Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Hepavax-Gene Hakkında Bilgi

Metin

Kayıtlı Üye
MFC Üyesi
  • Üyelik Tarihi
    22 Eki 2014
  • Mesajlar
    494
  • MFC Puanı
    1
  • MFC Seviyesi

Hepavax-Gene

Flakon

Koçsel

Saflaştırılmış Hbsantijeni 10mg/0.5 mL

Ambalaj: 0.5 mL (pediyatrik doz): 1Flakon

: 1 mL (erişkin doz): 1 flakon.

Endikasyon: HepatitB virüsünün yol açtığı enfeksiyona karşı aktif bağışıklamada endikedir.Doğumdan itibaren herhangi bir yaşta uygulanabilir.

Kontra Endikasyon: Aşırı duyarlık durumunda kontrendikedir.Yüksek ateşli enfeksiyonu olankişilere uygulanmamalıdır. Ancak, önemsiz bir enfeksiyonun varlığıaşılanma için kontrendikasyon oluşturmaz.

Uyarılar: Deriiçi ya da gluteal bölgeyeuygulanmamalıdır, zira bu yollardan uygulama ile optimum immünyanıt elde edilemeyebilir.Aşı IV olarak da uygulanmamalıdır.Gebe kadınların genel olarakaşılanmaları önerilememektedir.

Ancak, yüksek risk durumunda gebebir kadının aşılanması düşünülebilir. Seyrek olarak gö-rülebilenbir anafilaktik reaksiyon durumunda derhal kullanılmak amacıylaepinefrin hazır bulundurulmalıdır.

Yan Etkileri: En sık bildirilen yan etkiler,enjeksiyon yerinde ağrı, eritem ve şişmedir. Bu reaksiyonlar hafifolup, çoğunlukla aşılamadan sonraki iki gün içinde kaybolur.

Aşılananbazı kişilerde ateş, baş ağrısı, bulantı, baş dönmesi ve yorgunlukgibi alışılmışın dışındaki sistemik yakınmalar gözlenmiş olmasınakarşın, bu yakınmalar ile aşı arasında bir nedensonuç ilişkisi kurulamamıştır.

İlaç Etkileşimleri: Difteri ve tetanoz toksoidleriile adsorbe boğmaca aşısından oluşan karma aşı veya canlı oral polioaşısı ile birlikte verilebilir, fakat ayrı şırıngalarla farklı yerlerdenverilmelidir.

Doz Önerisi: IM yolla uygulanmalıdır. Erişkinlerde enjeksiyondeltoid kasa yapılmalıdır. Fakat yenidoğanlar ve bebeklerde deltoidkas küçük olduğundan, baldırın öndış kısmına enjekte etmek daha uygunolabilir.

İstisnai olarak şiddetli kanama eğilimi olanlarda aşı SCuygulanabilir. Pirimer aşılama IM üç doz aşıdan oluşur: Birincidoz seçilen tarihte, ikinci doz bir ay sonra, üçüncü doz, birinci dozdanaltı ay sonra.

Yenidoğanlar ve 10 yaşına kadar küçük çocuklara 0.5mLlik form, daha büyük çocuklar ve yetişkinlere 1 mLlik form uygulanır.

Bu pirimer aşılama kürü birkaç yıl süreyle koruma sağlar. Pirimeraşılama kürü sonrasında her birkaç yılda bir, etkinlik artırıcıbir rapel dozu gerekir.
 
Üst Alt