Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

İlişki ve Menfaat

JuLia

Kayıtlı Üye
MFC Üyesi
  • Üyelik Tarihi
    20 Haz 2009
  • Mesajlar
    2,193
  • MFC Puanı
    181
  • MFC Seviyesi

İlişki ve Menfaat
Yıllar süren aşklara gıpta ile bakıyoruz artık. İlişkilerimiz kısa sürüyor. Neden? Çünkü karşımızdakinden verebileceğinden daha fazlasını ister olduk. Çünkü menfaatimiz ilişkimizden daha önemli hale geldi.

Bir birlikteliğe başlamamız hep menfaatimizin bizi tetiklemesiyle olmaz mı? Karşı cinsten hoşunuza giden biriyle birliktelik yaşamamın temeli, ruhsal ve bedensel tatmini yaşamak, onun yardımıyla mutlu olmak, en basite indirgersek yanımızda bir partner olarak dolaştırmak, gezmek, yemek yemek, dolaştırmak, iyi vakit geçirmek...
Sevgi Olmazsa
Bu böyle uzar gider, ama başlangıcın temelinde menfaat yatar. Zaman ilerledikçe, bu birliktelik sevgi ile harmanlanırsa eğer, işte o zaman düzgün bir hal alır. Tabii ki sevgi kahramanının ortaya çıkabilmesi için en başta sıraladığım özellikleri birlikte olduğunuz insanda bulmanız lazımdır. Yani birbirinizi sevebilmeniz için onun sizin isteklerinizi yerine getirebilecek, isteklerinize cevap verebilecek biri olması gerekiyor.
Günümüz için geçerli olan ilişki standardı tamamen böyle. Duygusallık, romantizm gibi kavramların bir ilişkide sıralanması değişti artık. Birbirine iyice ısınamayan insanlar, haliyle en son romantizmi yaşıyorlar. Neden birbirlerine ısınamadıklarını sorarsanız, tek sebebi menfaat kavramının ortaya çıkmasıyla , kişilerin davranışlarının değişmesi, samimiyetten uzak yapmacık olmaları . yaşanan ilişkilerin çoğu günümüzde artık böyle. Mutlaka istisnai durumlar vardır.
Neden Böyle Oldu?
Tek bir sebebi var; insanların gözü açıldı. Zaman kısa ve çok çabuk ilerliyor. Herkes ne yaşadığına bakıyor. Peki bu kötü mü derseniz çok göreceli olduğunu söylerim ve yaşanan şeylerin kalitesi düşer diye de eklerim.
Kadınlar Açısından
Kadınlar açısından bakarsak, yıllarca ezilip aşağılanmış ve hatta bir kısmı hala ezilen ve aşağılanan kadınlar içinde bulunduğumuz devrin en güzel ilkelerinden biri olan eşitlik sayesinde bir çok eziyetten kurtulmuşlardır. Ama bu ani rahatlama onlarda cinsellik açısından büyük bir devrim yaratmalarına sebep olmuştur. Yüzyıllar boyu kadınları parmaklarında oynatan erkekler de artık kadınların oyuncağı olabiliyorlar. Ve artık kadınlar da artık bir tek eşle yetinmez oldular. Bunun nedeni 20. Yüzyıldan itibaren kadınların beyinlerinin rahat bırakılması, düşünmemeleri için yapılmış oyunlardan vazgeçilmesidir. Kadın düşündüğünü uygulayabilme özgürlüğüne de kavuştuğuna göre erkeklerle cinsellik açısından eşittir.
Cilsel Tatminsizlik
''Aldatan kesim erkektir '' diye bir şey kalmadı. Yani kesim diye bir şey kalmadı. İnsanlar ilişkilerinde birbirlerini aldatır oldular. Ve bunun temel sebebi tatminsizlik. Manevi tatminsizlikte değil; doğrudan cinsel açlık.

Aldatılma korkusu içten içe hepimizi kavurmaz mı? Çünkü ah şu elektrik denilen şey bazen hiç umulmadık insanları bir araya getirmiyor mu? Buda bize bence paranoya olarak geri dönüyor.

Eksikliği Tamamlama
Bir de başka bir durum var ki o daha da beter. Bazılarımız gerçekten bir ilişkide gerçekten aradıklarımın hepsini bulamayınca eksik kalan yönleri başkalarında arama özgürlüğüne kişilik acısından sahipler. Ama bir kısmı da var ki aldatma denildiğinde rengi uçuyor. İşte bu kişilerde aradıklarını bulamamanın ve beklentilere cevap alamamanın sonucunda içine kapanıyor, dengesiz bir hal alabiliyor ve haliyle beraber oldukları kişileri çok rahat kırabiliyor. Eğer böyle bir tavrınız var ise şimdiden söyleyeyim karşınızdaki gerçekten neden ona tavır aldığınızı anlayamıyor. Siz ise onun her zamanki gibi pat diye anlamasını bekliyorsunuz.


Çözüm : Sabır
Peki bunların çözümü var mı var ise nedir? Karşınızdaki insandan size verebileceğinden daha çok şey beklememek ve elinizdekilerle mutlu olmak hem sizi rahatlatır hem de karşınızdakini tanıma ve sevme fırsatı verir. Çünkü sevgilinizin sizin isteklerine göre ki eğer katlanmaya niyeti var ise kendisini değiştirmeye çalışarak içine kapanmasını engeller ve bu tutumunuz sayesinde sizinle daha çok ilgilenir. Hatamız artık her şeyi çok çabuk elde etmeye çalışmamız. Çünkü çok sık sevgili değiştirip mutlu olamayan insanların sorunu da bu bence. Gerçekten de sabır hayatın her alanında olduğu gibi doğru bir ilişki içinde kullanılabilir bir anahtardır.
 
Üst Alt