Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Harold Lamb-YILDIZLARIN EFENDİSİ HAYYAM

Jade

Kayıtlı Üye
MFC Üyesi
  • Üyelik Tarihi
    30 Kas 2012
  • Mesajlar
    7,557
  • MFC Puanı
    221
  • MFC Seviyesi

YILDIZLARIN EFENDİSİ HAYYAM


Harold Lamb | Tarihî Roman

Harold Lamb’ın eseri, yıldızların efendisi Ömer Hayyam’ın romanıdır.


“Şimdi” dedi Ömer sesini yükseltmeden, “hareket etme ve adım atma. Korkacak bir şey yok. Sadece kule senin etrafında dönecek.” Gazali, yüzünde hafif bir tebessümle, öylece bekliyordu. Böyle bir şeyin mümkün olmadığını gayet iyi biliyordu. Bu bir şakaydı. Ansızın hızlı bir nefes aldı. Aydınlatılmış perde gözlerinin önünde dönmeye başlamıştı. Bir süre sonra kule hafif bir sarsıntıyla durdu ve Gazali denizlerinin üstüne düştü.

“Yarabbi… Neler oluyor?… Allah’ın izniyle… Kim?…” Kelimeler ağzında dolanıyordu Hüccet Ül-İslam’ın. “Böyle büyük bir kuleyi ne döndürebilir ki? Onu dönerken gördüm.”

Ömer hiçbir şey söylemeden Gazali’nin ayağa kalkmasına yardım etti.


Harold Lamb’ın bu kitabı, Ömer Hayyam ile ilgili yazılmış az sayıdaki eserden biridir.

Ömer Hayyam hakkında bilinenler çok azdır, elimizde bulunan ve ona atfedilen rubailerin bile çok çeşitlilik göstermesi, bu durumun bir delilidir. Bu durumun temelinde Hayyam’ın o zamanın genel geçer bilgi ve kavramlarına muhalif bir tutum takınması yatmaktadır.

Yaşadığı dönemin şartlarına göre bir bilim adamı niteliği taşıyan Ömer Hayyam, bilim düşmanı çevreler tarafından dinsiz ilan edilmiş ve yine bu çevreler tarafından tüm izleri silinmeye çalışılmıştır. Günümüzde Hayyam hakkındaki bilgilerin azlığı, bilim düşmanı çevrelerin bu konuda başarılı olduklarını göstermektedir.


Bu kitap, Hayyam üzerine çeşitli kaynaklardan edinilen bilgiler yardımıyla yazılmış bir hayat hikayesidir. Hayyam’ın hayatındaki boşluklar yazar tarafından doldurulmuştur, fakat yine de yıldızların efendisi hakkında bizlere yeterince açık bir tablo çizmektedir. 
Üst Alt