• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

GNU/Linux Sistemlerinde Sistem Temizlik Programı ; Ubuntu System Optimizer

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,091
MFC Puanı
20,830
Herkese Merhabalar

Microsoft Windows tarafında çok sık kullandığım "advanced systemcare" tarzı bir açık kaynak kod projesi olan "Ubuntu System Optimizer v1.0.3" yazılımından bahsetmek niyetimdeyim.

İyi Okumalar.......

Uzun zamandır Ubuntu işletim sisteminde arkaplan da çalışan uygulama servislerininden şikayetci idim.Buna çözüm olarak terminal'den Upstart'ın(Upstart nedir? diye soranlara şöyle bir cevap verelim.Upstart Windows'daki Görev Yöneticisinde İşlemler Sekmesin de gördüğünüz System bileşenidir.) altındaki işlemleri ve bu işlemlere ait deamonları (program bileşenlerinin çekirdekle iletişim kuran kısımlarına linux'de deamonlar (şeytanlar) Windows'da İş Parçıkları denir.) devredışı bırakmıyor buda aşırı ram kullanımına neden oluyordu.Her ne kadar linux camiyası fazla ram kullanılmasını sıcak baksa da ben bunu yanlış bir düşünce olduğunu düşünüyorum.Ram blokları üzerinde sürekli baskı kuramak bir süre sonra ram'lerin hata vermesiyle sonuçlanıyor (donanımsal hata)

Linux camiyasında özellikle ubuntuforumtürkiye'de şöyle algı var, o da şöyle;

Bunlara göre fazla ram iyi az ram kötü....Asıl az ram lunix çekirdeğinin iyi kalite olduğunu çok ram ise çekirdeğin zorlandığının göstergesi....(hatta geçenlerde bir uygulamanın fazla ram isteği sonucu "çekirdek parçalanması" hatası aldım.

Bu hata da sonra anladım ki ram blokları çekirdek üzerinde,çekirdek bileşenleri ram blokları üzerinde baskı yapmaya başlamış.

Bunun üzerine internette araştırma yapıp,kurduğum sistem'e önce

1.Öncü Temizlik Optimasyon Yazılımı "BleachBit" açık kaynak kodlu yazılımı kurdum (Windows'daki dengi yazılım CCelar)

Tabii bu bana yetmedi.Daha iyi yani Windows'daki "advanced systemcare" tarzı bir yazılıma ihtiyacım vardı.

İste bu yazılım yani "Ubuntu System Optimizer" açık kaynaklı yazılım Windows'daki "advanced systemcare" yazılımının eşdeğeridir.

İndirme Adresi Aaşğıdadır.

Kod:
https://github.com/oguzhaninan/Stacer/releases

Buradan versiyon 1.0.3 indirilmesi tavsiye edilir.Yeni sistemler için.....

Yazılım debian paket türünde olup yani uzantısı deb'dir.32/64 bit desteğine sahiptir.

Yazılımı iki yolla sisteminize kurabilirsiniz.

1.Yöntem

Terminal Arabiriminden ;

Kod:
Kullanıcı_Hesap_Adı@Bilgisayar_Ağ_İsmi : ~$ sudo chmod +x Stacer_1.0.3_i386.deb
(Enter Tuşuna Basınız.) (bu komut deb paketini çalıştırılabilir dosya (exe) hailne getirmek için kullanılır.)
sudo [Password] :Buraya Kullanıcı Şifrenizi Giriniz. (Enter)

Daha sonra tekrar terminal arabiriminden ;

Kod:
Kullanıcı_Hesap_Adı@Bilgisayar_Ağ_İsmi : ~$  sudo dpkg -i Stacer_1.0.3_i386.deb
(Enter Tuşuna Basınız)

Bundan sonra uygulamanın türüne göre “y/n” şeklinde önergeler yöneltir. Önergelere cevap verip kurulumu tamamlayınız.

2.Yöntem:

Gedebi İle Yükleme

Bu en basit bir yükleme olup linux'e daha yeni geçmiş pc kullanıcılarına yöneliktir.Aşağıdaki resimleri takip ediniz.

Yazılım yeni açık kaynak kod projesi olduğundan Ubuntu Program Başlat Menüsünde Kısayolu yok. Bu nedenden dolayı yazılımın ve diğer tüm kurulmuş yazılımları çalışma dizini [Ubuntu'da kurulan programlarının çalışma dizini (Windows'daki Program Files) ]

/usr/bin/ dizinidir

Ubuntu System Optimizer v1.0.3 yazılımın kurulu exe dosya adı "Stacer" olup bulunduğu yani tanımlı olduğu path eviroment değişkeni (yani kurulu dizin yolu demek istiyorum,kafanız karışmasın);

/usr/bin/Stacer 'dir

Şimdi buradan masaütüne kısayol oluşturulması.

Aşağıdaki resimleri takipleyiniz.

Yazılımın Görüntüleri (TRWE_2012'in Ubuntu 16.04.01 LTS Multimedya Deskop OS (BT v1.00(çekirdeğe ilave birkaç bileşen eklendi))

Optimasyon İşleminden sonra sistem rahatladı.(özellikle arka planda gereksiz çalışan servisler devredışı bırakıldığında).Aşağıdaki resim bunun kanıtı

Yazılım gerçekten işe yarıyor,linux dağıtımlarını kullananlara kesinlikle TAVSİYE ederim.Sanırım yazılım hakkında geniş görsel bilgiye sahip olduğunuzu varsayıyorum.

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,091
MFC Puanı
20,830
NOT:

Eğer bu yazılımı gelişletilmiş root yetkileri çalıştırmak isterseni aşağıda resimde gösterildiği gibi komut veriniz.Yalnız burada dikkatli olununz.Normal'de normal hesap çalışırken bazı bölümleri temizlemek için kullanıcı'dan izin istemekte,genişletilmiş root yetkileriyle çalıştırdığınız'da böyle bir izin isteme durumu yok.Bu yöntemi daha çok kapanmamakta inatlaşan arkaplan servislerilerini devre dışı bırakmak için kullanınız.Ve son söz "ROOT " olmaktan asla korkmayınız.Root olmak güzeldir.(tabii ne yaptığının farkındaysan.....)

Hatırlatma Notu:

-Gnome için: sudo usr/bin/Stacker
-Kde için: sudo usr/bin/Stacker
-Xfce için: sudo usr/bin/Stacker
-Lxde için: sudo usr/bin/Stacker

Yukarıdaki komutlar sadece mevcut normal hesap üzerinden 1.Seviye Root Yetkilerle yazılımı açabilirsiniz.(geçici root yetkileri)

-Gnome için: gksu usr/bin/Stacker veya gksudo usr/bin/Stacker
-Kde için: kdesudo usr/bin/Stacker
-Xfce için: gksu usr/bin/Stacker veya gksudo usr/bin/Stacker
-Lxde için: gksu usr/bin/Stacker veya gksudo usr/bin/Stacker

Yukarıda verilen komutlarla yazılımı "8.seviye Root Yetkileri ile Mevcut Hesap'ta Kullanıcı Değişimi olmadan direkt Unix terminal üzerinde Root Hesap'ta çalıştırabilirsiniz.

Veya kdesudo ve gksudo komutlarını birbiri üzerinden de kullanabilirsiniz.(Tabii söz konusu Masaüstü ortamları sisteminizde yüklü olması zorunlu....)