Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Kas Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi

Loony

İnsan insanı, Ya tamamlayamadı, Ya tam'anlayamadı.
MFC Üyesi
 • Üyelik Tarihi
  16 Eyl 2014
 • Mesajlar
  1,749
 • MFC Puanı
  6
 • MFC SeviyesiKas ağrısı genellikle aşırı kullanım ve zorlama nedeniyle ortaya çıkar. Kas ağrısından kurtulmak için altta yatan neden bulunmalı, bunun yanında kontrollü egzersize ve gıdasız kalmamaya özen göstermek gerekir.

Kas Ağrısı Neden Olur?
Kasta ağrı genellikle kasların fazla çalışması sonucu oluşur. Ancak bazen bir hastalık da kas ağrısına neden olabilir.

1) Aşırı Kullanım

Kas ağrısının nedeni çoğu zaman aşırı veya kontrolsüz kullanım olmaktadır. Uzun süreli egzersiz, duruş bozuklukları veya molasız çalışmalar kas ağrısına neden olabilir.

2) Yüksek Ateş

Yüksek ateşe neden olan aşağıdaki gibi hastalıklar kas ağrısına da neden olabilir:

Nezle, grip
Kızamık, kızamıkçık
Kabakulak
Ateşli romatizma
Sıtma
Benekli humma
Çocuk felci
3) Kas Hastalıkları

Aşağıdaki hastalıklar kas ağrısına yol açabilir:

Fibromiyalji (yumuşak doku romatizması)
Polimiyozit veya dermatomiyozit gibi otoimmün (bağışıklık sisteminin hatalı tepkisinden kaynaklanan) hastalıklar
Mikropların neden olduğu iltihaplı hastalıklar (trişinoz veya stafilokok bakterilerinin neden olduğu piyomiyozit gibi)
4) Bazı İlaçlar

Aşağıdaki etken maddeleri içeren ilaçlar yan etki olarak kas ağrısına yol açabilirler:

Amfoterisin B
Carbenoxolone
Chloroquine
Clofibrate
Hydroxychloroquine
Steroid ilaçlar da kas ağrısına yol açabilir.

Kas Ağrısı Nasıl Geçer?
Kas ağrısına iyi gelen tedaviler şunlardır:

1) Beş Adımda Rahatlayın:

Koruyun: Kaslarınızın daha fazla ağrımasının önüne geçin. Bu amaçla kas ağrısı çektiğiniz vücut bölgesini bir süre kullanmayın; gerekirse koltuk değneği vb. ürünler kullanın.

Dinlenin: İşinizden bir süre izin alabilirsiniz. Hareketiniz esnasında kas ağrısı çekiyorsanız alternatif yöntemler kullanın. Örneğin kalem kullanmaktan parmak kası ağrısı çekiyorsanız bilgisayar klavyesine geçin. Ya da bacak kas ağrısı çekiyorsanız, bir süre spora gitmeyin.

Buz Uygulayın: Ağrıyan kasınıza günde birkaç kez 10-20 dakika boyunca soğuk uygulama yapın. Bu sayede aşağıdaki kazanımları elde edersiniz:

Kası uyuşturarak ağrı kesici etki sağlar.
İltihabı azaltır.
Kas hücrelerinin metabolizma hızını düşürerek aküt hasar fazını hızlı atlatmalarını sağlar, iyileşmeyi hızlandırır.
Yaralanmalarda damarları büzerek şişmeyi önler, kanamayı azaltır.
İç kanamaları azaltır, morarmayı önler.
Sarın: Kasınızın çevresini sargı bezi ile sararak baskı altına alın. Bu sayede kaslarınıza hücum eden fazla iltihap sıvıları engellenir, ağrılı şişkinlikler önlenir. Elastik bandaj veya sargı bezleri aynı zamanda o bölgeyi korur ve destekler.

Yükseltin: Bu sayede kan dolaşımı düzenlenir, kan göllenmeleri önlenir, temiz kanın kaslara erişimi kolaylaşır ve iyileşme hızlanır.

2) Egzersiz Önerileri

Öncesinde ısının. Bu sayede kan dolaşımınız iyileşir, kaslarınız ihtiyaç duyduğu enerjiye erişir, gerekli esnekliğe kavuşur.
Egzersiz öncesinde, esnasında veya sonrasında açma germe hareketleri yapın. Bu sayede yaralanma riskini azaltmış olursunuz.
Egzersizi bir anda bırakmayın. Bitirmeye karar verdiğinizde kalp ritminizle eş zamanlı olarak yavaşlayın. Bu süreç 3-10 dakikayı bulabilir.
Kaslarınıza masaj yapın.
Taurin Takviyesi: Ağır egzersiz öncesinde Taurin destekleri alın. Bu aminoasit sayesinde kas ağrısı ve minik kas yırtılmalarının önüne geçilebilir. Günlük aldığınız miktar 3000 miligramı geçmemeli.

Protein Tozu Desteği: Ağır egzersizden hemen sonra peynir altı suyundan elde edilen protein destekleri almak kas ağrısından korur.

Bir Kâse Kiraz: Kirazın çok zengin antosiyanin içeriği kasların rahatlamasını sağlar. Gıda takviyelerini de değerlendirebilirsiniz.

Omega 3 Yağ Asitleri: Yüksek derecede iltihap giderici etkilidir. Özellikle ağır egzersiz sonrasında ortaya çıkan kas ağrısı ve kas hasarına bire birdir. Elde etmek için takviyelerini kullanabilir veya aşağıdaki gıdaları tüketebilirsiniz:

Somon balığı
Alabalık
Ringa balığı
Sardalya
Keten tohumu
Ceviz
3) Tüm Vücutta Görülen Kas Ağrısının Tedavisi

Yüksek Ateşi Düşürün: Ibuprofen veya acetaminophen ilaç kullanabilirsiniz. Ilık-serin bir duş almak da iyi gelebilir. Ancak bu önlemler tedavi adına yeterli değildir. Yüksek ateşe neden olan etken tedavi edilmedikçe kas ağrısı hafiflese bile hastalık seyri yavaşlamayabilir.

İlacınızı Değerlendirin: Kullandığınız ilaçların yan etkilerinden biri de kas ağrısı ise alternatif ilaçlar için doktorunuza danışın. Doktor onayı almadan ilacınızı kullanmayı bırakmamalısınız.

Elektrolit Dengesini Yakalayın: Bu amaçla;

Susayınca ihtiyacınızı bekletmeyin. Günde en az 6-8 bardak su için.
Ağır egzersiz yapıyorsanız, su ihtiyacınızı karşılamak için en geç 45 dakikada bir mola vermelisiniz.
Günde 10 litreden fazla su tüketmeyin. Su zehirlenmesine neden olabilir. Saatte bir litreden fazla su tüketmeyin.
Günde bir adet maden suyu tüketin.
İdrarınızın rengine dikkat edin. Tamamen berraksa fazla su içiyorsunuz demektir. Belirgin sarı renkte ise susuz kaldığınız anlamına gelir.
 

ahmet8

Kayıtlı Üye
MFC Üyesi
 • Üyelik Tarihi
  14 Ağu 2018
 • Mesajlar
  30
 • MFC Puanı
  0
 • MFC Seviyesi

kas ağrıları için babaaneme bir ürün vermiş doktor cosakondrin diye ama her yaştan insan kullanabiliyor sanırım resmen kadın ayaklandı :)
 
Üst Alt