Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Klavyeli Çalgılar - Klavikord

Satürn

Emektar Yönetici
  • Üyelik Tarihi
    9 Şub 2015
  • Mesajlar
    41,317
  • MFC Puanı
    16,694
  • MFC Seviyesi

Klavikord genellikle dikdörtgen biçiminde metal telleri ve ses sayısı kadar tuşu olan klavyeli bir çalgıdır. Piyanonun atası sayılan klavikord en güzel sesli çalgılardan biridir.
Kasanın sağındaki akort çivilerinden başlayan tellerbir köprü üzerinden geçerek soldaki kavrama pimlerine bağlanır. Sağda tiz sesler solda ise bas sesler bulunur. Her tuşun kendi telinin tam altında pirinç bir çubuk teli titreştirerek ses çıkmasını sağlar.Telin pirinç çubukla köprü arasında kalan sağdaki bölümü titreşirken; soldaki bölümünün sesitele bastırılan keçeler yardımıyla susturulur. Bu bakımdan klavikordun sesi piyano kadar güçlü değildir. Piyanoda ise tuşlar pirinç çubuk yerine küçük çekiçlere bağlıdır. Tuşa basıldığında tele vuran çekiç telin tümünü titreştirerek daha güçlü bir ses çıkmasını sağlar. Klavikordun tuşları tellere doğrudan bağlı olduğundan son derece duyarlı ve çalınması ustalık gerektiren bir çalgıdır. Ses genişliği 35- 5 oktav arasındadır. Bu özelliğinden dolayı 17. ve 18. yüzyılın ünlü müzikçileri arasında tutulan çalgılardan biri olmuştur.
Klavikord daha 14. yüzyılda bilinmekte birlikte 18. yüzyılda özellikle Almanya'da yaygınlaştı. Klavikordu öteki çalgılara yeğleyen Johann Sebastian Bach ve Mozart gibi büyük besteciler yazdıkları müzik parçalarıyla klavikordu solo müzik çalgısı olarak önem kazanmasını sağladılar. Bach'ın olgu Carl Philipp Emanuel Bach klavyeli çalgıları çalma sanatı üzerine yazdığı kitapta klavikorda da yer verdi. Beethoven klavikordu temiz sesi duygulu ses tonları ve anlatım güvü açısından klavyeli çalgıların en güçlüsü sayardı.
 
Üst Alt