• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Kolay Ev Baklavası Tarifi'

Nur

MFC Üyesi
Konular
397
MFC Puanı
40,960
Kolay Ev Baklavası Tarifi'nin Malzemeleri
3 yumurta
1 su bardağı süt
1 su bardağı sıvı yağ
1 adet kabartma tozu
1 yemek kaşığı sirke
Yarım çay kaşığı tuz
6 su bardağı un (klasik su bardakları ile tam 6 bardak aldı ancak biraz az biraz fazla kullanabilirsiniz, ölçülerinize göre değişebilir)
İçi için;

Kırılmış ceviz ya da fındık
Açmak için;

Mısır nişastası
Şerbeti için;

4 bardak şeker
5 bardak su
Birkaç damla limon suyu
Üzeri için;

300 g tereyağı ya da margarin
Kolay Ev Baklavası Tarifi'nin Yapılışı
Kolay ev baklavası hazırlamak için öncelikle yumurtayı, sütü, sıvı yağı, sirkeyi, kabartma tozunu ve tuzu yoğurma kabına boşaltın ve alabildiğince un ekleyerek ortalama yumuşaklıkta bir hamur elde edinceye kadar yoğurunuz.
Hazırladığınız hamuru 30 eşit parçaya bölünüz.
Bu parçaları tek tek tabak büyüklüğünde açarak aralarına nişasta serpip 10’ar 10’ar üst üste koyun.
10’arlı olarak grupladığımız bu üç parçadan parçalardan her birini merdane yardımı ile tepsi büyüklüğüne getirin.
Merdane ile açtığınız hamurların aralarına ceviz ya da fındık serperek üst üste yerleştirin.
Dilediğiniz şekilde kesin ve üzerine her yerine eşit şekilde gelmesine dikkat ederek eritilmiş yağın yarısını dökün.
Önceden ısıtılmış 180°C fırına sürün hafif rengi değiştiğinde fırından alarak kalan yağı gezdirin ve tekrar fırına sürün altı üstü kızarana kadar pişirin…
Not: Ev baklavasının kesimi için tarifin devamına yardımcı olabilecek fotoğraflar ekledim.

Ev Baklavası Şerbetinin Yapılışı;

4 bardak şeker ve 5 bardak suyu tencereye koyup 15 dk kaynattıktan sonra şerbetin içerisine bir kaç damla limon damlatarak 1-2 dk daha kaynatın.
Bu tarifte kullanılan tepsi 42 cm çapındadır. Bu ölçüye yakın bir tepsi tercih edebilirsiniz.
Soğuk baklavanın üzerine sıcak şerbeti dökün.
Baklavanın kesimi nasıl yapılır?
Ev baklavası nasıl dilimlenir, resimlerle aşama aşama göstermeye çalıştım.
Dilerseniz yukarıdaki bağlantıya tıklayarak baklava kesimi videosunu da izleyebilirsiniz.
Bu kolay ve çok beğeni alan ev baklavası tarifini denemenizi tavsiye ederim, kolay baklava tarifi arayanlara en güzel öneri, şimdiden afiyet olsun97907307_374408796849780_7347559037563487305_n.jpg

Sezen

Emektar Üye
Konular
692
MFC Puanı
90,220
Bacım bana en kolay ev baklavası milföy ü pişirip şekerli suya atıp üstüne fıstık dökmek:D

Sindy

Süper Moderatör
Konular
1,472
MFC Puanı
116,640
Bnde yaptim kendi ellerimle acip cok guzel oluyor emegine saglik cnm ❤

• Beğen
Tepkiler: Nur

Cann

Üyeliği durduruldu!
Konular
2
MFC Puanı
8,510
Ben şeker yutmam. Beni kandıramazsınız ?

• Beğen
Tepkiler: Nur