• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Hürrem Sultan'ın Şehzadeleri Nasıl Öldü

diShy

Onursal Üye
Üyelik Tarihi
27 Kas 2009
Konular
32,527
Mesajlar
50,861
MFC Puanı
2,550
Tarihte Hürrem Sultan'ın oğulları Nasıl Öldü?
Hürrem Sultan'ın en küçük oğlu Cihangir, diziden de bildiğimiz üzere kamburluk rahatsızlığı olan bie şehzadedir. Ancak Cihangir'in ölümü bu yüzden olmamıştır. Cihangir abisi Mustafayı çok seviyordu. Cihangir, abisi Mustafa'nın öldürülmesine çok üzülmüş, sonunda üzüntüden hastalanıp ölmüştür.

Büyük oğlu Şehzade Mehmet ise ne taht kavgasından ne de düşmanlıktan ölmüştür. Şehzade mehmet 1543 yılında 22 yaşında gencecik delikanlı iken hastalıktan dolayı ölüyor. Annesi Hürrem sultandan 15 sene önce şehzade mustafanın ölümünden ise 10 sene önceye denk geliyor.

Şehzade Beyazıd ise sonunu kendisi hazırlamıştır. Kanuni, Şehzade Mustafa'yı öldürttükten sonra ortalık bir türlü sakinleşmez, yandaşları Rumeli' de isyan çıkartır. İsyanı bastırması için Şehzade Bayezid görevlendirilmiştir, Bayezid da işi ağırdan almış, bu da onun için sonun başlangıcı olmuştur. Her ne kadar Hürrem sultan oğlunu ölümden kurtarsa da kardeşi Selime karşı olan kıskançlığı onu ölüme adım adım yaklaştırmış.

Kardeşler arasındaki kavgalar ve taht düşkünlüğü ayyuka çıkınca Kanuni, oğulları arasındaki sorunları bir nebze olsun azaltabilmek için ikisinin sancaklarını değiştirip, birbirinden uzaklaştırmak ister. Selim'i Konya'ya, Bayezid'i Amasya'ya gönderir. Bu arada Hürrem Sultan da ölmüştür.Beyazıd yine rahat surmaz ve padişaha ankaraya gitmek istediğini anlatan bir mektup yazar. Mektuba cevap gelmeyince ve babasının desteğini alamayacağını farkedince paralı askerler toplamaya başlar. Kanuni, Bayezid'in asker toplaması üzerine, idam edilmesi için Şeyhülislamdan bir fetva çıkartır. Fetvada, Padişaha bağlılıktan çıkmış bir isyancı olarak suçlanmaktadır. BUnun haberini alan beyazıd, çocuklarını da alıp, İran şahının yanına kaçar ancak şah onu aldatır. Şah, Kars Kalesi ve 1 milyon 200 bin altın karşılığı Bayezid'i babasına satar. Şehzadeyi teslim almaya gelen Osmanlı elçileri Kazvin'de onu boğdururlar. Oğulları da aynı akibede uğrar.

Kanuni'nin şehzadelerinden Mustafa, Mahmud, Murad, Mehmed, Abdullah ve Cihangir, babaları sağken ölmüşlerdi.şehzade Selim babasının son seferi olan 1566 son Avusturya Seferi'ne katılmadı. Selim Kütahya yakınlarında Sıçanlı sahrasında avda iken, babası'nın Sigetvar kusatması sırasında 7 Eylul'de öldüğünü, bu ölümü herkesden gizleyen Sadrazam Sokollu Mehmed Paşa'nin güya fetihname olarak gönderdiği, gizli mektubundan öğrendi.Şehzade Selim 15 Aralık 1574 günü vefat etmiş, Ayasofya'daki türbesine gömülmüştür.
 
Üst