Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Kafein kadın sağlığını nasıl etkiler

Herkül

Canım Dedem
Genel Sorumlu
Konum
BERGAMA
 • Üyelik Tarihi
  4 Haz 2013
 • Mesajlar
  33,195
 • MFC Puanı
  67,446
 • MFC Seviyesi

Kafein kadın sağlığını nasıl etkiler

Kafein, ölçülü tüketildiğinde oldukça güvenlidir. En çok kahve, çay ve alkolsüz içeceklerde bulunan kafeinin çeşitli etkileri üzerine önemli miktarda araştırma yapılmıştır.

İşte kadınların kafein hakkında bilmesi gerekenler.

Kadındaki etkisi daha fazla

Kafein sağlık etkisi bakımından kadınları erkeklere göre daha fazla etkileyebilir. Kadınlar, erkeklerden daha fazla demire ihtiyaç duyarlar ve erkeklere göre osteoporoz riskleri daha yüksektir. Kafein kemik kaybını hızlandırabilir ve kahve ve çay gibi kafeinli içecekler demir emilimini engelleyebilir.

Kafein bir uyarıcıdır ve büyük miktarlarda tüketmenin gebelik üzerinde olumsuz etkileri olabilir. Hamile kadınlar, emziren kadınlar ve hamileliği planlayan kadınlar, kafein alımını günde yaklaşık iki bardak kahveye denk gelen 300 mg ile sınırlamalıdır.

Genel olarak konuşursak, yetişkinler huzursuzluk veya artan endişe gibi istenmeyen etkilerden kaçınmak için tüketimlerini günde 400 mg ile sınırlamalıdır.

Kafein içeriği bir kupadan diğerine değişebilir

En sevdiğiniz kafein kaynağının paketini kontrol ederseniz, olasılık olarak, porsiyon başına kafein içeriğini bulamazsınız.

Takip etmenize yardımcı olmayan kafein içeriği, çekirdeklere, demleme süresine ve kullanılan yönteme bağlı olarak bir kupadan diğerine çılgınca değişebilir. Araştırmacılar 500 ml kahveyi arka arkaya altı gün aynı Starbucks'tan aldıklarında, kafein içeriğinin 259 mg ile 564 mg arasında değiştiğini buldular.

Bahsetmeye değer birkaç nokta

- Popüler kahve zincirlerinde porsiyon büyüklüğü oldukça cömert olabilir. Örneğin, Starbucks'ta, orta büyüklükteki "grande” (yaklaşık 500 ml), yukarıdaki tabloya göre iki porsiyonu temsil eder.

- Çay, kabaca kahvenin yarısı içeriğine sahiptir.

- Bir kutu enerji içeceği aslında kahveden daha az kafein içerir. Ancak markalara dikkat edin.

Düzenli kafein tüketimi hastalık riskini azaltabilir

Hiç kimse belirli bir hastalığı tedavi etmek veya önlemek için kafeinli içecek tüketmeyi önermemiştir. Ancak sabahları ihtiyaç duyduğunuz bir bardak kahve potansiyel sağlık yararları sağlayabilir.

Birçok çalışma, kafeinin yüksek antioksidan değerini doğrulamıştır. Antioksidanlar, yaşlanma ve doku hasarından sorumlu moleküller olan serbest radikallere karşı koruma sağlar.

Kafeinin parkinson hastalığı ve demans riskini azalttığına dair bazı kanıtlar var. Bununla birlikte, tip 2 diyabet, kalp hastalığı, kanser ve inme (kadınlarda) söz konusu olduğunda, herhangi bir risk azalmasının kanıtı henüz tam olarak doğrulanmamıştır.

Kafeinli içecekler tabii ki zihinsel uyanıklık için en sevdiğimiz içecek grubundalar. Ancak yapabileceği olumsuz etkilerden dolayı ölçülü bir şekilde tadını çıkarmaya devam edin.


Alıntıdır.
 

Gece

...
MFC Üyesi
 • Üyelik Tarihi
  26 Ara 2018
 • Mesajlar
  4,485
 • MFC Puanı
  225
 • MFC Seviyesi

İki bardak mı ben kahveyi baya aşırı tüketiyorum ilerde sanırım zararlarını göreceğiz demek ki :/
 

Beste

Geçmişimi çizdim
MFC Üyesi
Konum
Avusturya
 • Üyelik Tarihi
  17 Ocak 2019
 • Mesajlar
  1,301
 • MFC Puanı
  2,732
 • MFC Seviyesi

Oje : )

Teşekkürler abi konu için
 
Üst Alt