• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Hamilelikte Grip Belirtileri ve Tedavisi

Loony

MFC Üyesi
Konular
305
MFC Puanı
180
Hamilelikte grip olmak, diğer zamanlarda olduğundan daha ağır geçebilir. Bunun nedeni bağışıklık sistemindeki değişimlerdir. Yüksek ateş nadiren de olsa tehlikeli sonuçlara yol açabilir. Hamilelikte grip esnasında parasetamol ilaç genellikle güvenli olmaktadır. En etkili korunma yöntemi, grip aşısı olmaktır.

Hamilelikte Grip Belirtileri
Hamileyken grip olmak ile normal zamanda yaşanan grip arasında fazla fark yoktur. Ama grip ve üst solunum yolu iltihaplarının neden olduğu ateş, vücut ağrıları, yorgunluk gibi belirtiler hamilelik esnasında daha şiddetli yaşanabilir.

Hamilelikte grip belirtileri şunlardır:

Yüksek ateş
Vücutta ağrı
Yorgunluk
Burun akıntısı
Hapşırma
Boğaz iltihabı
Öksürük
Titreme
Nadiren ishal veya kusma
Hamilelikte Grip Olmak Bebeğe Zarar Verir mi?
Hamilelikte grip olmak eğer hastalık normal seyrinde ilerlerse ve tedavi aksatılmazsa bebeğe kesinlikle bir zarar vermez, bebeği etkilemez. Ama kontrol altına alınamayan çok yüksek ateş, bebekte doğum anomalilerine neden olabilir. Bu nedenle çok yüksek ateş varsa, kesinlikle üzerinde hassasiyetle durulmalıdır.

Hamilelikte grip aşağıdaki belirtilere yol açarsa hastaneye gitmelisiniz:

Yüksek ateşin 24 saat boyunca düşmemesi
Ateşin 38 dereceyi aşması
Nefes darlığı, nefes almada güçlük
Kanlı mukus
Göğüste veya karın boşluğunda ağrı ya da baskı hissi
Ani baş dönmeleri, bilinç bulanıklığı
Şiddetli veya kalıcı kusmalar
Gebeliğin beşinci ayından itibaren bebeğin hiç hareket etmediğini düşünüyorsanız
Yüksek ateşi kontrol altına alamıyorsanız
Hamilelikte Grip Neden Olur?
Hamilelikte grip virüslerin neden olduğu, tehlikeli sonuçlar verebilecek bir hastalıktır. Bulaşıcı özelliği yüksektir. Grip olan bir bireyin hapşırmasına veya öksürmesine maruz kalmak; ya da bu kişi ile şahsi eşyaların ortak kullanımı hamilelikte gribe yol açabilir.

Hamilelikte Grip Nasıl Geçer?
Yüksek ateş söz konusu olduğu zaman doktora gitmelisiniz. Hamilelikte grip nadiren de olsa doğum anomalilerine neden olabileceği için erken tedavi önemlidir.

Hamilelikte gribe iyi gelen tedavi yöntemleri şunlardır:

1) Parasetamol İlaç Tedavisi

Hamileyken alınabilecek ilaçlar kısıtlıdır. Hamilelikte grip, mümkün olduğunca ilaç tedavisi haricindeki yöntemlerle hafifletilmeye çalışılmalıdır. Özellikle de hamileliğin ilk üç ayında. Ancak yüksek ateş söz konusu olduğunda veya vücut ağrıları rahatsız edici düzeye ulaştığında parasetamol veya asetaminofen (tylenol) ağrı kesiciler kullanılabilir.

En uygun doz için eczacınıza danışınız.
Bazı ilaçların birden fazla etken madde içerebileceğini unutmayınız.
Doktorunuz, faydalarının risklerinden daha fazla olacağını düşünürse tamiflu, relenza, peremavir vb. ilaçlar tavsiye edebilir.
İlaç tedavisinde son kararı kesinlikle doktorunuza bırakınız.
Dikkat: Grip tedavisinde sık kullanılan Nurofen gibi ibuprofen içeren ilaçların düşük riskini artırabileceği ve bazı diğer sorunlara neden olabileceği düşünülmektedir. Doktorunuza danışmadan kesinlikle ibuprofen, naproksen, aspirin gibi iltihap giderici ağrı kesiciler kullanmamalısınız.

2) Ateş Düşürücü Ev Tedavileri

Yüksek ateş, hamilelikte grip belirtilerinin içinde tehlikeli olandır. Aşağıdaki öneriler ateş düşürücü etki sağlayacaktır:

Ilık bir duş alın (soğuk duş titremeye ve yüksek ateşin artmasına neden olabilir)
Kalın giyinmeyin, tek kat elbiseniz olsun. Pamuklu, hava alan, esnek ve bol kıyafetler tercih edin.
Oda sıcaklığınız 22 derecenin üzerinde olmamalı.
Alnınıza ıslak bez yerleştirin.
Islak çorap giyerek yatakta uzanın, mümkünse uyuyun.
3) Bitkisel Tedaviler

Gebelikte grip için bazı bitkisel tedaviler de mevcuttur. Ama lütfen rastgele otlar, çaylar vs. kullanmayın. Kesinlikle doktorunuza danışmadan gıda takviyeleri kullanmayın.

Bol bol su için.
Kaybettiğiniz sıvıları geri kazanabilmek için çorba için. Tavuk çorbası iyi bir seçenektir.
Taze sıkma portakal suyu içerek C vitamini alın, bu sayede bağışıklık sisteminizi güçlendirin.
Yeterince dinlenin.
Doktorunuzun önerdiği doğum öncesi vitamin ve minerallerinizi almayı unutmayın.
4) Gripten Korunun

Hem tedavi seçeneklerinin daha az olması, hem de belirtilerinin daha şiddetli seyretme ihtimali; hamilelik esnasında gribe karşı korunmanın önemi artmaktadır. Hamilelikte gripten korunmak için aşağıdaki önerileri değerlendiriniz:

Hasta bir bireyin yakınında bulunmamaya gayret edin. Bu kişi aile bireylerinden biri ise daha dikkatli hareket etmeli, kişi tamamen iyileşene kadar temastan korunmalısınız.
Ellerinizi sık sık yıkayın.
Ellerinizle gözünüze, burnunuza ve ağzınıza temas etmeyin.
Evinizi sık sık havalandırın.
Hamilelikte Grip Aşısı

Grip aşısı, zayıflatılmış virüs içermez. Dolayısıyla hamilelikte güvenle grip aşısı yaptırabilirsiniz. Özellikle hamileliğinizin ilk 3-4 ayı kış mevsiminde geçecekse hem sizi hem de bebeğinizi etkili şekilde koruyacaktır.

Henna

MFC Üyesi
Konular
21
MFC Puanı
90
gecmiyor. naparsan yap gecmiyor:D 4 ay cektim artik burnumu kesip aticaktim :D

İlda

Özel Üye
Konular
1,235
MFC Puanı
1,490
Bende çok çektim faranjit oldum
Ve doktor ilaç yazmadı nefes alamiyordum

GM 5 d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Henna

MFC Üyesi
Konular
21
MFC Puanı
90
Bende onuncektim Gülendam. sprey yardimiyla burnumdan nefes almam saglaniyordu, Agliyordum artik. bogaz agrisindab iltihaptan uyuyamiyordum. Neler yapptim ne onlemler aldim ama banamisin demedi.

İlda

Özel Üye
Konular
1,235
MFC Puanı
1,490
Bende onuncektim Gülendam. sprey yardimiyla burnumdan nefes almam saglaniyordu, Agliyordum artik. bogaz agrisindab iltihaptan uyuyamiyordum. Neler yapptim ne onlemler aldim ama banamisin demedi.
Ya hamileyken herşey zor bebegin onceligi oluhor ya bizi dusunen yok

GM 5 d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi