• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

"İç İçe Bash Shell" Kullanımı

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,091
MFC Puanı
20,830
Merhabalar

Ben her zaman, GNU/Linux İşletim Sistemi kullanırken, alışılmış - geleneksel kalıpların dışında sistem kullanmayı, kendime alışkanlık edinmiş bir Windows/Linux/Unix kullanıcısı olarak,bu kullandığım en eski unix login olma yöntemini sizlere ancak önerebilirim, bu aşamada sizin bunu kendi kullandığınız sistem de , kendi kendinize uygulamanız sizin paşa gönlünüze kalmıştır.

Şimdi aşağıdaki ekran görüntüsüne bir bakın, ne görüyorsunuz.....!?

6Lv9Po.png

Yukarıdaki ekran görüntüsünde, komut satırında

Birinci satırda ;

Kod:
sudo -s login <kullanıcı_hesap_adı>

sudo -s ile normal hesap , root hakları geçici olarak normal kullanıcıya devreder.
login ise Lunix istasyonundan tty1'den unix alt sistemine geçişte, normal kullanıcı şifresini alır.

İkinci satırda;

Kod:
su root
söz dizgesi ile root hakları geçici üzerine almış kullanıcı'dan root kullanıcısı haklarını geri alarak, direkt normal kullanıcının yerine geçer......Bunu şuradan anlayabilirsiniz.

Kod:
root@hostname:/home/ <kullanıcı_hesap_adı>#

Yukarıdaki ekran görüntüsünde // ifadesinde birinci / , kullanıcı dizininden home dizinine çıkmak, ikinci / ise home dizinin root (kök) dizinine çıkmak için kullanılır.

İşiniz bitince en az üç adet exit komutunu şöyle çalıştırılarak normal bash shell kabuk düzenine geri dönebilirsiniz.Eğer Sistem girişin de iseniz o zaman UNIX'den LINUX'a ( tty1) geri dönüş yaparsınız.

Kod:
exit&&exit&&exit&&exit

Böylece siz, bir linux sisteminden bir alt sistem olan UNIX sistemine yatay geçiş yaparsınız.

Peki , iyi de bu bana ne yarar sağlar diye içinizden bir soru geçecektir.Bu dolambaçlı yolun tek yararı, UNIX sistemini "nostaji" olarak yaad etmektir.Birde sistemin açılışının tty1 değilde UNIX üzerinden yapılarak, yerleşik doğal güvenliği ön plana almaktır.

Ben kendi sistemlerimde , sizler oturum ekranından Masaüstünü açarken,ben direkt bu yöntemle açılşta siyah ekran üzerinden Masaüstü ortamını açmaktayım.Yani uzun sözün kısası, bu tamamen zevk meselesi olup, her kullanıcı illa bunu kullanacak diye genel bir kural da yoktur....