Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Kısırlık Nedir Kadınlarda Kısırlık Nedenleri

mum

Kayıtlı Üye
MFC Üyesi
  • Üyelik Tarihi
    3 Nis 2008
  • Mesajlar
    2,539
  • MFC Puanı
    10
  • MFC Seviyesi

Kısırlık, günümüzde birçok çiftin çocuk sahibi olmasını engelleyen bir sorundur. Ciddi bir tedavi gerektiren ve bazen tedaviye olumlu yanıt alınmaması gibi bir sonuçla da karşılaşılan hastalıklardan birisidir. Kısırlık pek çok farklı sebepten husule gelmektedir. Kısırlığın nedenleri bazen ortaya çıkıyor, bazen de ne yazık ki bilinmeyen sebepler olabiliyor.

Kısırlık Nedir?

Tıbbi sebeplerden ötürü çocuk sahibi olmama nedeni olan kısırlık, düzenli cinsel lişkiye rağmen bir sene içerisinde çocuk sahibi olunmaması durumudur. Kısırlık, hem kadınların hem de erkeklerin ortak sorunlarından biridir. Kadınlarda ve erkeklerde eşit oranda görülmektedir.
Kadınlarda Kısırlık Neden Olur?


Yumurtalık Sorunları

* Kadın kısırlığı hakkında yapılan araştırmalar, yumurtalık sorunlarının en çok karşılaşılan kadın kısırlığı sebebi olduğunu ortaya çıkarttır. Yumurtalıklarda yaşanan sorunlar nedeniyle kadınların gebe kalma ihtimali düşüyür. Polikistik over sendromu, yumurtalık rezervinde düşüklük, tiroid hastalığı yumurtalıklarda bozukluğa yol açıyor.

Sigara Kullanma

* Kadınların sigara kullanması kısırlığı doğuran sebeplerden bir tanesidir. Kısırlık riskini artıran sigara, hele ki kısırlık tedavisi döneminde kesinlikle içilmemelidir. Eğer ki, kısırlık tedavisi gören bir kadın tedavi esnasında sigara içmesine rağmen gebe kalmış ise, bu kez de gebelikte düşük yapma riski doğacaktır.

Yaşın İlerlemesi

* Kadınlarda yaş faktörü de önemlidir. 20'li yaşlarda hamile kalmak daha kolaydır. Ancak 30'lu yaşlardan sonra bu ihtimal oldukça düşüyor.

Obezite Sorunu

* Aşırı kilolu olma durumu olan obezite de, kadın kısırlığı nedenlerinden birisidir. Son dönemlerde obezite hastalığında yaşanan artış, kadınlarda yaşanan kısırlık artışı ile orantılı olabilir.

Yeme Bozukluğu (Anoreksiya) Hastalığı

* Aşırı zayıflık hastalığı da kısırlık nedenlerinden biridir. Mutlaka tedavisi gerekir.

Vejetaryenlık

* Hiç et tüketmeyen vejetaryen kadınlarında gebe kalma riski, tüketenlere oranla düşüktür. Çünkü bedenin sağlıklı işlemesi için demir, çinko, folik asit, B-12 gibi vitaminine de ihtiyacı vardır. Bu gıdalar ise en fazla et grubu ürünlerde bulunmaktadır. Bu mineral ve vitaminlerin sebze ve meyve ile yeterli oranda vücuda alınamaması, bedenin işleyişinde sorun olması demektir. Bu da, kısırlığa yol açabilecek bir etkendir.

Hareketsizlik

* Egzersiz ve spordan uzak kalan, hareketsiz bir yaşam tarzına sahip olan kadınların gebe kalma riski de düşüyor.

Aşırı Spor

* Spor yapmama gibi, aşırı spor yapma durumu da gebeliği engelleyen ve kısırlığa yol açan faktörlerden bir tanesidir.
 
Üst Alt