Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Kobe Depremi, Kobe Depremi Ne zaman Oldu?

ReiS

 ‬
Co Admin
  • Üyelik Tarihi
    8 Ara 2012
  • Mesajlar
    17,181
  • MFC Puanı
    6,001
  • MFC Seviyesi

Kobe Depremi, Kobe Depremi Ne zaman Oldu? Kobe Depremi, Kobe Depremi Nerede Oldu?


Büyük Hanshin depremi ya da halk arasında da daha bilinen adıyla Kobe depremi; Asya-Pasifik ülkelerinden Japonya’da gerçekleşmiş büyük bir depremdir. 17 Ocak 1995 tarihinde Japonya’nın Kobe şehrinde gerçekleşmiş olan bu deprem beraberinde binlerce insanın ölümüne yol açmıştır. 17 Ocak günü yerel saatle sabah 05:46’da gerçekleşmiş olan Kobe depremi, Richter ölçeğine göre 6,9 büyüklüğünde gerçekleşmiş ve bölgede ciddi bir yıkıma sebep olmuştur. Kobe’de gerçekleşen ve yerin 17,6km derininde gerçekleşmiş olan Kobe depremi, Japonya tarihinde gerçekleşmiş olan en şiddetli depremler arasına girmiştir. Japonya’yı boylu boyunca sarsmış olan Kobe depremi, dünyada tarihine de geçmiştir. Dünya tarihi boyunca gerçekleşen bir deprem ilk defa bir gökdelenin yıkımına yol açmıştır. Japonya ekonomisinin de bel kemiğini kıran Kobe depremi, Japonlar içinde çok ciddi bir ekonomik krizi de beraberinde getirmiştir. Japonlar bu yüzden 20. yüzyılı Kobe depremi sebebiyle kayıp yıl olarak lanse ederler. Öyle büyük bir yıkım yaşanmıştır ki bu depremle, yaklaşık 200 milyar dolarlık bir hasar oluşmuştur ki, bu o dönem için günümüze göre çok yüksek bir meblağdır.


Deprem sonrasında yapılan araştırmalar depremin toplam 6,434 kişinin yaşamına mal olduğunu ortaya koymuştur. Bunun yanı sıra 43,792 kişi de yaralanmıştır. Bu yaralılar arasında durumu çok ağır olanlar ve hatta uzuv kayıpları yaşayanlar da mevcuttur. Ayrıca depremin yol açtığı bölgesel felaket sonrasında Kobe’de zarar gören yapılar tekrar onarılamayacak kadar hasarlı olduğundan 310 bin kişinin bölgeyi terk etmesi sonucunu da doğurmuştur. Japonya’nın en önemli şehirlerinden biri olan Kobe’nin nüfusunun yaklaşık 1,5 milyon olduğu düşünülürse, 310 bin kişinin bölgeden ayrılması depremin büyüklüğünü gözler önüne sermektedir. Japonya tarihi incelendiğinde ülkenin bu güne kadar resmi kayıtlara geçmiş en ölümcül depremi 1923 yılında yaşanmıştır. Büyük Kanto depremi olarak da anılan bu deprem beraberinde yaklaşık 105 bin kişinin yaşamına mal olmuştur.

Japonya’yı derinden sarsan Kobe depremi sonrasında gerek civar ülkelerden gerekse de ülkenin en ünlü ticari markaları finansal bağışta bulunmuştur. Şehir Japonya hükümetinin deprem sonrasında hayata geçirdiği yenileme planı sayesinde kısa bir sürede yeniden inşa edildi ve eski günlerine geri döndü. Bu depremle beraber yapı mevzuatında da iyileştirmeye giden Japon hükümeti yeni yapılanmalara karşı çeşitli şartlar getirdi ve bu yapıların daha sağlam olmasını sağladı. Yaşanan her bir deprem sonrasında kendisini geliştiren Japonya deprem ülkesi olmanın zorluklarını her 10 ile 15 yılda bir ağır bir şekilde tecrübe etse de her depremden yeni bir şeyler öğrenmeyi de başararak daha da güçlenmektedir
 
Üst Alt