• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

ING Belçika'yı Türk kadın bankacı yönetecek

Pamira

Moderatör
İçerik Üreticisi
Konular
2,801
MFC Puanı
60,560

Hollanda merkezli ING Bank’ın Belçika biriminin yönetim kurulu başkanlığına 44 yaşındaki Türk bankacı Pınar Abay atandı.​

2020’den bu yana bankanın başında bulunan ve yaş haddinden emekli olan Diego du Monceau’nun yerine gelecek Abay, daha önce ING Bank Türkiye’nin CEO koltuğunda oturmuştu. Abay 2020’den bu yana Hollanda merkezli bankanın Belçika, Hollanda ve Lüksemburg (Ben elüks) bölgesindeki faaliyetlerini yönetiyordu. Abay aynı zamanda ING Belçika’nın 150 yıllık tarihindeki ilk kadın yönetim kurulu başkanı olacak.

Abay yeni görevine ilişkin yaptığı açıklamada “Çok farklı geçmişlere sahip üyelerden oluşan ING Belçika’nın yönetim kurulu başkanı olmaktan kurur duyuyorum” dedi.

Ayrıca yönetim kuruluna Hilde Laga’nın da gelmesiyle bankanın yönetim kurulundaki kadın yönetici oranı yüzde 50’yi aşmış oldu. ING Belçika’nın yönetim kurulunda 9 kadın ve 8 erkek bulunuyor.

Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü mezunu olan ve yüksek lisansını Harvard Üniversitesi’nde tamamlayan Abay, kariyerine danışmanlık sektöründe başlamış, McKinsey & Company’nin İstanbul, San Francisco ve New York ofislerinde çalışmıştı. 2011 yılında ING Bank Türkiye yönetim kurulu üyeliği ve genel müdürlüğünü üstlenen Abay, 2016 yılında da ING Belçika yönetim kuruluna atanmıştı.