• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

iPhone Artık Şiir Yazıyor

Diyelim ki bir fotoğraf çektiniz, güzel bir açıklama yazmak, şiirselleştirmek istiyorsunuz ama aklınıza asla uygun bir şey gelmiyor. Bu durum artık bir problem olmaktan çıkıyor. Neden mi? iPhone'a özel "Pamera" adı verilen bir uygulama geliştirildi. Bu sayede artık İphone'ların arka kameraları şiir yazabiliyor!

Midjourney ve ChatGPT gibi üretken yapay zeka modellerini artık bilmeyen yok. Yine de bu yapay zekaların alternatifleri çıktıkça şaşırtıcı uygulamaların sayısı da artmaya devam ediyor.
Bir teknoloji uzmanı ve aynı zamanda sanatçı olan Damjanski, Midjourney’nin metinden görüntüye dönüştüren formatını tersine çevirdi. Bu sayede gerçek zamanlı fotoğraflar için şiir yazan bir uygulama yayınlamayı başardı!

“Pamera (The Poem Camera)” isimli üretken yapay zeka uygulaması, iPhone’un arka kamerasında tanımladığı nesneler için dört satırlık şiirler oluşturabiliyor. Bu yeteneğini ise OpenAI’nin GPT-4 büyük dil modelinin yanı sıra nesne tanımlayıcı bir API’a borçlu olduğunu söyleyebiliriz.

Damjanski, şiirlerin ünlü Arjantinli şair Jorge Luis Borges tarzında üretildiğini belirtiyor. Üstelik, özellikle Borges’i seçtiğini, bunun nedeninin ise yazarın büyülü gerçekçiliğe değinen eserlerinin mistik bir yapay zeka şairine ilham verebileceği olduğunu ifade ediyor..

Damjanski, şiir kamerasının nasıl çalıştığını göstermek için bahçede dolaşan sevimli bir köpeğin görüntüsüne odaklandı ve şöyle bir şiir ortaya çıktı;

"Bahçe rüyalarında, yalnız bir köpek dolaşır,
Zamanın fısıltıları arasında, ruhu bilinir,
Henüz görülmemiş dünyaların labirentlerinde kaybolmuş,
Bir dize çözülüyor, beklenmedik bir masal."

Damjanski bir örneği de X hesabından fotoğrafla birlikte yayınladı:

1691559260024.png

Pamera’nın görsel üzerine yazdığı şiir ise şöyle;

"Oyunun ortasında, dağınık bir ekip,
Mountain Dew ve pizza da var,
Kirli ellerde gamepadler kalır,
Oynadığımız oyunlarda sevinç dolu bir kaos."
 
Üst