Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

İçme sularında trityum insan sağlığına etkisi var mı?

Rapunzel

Kayıtlı Üye
MFC Üyesi
  • Üyelik Tarihi
    11 Mar 2015
  • Mesajlar
    5,449
  • MFC Puanı
    1,775
  • MFC Seviyesi

İçme sularında trityum insan sağlığına etkisi var mı?

Trityumun büyük bir çoğunluğu 1940'ların ikinci yarısında başlayan ve halen devam eden nükleer silah denemeleri sırasında atmosfere yayılır. Nükleer santrallerde trityumun yayılmasına katkıda bulunur. Sulardaki asıl kaynağı da budur.

Trityum hidrojenin duyarsız izotopudur. 1H 2D (döteryum) 3H (trityum)olarak gösterilir. 2 nötron içeren atom ağırlığı 3 olan hidrojen izotopudur. Beta ışıması yaparak helyum'a dönüşür.

Trityum suların yaşlarını tayin etmekte kullanılabilir. Yarılanma ömrü: 12.25 yıldır. Yani bir suyun içinde trityum suyu ne kadar fazlaysa o suyun o kadar genç olduğunu düşünebiliriz. Eğer suyun içindeki trityum az veya yok ise suyun yaşlı olduğunu (yaklaşık 60 yıldan daha yaşlı) ve suyun göreli olarak uzun bir döngüde bulunduğunu söyleyebiliriz.

Biyokimya çalışmalarında yaygın olarak kullanılır. Vücutta davranışı izlenebildiğinden aşırı olmayan dozlarda insan sağlığına zararlı olmamalı diye düşünüyorum.


Tubitak

 
Üst Alt