Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Kalbimiz 12 Farklı Alarm Veriyor

Satürn

Emektar Yönetici
  • Üyelik Tarihi
    9 Şub 2015
  • Mesajlar
    41,214
  • MFC Puanı
    12,924
  • MFC Seviyesi

Kalp krizi vakalarının çoğunda yavaş yavaş gelen bir ağrı ve rahatsızlık hissinin göğüs kol çene ve boyun bölgesine yayılması nefes kesilmesi mide bulantısı gibi belirtilere rastlanıyor. Kalp krizi geçiren kişilerin aniden yardım çağıramamaları saatler süren yardım bekleme süreci sonucunda ölümle sonuçlanabiliyor. ABDdeki IIlinois Üniversitesinden doktor Catherine J. Ryan kalp krizini haber veren bir başka bulgunun daha olduğunu ortaya çıkardı: Aşırı terleme.

Amerikan Kalp Vakfının yıllık toplantısında çalışmalarını açıklayan Dr. Ryan kalp krizi geçirmiş 1073 hasta ile yapılan röportajlar sonucu kalp krizinin habercisi olarak 12 önemli bulgu saptadıklarını belirtti. Bu belirtiler şunlar:

Göğüsde rahatsızlık hissi

Omuz baş ve kolda rahatsızlık hissi

Boyun ve çenede rahatsızlık hissi

Sırtta rahatsızlık

Karın bölgesinde ağrı

Sindirim güçlüğü

Mide bulantısı

Nefes kesilmesi

Terleme

Baş dönmesi

Halsizlik

Aşırı yorgunluk.

Dr. Ryan çalışmasında standart istatistiki verilerle kalp krizini önceden tahmin etme süresinin 9.78 saat olduğunu ve aşırı terlemenin kalp krizini önceden tahmin etmede en belirgin bulgu olduğunu vurguladı.
 
Üst Alt