Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Halk Oyunları Nelerdir İsimleri Nelerdir?

Zeynep1

¤ Cærpe di£m ¤
MFC Üyesi
  • Üyelik Tarihi
    14 Mar 2015
  • Mesajlar
    1,913
  • MFC Puanı
    544
  • MFC Seviyesi

Zeybek: Tek kişi olarak ya da daire şeklinde oynanabilir. Bu oyun genellikle Ege bölgesi illeri olan Aydın, İzmir, Muğla, Denizli, Bilecik, Eskişehir, Kütahya, Çanakkale, Kastamonu, Uşak, Manisa, Balıkesir, Burdur illerinde görülür.

Halay: Oyunlar dizdize toplu olarak ve birbirlerini tutarak oynarlar. Genellikle Doğu, Güneydoğu ve Orta Anadolu bölgelerinde davul zurna eşliğinde oynanır. En çok Bitlis, Bingöl, Malatya, Kahramanmaraş, Sivas, Mardin, Muş, Yozgat, Çorum, Adana, Ankara, Siirt, Hatay illerinde görülür.

Horon: Oyuncular dizi biçiminde dizilirler ve birbirlerini tutarak oynarlar. Horon oyunu genellikle Doğu Karadeniz bölgesinde Trabzon, Rize, Ordu, Samsun, Artvin illerinde oynanır.


Hora: El ele, kol kola tutuşarak dizi halinde oynanan bir halk oyunudur. Özellikle Trakya’da ve ek olarak Marmara bölgesinin doğu ve güneyinde Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Çanakkale illerinde oynanır.


Karşılama: İki kişi karşılıklı olarak oynar. Çiftler karşılıklı oynarken bir kaç çift aynı anda birbirleri ile oynayabilirler. Karşılama oyununda oyuncular ellerine mendil alırlar. Edirne, Tekirdağ, Kırklareli, İzmit, Adapazarı, Çanakkale, Bursa ve Bilecik illerinde sık sık oynanan bir oyundur.
 
Üst Alt