Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

İstanbul'daki tarihi yapılar

Cohen

Kayıtlı Üye
MFC Üyesi
  • Üyelik Tarihi
    2 Şub 2013
  • Mesajlar
    1,689
  • MFC Puanı
    66
  • MFC Seviyesi

All Saints Moda Kilisesi

Kırım Anglikan Kilisesinin de tasarımını üstlenmiş olan mimar G. E. Street tarafından, Kırım Savaşı sonrasında, 1878 senesinde inşa edilen kilise, diğer İngiliz ailelerin de yardımı olmakla beraber, tüccar Whittal ailesinin vakfettiği arazi üzerinde yükselmiştir. Bu sebeple günümüzde de kilise, Whittal ailesi mirasçılarının mülkiyetinde bulunmaktadır.

001_d.jpg


Ahrida Sinagogu
“Makedonyalılar Sinagogu“ olarak da bilinen Ahrida Sinagogu, 15.yy'da Makedonya'dan İstanbul'un Balat semtine göç etmiş olan Yahudiler tarafından kurulmuştur. Depremler ve yangınlar sebebiyle 17.yy'dan günümüze kadar çeşitli zamanlarda onarımı gerçekleştirilmiştir. 1987 senesinde ise Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından koruma altına alınmıştır.

İstanbul Valilik Binası

003_d.jpg


Osmanlı dönemi Bab-ı Ali alanı içerisindeki yapılardan birinde işlevini sürdürmektedir.Bab-ı Ali Osmanlıda devlet yönetiminin merkezidir. Yüksek kapı anlamına gelmektedir. 19.yyın başından itibaren yaygın kullanılan bir deyimdir. Sadrazam ve veziriazamın özel ikametgahı önceleri resmi daire olarak da kullanılmıştır. Bu mekana da kapı denilmiş, 18.yyın ikinci yarısından itibaren Bab-ı Ali hükümet merkezi olarak biçimlenmeye başlamış ve sadrazamların devlet işlerini yönettikleri resmi ikametgah olmuştur.

Splendid Palas Otel

004_d.jpg


Büyükadada yer alan Splendid Otelinin arazisi üzerinde daha önce Giacomo Otelinin bulunduğu bilinmektedir. Bu otel bir yangın sonucu ortadan kalkmıştır. Günümüzde Splendid Otelinin giriş bölümünde yer alan Grek kadın heykeli, Giacomo Otelinden kalmadır.

Rum Erkek Lisesi

005_d.jpg


1881 yılında Patrik 3.İoakim döneminde, Rum zenginlerin eli açık bağışlarıyla, Payitahtın beşinci tepesi üzerinde mimar Kostandin Dimadis tarafından planlanan ve halen kullanılmakta olan görkemli bina inşa edilmiştir.

Sirkeci PTT Binası ve Müzesi

006_d.jpg


1909 senesinde Posta Telgraf Nezareti (Büyük Postane) olarak inşası tamamlanan yapı, Mimar Kemalettin Bey ile birlikte Birinci Milli Mimari Üslubuun temsilcilerinden olan Vedat Tekin tasarımıdır. Kemalettin Beyin Dördüncü Vakıf Hanı ile beraber bu bina, akımın kentsel simgelerinden biri olarak görülmektedir.

Yıldız Çini Fabrika-i Hümâyûnu

007_d.jpg


Türk çini sanatını canlandırmak, yeni bir yön ve hız vermek amacıyla Sultan II. Abdülhamid (1876-1909) tarafından 1891 yılında Yıldız Sarayı bahçesinde Yıldız Çini Fabrika-i Hümâyûnu kurulmuştur. Hemen üretime başlayan Fabrika, 1894 depreminde zarar görmüş, aynı yıl İtalyan Mimar Raimondo dAroncoya adeta yeniden yaptırılmıştır.

Vortvots Vorodman Kilisesi
Kumkapıda yer alan Surp Vortvots Vorodman (Gökgürültüsünün Çocukları) Kilisesi bölgedeki Ermeni Patrikhanesi kompleksi içerisindeki Ermeni kiliselerinden birisidir.


İstanbul Hilton Oteli
Amerika dışında en uzun süredir faaliyet gösteren Hilton oteli, Türkiye'nin ilk beş yıldızlı uluslararası otelidir. Atatürk havalimanına 30 dakika, Taksim ve Nişantaşı'na yürüme mesafesinde olan otel geniş yeşil alanlara ve Boğaz manzarasına sahiptir. İş seyahatleri ya da aile tatilleri için idealdir.


Avusturya Başkonsolosluğu

010_d.jpg


Aralık 1999 tarihinde, Türkiyenin AB üyeliğine aday ülke olarak resmen ilân edilmesinden bu yana, AB ile Türkiye ilişkileri hızla gelişmiştir ve gelişmeye devam etmektedir. Bu yakın ilişkilerden doğan ihtiyaçların karşılanması görevini yerine getirebilmek amacıyla, Başkent Ankarada bulunan Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonunda bugün 120nin üzerinde Türk ve AB vatandaşı uzman görev yapmaktadır.

Aya Triada Kilisesi (Kadıköy)

011_d.jpg


Bahariye Caddesi Nisbetiye Sokağında Rum Ortodoks kilisesidir. 1902 de Patrik III. Yovakim ve Kadıköy Metropoliti Yermenos zamanında yapılmış olup metropolitin mezarı kilisenin bahçesindedir. Kapalı Yunan haçı planlıdır. Orta mekanın üzerini dört sütun üzerine oturan yüksek kasnaklı bir kubbe örtmektedir. İki tarafında birer çan kulesi bulunmaktadır. Dış cephe oldukça sadedir. Giriş kapısının olduğu cephe yuvarlak geniş bir kemerin içinde yer alan kapı ve üzerindeki yuvarlak kemerli sütunlarla hareketlendirilmiş olup bu kemerin üzerine de sivri bir alınlık yerleştirilmiştir. Bu kısım dışarıya çıkıntılıdır. Etrafı demir parmaklıklı alçak bir duvar ile çevrilidir. Kilisenin altında Bizans döneminde yaşamış günahkar bir kadın iken hıristiyan olup günahlarını bağışlatmak için manastıra kapanan Ayia Ekateriniye atfedilen bir ayazma mevcuttur.

Aya Triada Kilisesi (Taksim)

012_d.jpg


Aya Triada kilisesi, haç planlı, iki çan kuleli, Bizans mimarisi ve modern mimarinin bir sentezidir. Osmanlıda azınlık ibadethanelerine kubbe yapma yasağı kalktığı dönemde inşa edildiği için oldukça zarif bir kubbeye sahipdir. 13 yıl gibi oldukça uzun bir süre devam eden inşaat sırasında bir çok proje değişiklikleri yapılarak Patrik III. İoakim (1878-1884) döneminde Kutsal Haç Yortusu olan 14 Eylül 1880 Pazar günü ibadete açılmıştır. İlk proje mimar Potessaroya aittir. Daha sonra inşaatı Vasilaki Yoannidis yürütmüştür. İçerideki İsa, Meryem ve Aziz tasvirlerini ressam Sakellarios Meğaklis yapmış, mermer süslemeleri Aleksandros Krikelisin çalışmalarıdır.Kubbeli bazilika tipinde inşa edilmiş olan bina XVIII.Yüzyıl Avrupa eklektik mimarisinin bütün özelliklerini devasa ve kütlesel görünüşü ile taşır

Bab-ı Ali Osmanlı Arşiv Binası


013_d.jpgBâb-ı Âli ya da basitleştirilmiş şekli ile Babıali, Osmanlı Devleti'nin son dönemlerinde Sadrazamlık binasına ve daha geniş anlamıyla da Osmanlı hükümetine verilen isimdi. Günümüz Türkçesinde Yüce Kapı anlamına gelen bu terim aynen tercüme edilerek diğer dünya dillerine de girmiştir. Cumhuriyet döneminde Babıali binası İstanbul ilinin Vilayet Konağına dönüştürüldü ve halen de bu amaçla kullanılmaya devam etmektedir. Babıali'nin bir başka anlamı da Türkiye'nin basın dünyasına verilen isimdir.

Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi

bakirkoy de bulunan ve sinir sistemi hastaliklarini tedaviyi amaclayan devlet hastanesi. ayni zamanda uyusturucu ve madde bagimlilarini tedavi eder

Belçika Başkonsolosluğu
Ankara Belçika Büyükelçiliği ( 03.07.2007'den beri tarihinde) ve İstanbul Belçika Başkonsolosluğu ( 05.07.2007'den beri tarihinde) seyahat planlarınızı kolaylaştırmak amacı ile vize başvurularında yeni bir sisteme geçiş yapmıştır. Yeni sistemde Belçika için yapacağınız vize başvurularınız IKS şirketi tarafından sağlanan Vize Başvuru Merkezi aracılığı ile kabul edilecektir

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi
kemizin en eski ve köklü kuruluşlarından biri olan KANDİLLİ RASATHANESİ , 28.03.1983 tarih ve 2809 sayılı yasayla kanunlaşan 41 sayılı kararnameyle Boğaziçi Üniversitesi ne bağlanıp KANDİLLİ RASATHANESİ VE DEPREM ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ (KRDAE) adıyla bir Enstitü statüsüne dönüştürülmesi dahil yaşantısında üç önemli devre vardır

Doğan Apartmanı

017_d.jpg


1890'larda yapıldı, adı hep değişti Doğan Apartmanı'nın geçmişini keşfetmek dünya tarihiyle yüzleşmek gibi bir şey. "Prusya Elçiliği'nden Doğan Apartmanı'na" adlı kitap ve İz TV'de halen yayımlanan "Doğan Apartmanı" belgeseli bize burası hakkında önemli bilgiler veriyor
 
Üst Alt