• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Koşullu Durum Blokları - If - Elif - Else Blokları

burakcode

MFC Üyesi
Konular
90
MFC Puanı
2,120
--- if ve else koşullarından Koşullu Durum Blokları - If ve Else Blokları konusunda bahsetmiştim. Şimdi işin içine elif koşulu giriyor. ---
--- Aşağıdaki ilk örnek üzerinden anlatmak istiyorum. ---
1 - İşlemi kullanıcıdan aldık.
2 - if ile koşul kontrol edildi, eğer sağlanıyorsa girintisindeki kod çalışacaktı, ki işlemi 1 seçmişiz ve çalıştı.
3- Bu nedenle ki altındaki hiçbir koşullu durum çalışmadı. Çünkü program if bloğunun girintisinde sonlandı.
4 - elif koşulları üstteki koşul sağlanmadığı sürece else durumuna ulaşana kadar kontrollerine devam eder. elif koşulu sağlandığı an tekrar girintiye girer, o girintideki kodu çalıştırı ve programı sonlandırır. 2.örneğe bakabilirsiniz---
--- Buradaki en önemli fark şu; eğer if-elif-elif-..-else şeklinde gidiyorsak her şey yukarıdaki anlatım gibi devam ediyor. Fakat if-if-if-else yaparsak ne olacak? İşte bu durumda her if bloğu altına üstüne bakmadan kendini kontrol edecek, her koşulu sağlayan if bloğu çalışacaktır. Çok kullanılan bir yöntem değildir. Bunun içinde en son örneğe bakabilirsiniz. ---

47.PNG
48.PNG
49.PNG
© 2021. Burakcode - Tüm Hakları Saklıdır.

Son düzenleme: