Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Google Effect, Google Etkisi, nedir?

ReiS

 ‬
Co Admin
  • Üyelik Tarihi
    8 Ara 2012
  • Mesajlar
    17,181
  • MFC Puanı
    6,021
  • MFC Seviyesi


Amerika Birleşik Devletleri’nde, Columbia Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre; belli bir süredir interneti kullanan ve bu süre içinde Google’dan faydalanan kişilerin hafızası körelme eğilimindedir ve bu duruma “Google Effect” yeni Google Etkisi, adı verilmektedir.

2000li yılların geçmişe göre en önemli farklılığı olan bilgiye ulaşma hızı ve kolaylığı şüphesiz ki arama motorları sayesinde olmaktadır ve bu arama motorlarının en büyük olanı da tabi ki Google’dır. Yapılan inceleme ve araştırmalarda, insanların bilgiye bu kadar hızlı ulaşabilmesinden ve her hangi bir zamanda kolayca tekrar o bilgiye erişebilmesinden dolayı, geçmişe oranla hafızasını daha az kullandığı ve bilginin içeriğinden çok, o bilgiye nasıl ulaştığını ve hangi kanallarla tekrar ulaşabileceğini hatırladıkları bulunmuştur. Ülke başkentleri, kitapların yazarları gibi kısa ve çabuk erişilebilen bilgiler çağımızda hafızalarda daha az yer tutmaktadır.

Bu duruma Google Effect adı verilmiş ve saniyeler içinde istediği bilgiye ulaşabildiğimiz bu dönemde, bilgiyi hatırlamak yerine en kısa yoldan hangi anahtar kelimeleri kullanarak ulaşabileceğimizi bilmek önem kazanmıştır.
 
Üst Alt