Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Karia Uygarlığı

Sentinus

'boşunaymış' dedirtmeyin be insana..
MFC Üyesi
  • Üyelik Tarihi
    2 Ağu 2016
  • Mesajlar
    11,639
  • MFC Puanı
    926
  • MFC Seviyesi

Karia, Anadolu'nun Güneybatısındaki antik bölgedir. Adını, yörenin yerli halkı olan ve Karia dilini konuşan Kar'lardan alır. Kuzeyde İyonya, doğuda Frigya, güneyde Likya ve batıda Ege deniziyle çevrilidir. Bugünkü Muğla ve Aydın illerinin büyük bölümlerini içine alır. Batı kıyı şeridinde Iassos, Knidos ve Keramos, iç kesimde Mylasa, Labranda, Alinda ve Alabanda, Maiandros vadisinde Nysa, Tralles, Aphrodisias ve Hierapolis bölgenin önde gelen kentleridir.

Karia, MÖ 7 ve MÖ 2.yüzyılın sonlarına kadar Pers egemenliğinde kalmış, İskender'in Anadolu'ya gelmesi ile İskendere bağlı olarak egemenliğini sürdürmüştür. Karia uygarlığı, MÖ 129 yılında Roma'nın Asya eyaletine dahil edilmiştir.

Dünyanın yedi harikasından biri sayılan, Karia Satrabı Mousalos'un anıt mezarı Mouselion, MÖ 352'de Mousalosun ölümüyle karısı Artemisia tarafından sonradan Karia başkenti olan Halikarnassos'ta inşa ettirildi. Büyük bir deprem ve Rodos Şövalyeleri'nin Karia'yı işgali sırasında yıkıldı ve taşları, bugünkü Bodrum Kalesi'nin yapımında kullanıldı.
 
Üst Alt