Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Kırma Kusurları

Metin

Kayıtlı Üye
MFC Üyesi
  • Üyelik Tarihi
    22 Eki 2014
  • Mesajlar
    494
  • MFC Puanı
    1
  • MFC Seviyesi

Göz kırıcı yüzeyler olan kornea, lens vitre, göz sıvısı,iris ve retinadan oluşmuştur. Gözün kırıcı tabakalarından geçen imaj retina üzerine ters olarak düşer. Retina tabakasında ki koni ve basil hücreleri uyarılarak bu görüntüyü önce aksonlar vasıtasıyla sonra da optik sinir üzerinden beynin oksipital lobuna gönderirler.

Kırma kusuru
Böylece görülen cisim algılanmış olur. Eğer imaj retina üzerine düşmez ise retina hücreleri yeterince uyarılamayacağı için görüntü net olmaz. Kırma kusuruna bağlı bu bozukluğa refraktif bozukluk denir. Görme bozukluğunun gözlükle düzeltilebilen kısmına ise kırma kusuru yani refraktif kusur denir. Bu gibi durumlarda hastanın görmesi gözlükle yada lensle düzeltilebilinir.

Gerçek anlamda göz hastalıklarında ise gözlük denensede görme artmaz Refraktif cerrahi, ise gözlük yada lensin yaptığı düzeltmeyi lazer ya da diğer teknikler kullanarak sağlar.
 
Üst Alt