• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Kıyamet yılı: 292.277.026.596

diShy

Onursal Üye
Konular
32,527
MFC Puanı
2,580
Bu acayip kıyamet yılı da nereden çıktı demeyin... Aradığınız cevap haberimizde gizli!

Dünyanın sonunun 2000'de ve son olarak geçtiğimiz günlerde 2012'de gelmeyeceğini öğrenmiştik. Ancak aynı işletim sistemlerini kullanmaya devam etmemiz halinde 292.277.026.596 yılında saat 14:30:08'de (UTC) gerçek sona ulaşacağız.

Bu tarih de nerden çıktı diyorsanız, bir açıklamamız var: 292.277.026.596, Unix zaman damgasının 64-bit tamsayı içerisinde tutabildiği değere denk geliyor. Tıbbi hayat destek ünitelerinden elektrik santrallerine ev uydulara dünya üzerindeki birçok sistemde Unix işletim sistemi kullanılıyor. Bu hesap, bugün kullandığımız cihazları, milyarlarca yıl boyunca hiç güncellemezsek mantığı ile hesaplanmış.

Öyle bile olsa, güneşin yaklaşık 7.900.000.000 yıl ömrünün kaldığını düşündüğümüzde, bu Linux'lu cihazları ömrünün sonuna ulaştırmamız imkansız olabilir. Bununla birlikte dünyanın sonundan da çok fazla korkmayın. Bazı teorilere göre 100 bin ile 1 milyon yıl içinde insanlık, yıldızlararası seyahate başlamış olacak. 5 ile 50 milyon yıl arasında ise insanlığın tüm galaksimizde kolonileşeceği düşünülüyor.

43 sene önce ortaya çıkan Unix'i belki bir noktadan sonra bırakacağız, ancak onun bügünkü en iyi, en sağlam işletim sistemlerinden biri olduğunu kabul etmemiz gerekiyor.