• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Kanuni`nin Belgrad Seferi

diShy

Onursal Üye
Üyelik Tarihi
27 Kas 2009
Konular
32,527
Mesajlar
50,860
MFC Puanı
2,580
Belgrad seferi


Belgrad seferi,Kanuni Sultan Süleyman'ın Belgrad'ı aldığı sefer (1521). Tahta çıktığını haber vermek üzere Macar kralı Hunyadi Jânos'a gönderdiği elçi öldürülünce, Kanuni, Macaristan'a bir sefer düzenledi.

Mihaloğlu Mehmet ve Yahya Paşa oğlu küçük Bali beyler öncü kuvvetler olarak, Smederevo muhafızı Hüsrev Bey ise Belgrad kalesinin dışarıyla olan bağlantısını kesmek üzere gönderildi, istanbul'dan yola çıkan Kanuni (mayıs 1521) Edirne'de Rumeli kuvvetleri kumandanı Ahmet Paşa ile buluştu.

Ahmet Paşa'nın emrindeki kuvvetler, Sabac (Böğürdelen) kalesini alırken Piri Mehmet Paşa emrindeki ordu, Belgrad kalesini karadan ve Tuna'dan kuşattı.
1 ağustosta padişah da Belgrad önüne geldi.şiddetli çarpışmalardan sonra, Belgrad Osmanlıların eline geçti (29 ağustos 1521). Kanuni, şehrin en büyük kilisesini cami yaptı. Sırplar'ın bir kesimi İstanbul'a gönderildi.
 
Üst