Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

iPhone ve iPad Apple'ı vurdu

diShy

~ یơυℓℓεss ..
Emektar Yönetici
  • Üyelik Tarihi
    27 Kas 2009
  • Mesajlar
    24,083
  • MFC Puanı
    329
  • MFC SeviyesiApple’ın hisseleri, en önemli tedarikçisi Cirrus Logic’in iPad ve iPhone satışlarının kötü gittiğine yönelik raporuyla 400 doların altına gerileyerek 2011’den bu yana en düşük seviyesine geldi.

Dün önemli kayıplar yaşayan Apple hisseleri 2011’den bu yana ilk kez 400 dolar seviyesinin altına gelerek gün içinde 398 doları gördü. Toplamda 23.44 dolar düşerek yüzde 5.5 oranında değer kaybeden hisseler, Ocak 2013’ten bu yana ise yüzde 24 oranında geriledi.

Hisselerin düşüşünde Apple’ın tedarikçisi Cirrus Logic şirketinin iPhone ve iPad satışlarında zayıflama olduğunu rapor etmesi etkili olduğu belirtiliyor.

Son yıllarda üstün performans sergileyen şirket uzun aradan sonra ilk kez hem yatırımcılar hem de rakipleri tarafından baskıyla karşı karşıya kaldı.

Diğer taraftan en büyük rakibi olan Samsung’un hem akıllı telefon hem de tablet alanındaki Pazar payını giderek arttırıyor olması da, Apple pazardaki lider gücünü azaltan en önemli faktörlerden biri olarak gösteriliyor.

Gartner şirketi tarafından yapılan araştırmaya göre, 2012’nin son çeyreğinde Samsung’un akıllı telefon satışları 65 milyona ulaşırken, Apple yalnızca 44 milyon satış yapabildi.

Tüm bu etkenlerin yatırımcılar üzerinde tedirginlik oluşturması da Apple’ın hisselerinin Aralık 2012’deki zirvesinden bu yana yüzde 40 değer kaybetmesine sebep oldu.
 
Üst Alt