• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Her Fikre Saygı Duyulmalı Mıdır?

Konular
124
MFC Puanı
8,290
İnsanlar fikirlerini özgürce dile getirme hakkına sahiptir. Kabaca fikirleri ikiye ayırabiliriz, bunları da madde ile ifade edecek olursam;
  1. Bugün mavi pantolon giymelisin, bu sana çok yakışıyor. (Kişisel zevkleri ifade eden fikirler)
  2. Bence yer çekmiyor, hava itiyor. (Bilimsel bulgulara ters düşen bir fikirdir)

Bahsettiğim iki fikri de insan dile getirmekte özgürdür. Bunlar gibi de pek çok örnekle genişletilebilir fakat özünde, insan bütün fikirlere saygı duymalı mıdır?

Konular
43
MFC Puanı
6,600
%100 katılıyorum kanka.

Ama biri Disneyland'de eğlencemin tam ortasında yanıma gelip siyaset yaparsa, yamulturum onu orada. :s95

Fikirlere saygı duyuyorum. Sadece onları kaldıramıyorum. :p

ArtemiS

Onursal Üye
Konular
713
MFC Puanı
33,400

Saygı ; değer verilen şahıslara karşı hissedilen öncelikli histir.
İnsanlar doğru bulduğu ve değer verdiği düşüncelere saygı duyabilir.
Farklı düşüncelere saygı duymak sadece sözde kalır.. Kimse doğruluğunu kabullenmediği bir tespite saygı duymaz, duyamaz bu kendini inkar demektir.

Konular
124
MFC Puanı
8,290

Saygı ; değer verilen şahıslara karşı hissedilen öncelikli histir.
İnsanlar doğru bulduğu ve değer verdiği düşüncelere saygı duyabilir.
Farklı düşüncelere saygı duymak sadece sözde kalır.. Kimse doğruluğunu kabullenmediği bir tespite saygı duymaz, duyamaz bu kendini inkar demektir.

Güzel nokta. Kişi, savunduğu fikrin (bilimsel verilerle yanlışlansa bile) doğruluğunu savunur. Çünkü eğer doğruluğunu kabul edip ben yanılmışım, siz haklısınız derse kendi benliğini inkar etmiş olur. Güzel tespit, ciddi manada saygı duydum ;)

Konular
135
MFC Puanı
5,250
Söyleyen kişi ve söylenen söze göre değişir.

dnzclskn

MFC Üyesi
Konular
6
MFC Puanı
30
Her fikre saygı duyulmalı sadece saygı duyulmalı ama mantıklı ev olabilitesi yüksek olan fikirler ise uygulanmalıdır.

RuHuMDaKiöKüZ

MFC Üyesi
Konular
26
MFC Puanı
9,550
Eğer o insan hayatımda birinci derecede bir anlam ifade etmiyorsa kesinlikle ne düşündüğü ya da ne yaptığıyla ilgilenmem. isterse uzaylı olsun, bundan bana ne kime ne?..

Can E.

MFC Üyesi
Konular
3
MFC Puanı
9,780
Yok olmaz fikir önemli amaç önemli.. Şimdi her yaşlıya saygı duyulur mu? Belki tonton bir amca ama sapık?
Fikirde önemli o yüzden amacı nedir, kimler zarar görebilir veya faydalanma bilir?

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,091
MFC Puanı
20,830
Hayır....! Her fikir'e saygı duymak;

1.Teslimiyetçiliğin belirtisidir.
2.Yalakalığın ve dalkavukluğun göstergesidir.
3.Bilgisizliğin ve cahilliğin izahıdır.

Fikir vardır, ÇAĞ AÇAR.....! fikir vardır "MEDENİYET BATIRIR....!" (Ayamutura)

Şüheda

MFC Üyesi
Konular
3
MFC Puanı
7,320
Benle aynı fikirde olmayanın fikrini saygıda kusur etmeyecek şekilde yerden yere vururum. ?

Anduril

MFC Üyesi
Konular
9
MFC Puanı
10,740
Eğer her fikir diyorsan bu lafın içine her fikir girer..çocuğa tecavüz gibi bir çok irte edici duruma saygı duymak ta bu sınırın içinde kalır.. dolayısıyla her fikre saygı duymuyorum.. buna saygı duyana da saygı duymuyorum...

Konular
2,107
MFC Puanı
301,150
Fikir beyan edilir gerisini o an düşünürüm??

Anduril

MFC Üyesi
Konular
9
MFC Puanı
10,740
Asla saygı duyulmaması gerektiğini düşünüyorum..
Biraz önce bahsettiğim gibi düşünmesi bile iğrenç olay şeylerde fikir..
Sadece fikir diye saygı duyulması samimiyetsizliktir..
Çünkü saygı duymama, kişisel alanı ihlal etmek, yada insanlara bir düşünceyi dayatma anlamına gelmemektedir.
Ancak saygı duymada, takdir ve onaylama vardır..
ben bebek tecavüzcüsüyüm bunun çok ahlaksız bişey olmadığını düşünüyorum dediğimde, bu da bi fikir saygı duyuyorum demeniz gerekiyor..
Eğer saygı duyuyorum diyorsanız kendinizle çelişmezsiniz ama bu düşünceyi de sağlıklı bulmam...

Son düzenleme:
Konular
6
MFC Puanı
12,830
Kişilik ve manevi değerlere saygısızlık olmadığı sürece her fikre saygı duyulmalıdır. Ama bu o fikrin doğru olduğunu teyit etmez.