• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Kedi Kumu Kokusu ve Nedenleri

vioLeta

Özel Üye
Konular
946
MFC Puanı
540
Kedinin Kumunun Kokmasının Nedenleri

Bununla ilgili farklı nedenler saymak mümkündür. Fakat en büyük neden kum temizliğinin yeterince veya doğru olarak yapılmaması ya da kumun düzenli olarak değiştirilmemesidir. Bunlar kumun kötü kokmasının en büyük sebepleridir.

Kedi kuma tuvaletini yaptıktan sonra en kısa sürede uygun bir kepçe yardımı ile bu tuvaleti uzaklaştırmak gerekir.

Aksi takdirde koku kaçınılmaz olacaktır. Yine kumun belirli aralıklar ile tamamen değiştirilmesi gerekmektedir. Bununla ilgili olarak kumun çeşidi ve miktarı size yol gösterecektir.

Diğer bir neden uygun kumların kullanılmamasıdır. Piyasada çok farklı kedi kumları görmek mümkündür. Bu kedi kumları arasında gerçekten çok kaliteli olanlar vardır.

Fakat bunların yanında kalitesi düşük ve koku yapacak kumlarda maalesef mevcuttur. Bu konuya dikkat etmek gerekir.

Diğer bir neden ise aslında direk kum ile alakalı olmasada burada bahsetmemiz gereken bir nedendir. Tuvalet kabının uygun olmaması kokunun önemli nedenlerinden birisidir.

Özellikle idrarı tutacak şekilde ahşap vb. malzemelerden üretilmiş olan tuvalet kapları kokuya neden olabilir.

Bunlar dışında kedinin dışkının üstünü örtmemesi, beslenme bozuklukları, sindirim sistemi bozuklukları gibi nedenlerden kaynaklı olarak kötü koku meydana gelebilir.

Kedi Kumunun Kokusu Nasıl Önlenir?

- Kedi kumu sürekli olarak temiz olmalıdır ve tuvaletler en kısa sürede uzaklaştırılmalıdır.

- Belirli aralıklar ile kum tamamen değiştirilmelidir.

- Kaliteli kedi kumları kullanılmalıdır.

- Kum kabı uygun bir ortama konulmalıdır.

- Kum kabı seçimine özen gösterilmeli ve kum kabı belirli aralıklar ile yıkanmalıdır.

- Kedinin beslenmesine önem verilmelidir.

- Eğer bir hastalık söz konusu ise tedavisi konusunda en kısa sürede bir veteriner hekime danışılmalıdır.

Konular
124
MFC Puanı
8,290
Kedi kumu kokusu benim kafamı döndürüyor. :sigara Ev ufaksa evde hayvan beslenmemeli :sigara

vioLeta

Özel Üye
Konular
946
MFC Puanı
540
Hayvanlarda bu tarz kokular çokca oluyor ben en basidi muhabbet kuşunda bile her gün temizliğinu yapıyordum :) dediğin gibi ev küçükse çok oluyor evet birde gerekli özen gösterilmesi gerek Min

Konular
52
MFC Puanı
2,310
evimiz küçük ve 4 tane kedim var. 5 kişilik bir aileyiz. kedi kumunun kokusuzlarıda var özellikle silikalar hem kendinden kokusuz hemde dışkı sonrası koku yapmıyor.
ne gerek var bu kadar rahatsız olmaya?

Konular
124
MFC Puanı
8,290
evimiz küçük ve 4 tane kedim var. 5 kişilik bir aileyiz. kedi kumunun kokusuzlarıda var özellikle silikalar hem kendinden kokusuz hemde dışkı sonrası koku yapmıyor.
ne gerek var bu kadar rahatsız olmaya?

Benim arkadaşın 5 tane kedisi vardı ev 1+1 idi. Mentollü kum kullanıyordu. Ne zaman yatıya gitsem hasta oluyordum :D

Konular
124
MFC Puanı
8,290
Kedileri bende çok seviyorum yoksa :sigara

Min

Üyeliği durduruldu!
Konular
41
MFC Puanı
7,680
benim alerjim var kediye vioLeta çok seviyom ama besleyemiyorum.bi ara besledim kokusu falan sorun olmuyo da hasta oldum alerjim var :(
yoksa babamı evden kovup onun yerine kedi beslerdim fjfjshdjf

vioLeta

Özel Üye
Konular
946
MFC Puanı
540
:))) sadece kedi değil tüm hayvanları sevmek gerek. Hepsi bir can , değer arz ediyor benim için ayrı ayrı.

Konular
91
MFC Puanı
1,220
Silikonlu kumlar iyidir. benimde kedilerim var ve artık topaklanandan ona geçiş yapıyoruz.