• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Heimlich Manevrası, Heimlich Manevrası nedir, Heimlich Manevrası ne işe yarar?

Master

You
Yönetici
Konular
4,182
MFC Puanı
34,670

Heimlich Manevrası, Heimlich Manevrası nedir, Heimlich Manevrası ne işe yarar?

1640513295845.png

Heimlich Manevrası Nedir?

Heimlich manevrası, 1974 yılından beri dünya genelinde sıkça uygulanan en temel ilk yardım teknikleri arasında yer alır. Bu uygulama ismini ise, Doktor Henry Yehudah Heimlich'ten aldı. Amerikalı doktor, bu manevra sayesinde başta Dr. Atar ödülü olmak üzere pek çok ödül almaya hak kazandı. Yaklaşık 50 yıldır kullanılan bu manevra, özellikle de polisler ve sağlık çalışanları başta olmak üzere pek çok meslek grubuna temel ilk yardım eğitimi olarak gösteriliyor.

Heimlich Manevrası Nasıl Yapılır?

Heimlich Manevrası, bilinci açık olan kişilerde şu şekilde yapılır;

Hasta oturur pozisyonda ya da ayakta olabilir.

Hastanın yanında ya da arkasında durulur.

Bir elle göğüs desteklenerek kişinin öne eğilmesi sağlanır.

Diğer elin topuğu ile hızlı bir şekilde 5 kez sırtına ve tam olarak kürek kemikleri arasına süpürür şekilde vurulur.

Tıkanıklığın açılıp açılmadığına kontrol edilir ve açıldıysa işlem durdurulur.

Tıkanıklık açılmadıysa Heimlich Manevrası yapılması gerekir.

Hastanın arkasından sarılarak gövdesi tamamen kavranır.

Bir elin başparmağı midenin üst kısmına ve göğüs kemiğinin hemen altına gelecek şekilde yumruk yaparak konur. Diğer elle de yumruk yapılan el kavranır.

Kuvvetli bir şekilde arkaya ve yukarı doğru bölgeye bastırılır.

Bu hareket yaklaşık olarak 5 ila 7 kez yabancı cisim çıkana kadar tekrarlanması gerekir.

Tıkanıklık açılmadıysa hastanın tekrar sırtına vurulur.

Bu işlemler 5’er kez olacak şekilde dönüşümlü bir şekilde tekrarlanır.

Hastanın bilinci kapanırsa hemen hasta sert zemin üzerine yatırılır ve tıbbi yardım beklenir.

Heimlich Manevrası Ne Zaman ve Hangi Durumlarda Uygulanmalı
?

Hızlı yeme alışkanlığı nedeni ile soluk borusuna Yemek kaçması sık yaşanan sorunlar arasında yer alıyor. Yemek yerken konuşmak da bu duruma neden olabilir. Heimlich manevrası, soluk borusuna kaçan yemeği ya da başka bir yabancı cismi çıkarmak için uygulanan tıbbi bir müdahaledir. Bu durumda öncelikle eller yumruk şeklinde sıkılarak ve müdahalede bulunulacak olan kişinin arkasına geçilmesi gerekir.

Daha sonra, boğazında bulunan cismin daha rahat çıkmasını sağlamak için kişinin hafif bir şekilde öne eğilmesi sağlanır. Yumruk şeklinde sıkılmış olan eller ile üst karın bölgesine bir basınç uygulanır. Yaklaşık 8 - 9 kez uygulanan basınç uygulanmaya devam edildikten sonra yemek borusundaki cisim dışarı çıkar.

Bebeklerde (1 Yaş Altı) Tam Tıkanıklık Olan Hava Yolunun Açılması

Bebekler çok küçükse ve karnına basınç uygulanamıyorsa soluk borusuna kaçan cismi çıkartmak için takip etmeniz gereken adımlar şu şekildedir;

Bebek, ilk yardım yapacak kişinin bir kolu üzerine yüz üstü yatırılır.

Başparmak ve diğer parmakların yardımı ile bebeğin çenesi tamamen kavranarak yüzüstü pozisyonda öne doğru eğilmesi sağlanır.

Baş ve çene pozisyonu korunarak gövdesinden aşağıda tutulur. Varsa bir sandalyeye oturarak bu işlem yapılmalıdır.

5 kez el topuğu ve bileğin iç kısmı ile bebeğin sırtına ve tam olarak kürek kemiklerinin arasına hafif bir şekilde vurulur. Diğer kolun üzerine ise başı elle kavranarak sırt üstü çevrilir. Bu şekilde yabancı cismin çıkması sağlanır.

Alıntıdır.​

Master

You
Yönetici
Konular
4,182
MFC Puanı
34,670
01.06.2022 - Güncel

Sindy

Süper Moderatör
Konular
1,471
MFC Puanı
116,360
Bunu bilmek Hayat kurtarıyor bilmek gerekiyor

Master

You
Yönetici
Konular
4,182
MFC Puanı
34,670
@Sezen cim bir deneme yapalım sen soluk boruna cisim kaçır, boğulma geçir bende bu manevrayı sana uygulayım :D

baba-filmi-hakkinda-az-bilinen-10-Ilginc-bilgi-4247-39396.jpg

açken ben ben değilim :D:D