dosyası (dosya uzantısı .png) farklı bir isimle sistem'e kayıt edilir.

dosya_yeni_isim.png

6.Orjinal resimle , kayıt edilen yeni resmin disk üzerindeki dosya boyutları karşılaştırılır.

dosya_boyutu_karşılaştırması.png

Pinta resim editörünün en iyi ve önemli özelliği bir resmin çözünürlük değerini büyütürken , dosya boyutunu optimum boyuta indirgeyebilmesidir.

SONUÇ :

SONUÇ.png

Karşınızda GNU-Linux Mint 19.3 LXDE v0.9.4.3 i386 İşletim Sistemi Dağıtımı
Tema : Linux hack theme (kendi dizaynım)