• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Kremalı Ağlayan Kek Tarifi

OBERON

MFC Üyesi
Konular
2,670
MFC Puanı
1,410
-hocolate-ream-ie-rownies-728x410.jpg

"Ağlayan kek nasıl yapılır?" merak edenler için: Nefis çikolata sosuyla dolgulu, üstü beyaz köpük kremalı ağlayan tarifi; damak çatlatan sizi mutlu edecek lezzette ve tatlı krizini bastıracak bir alternatif...

Malzeme Listesi
250 gr tereyağı
2,5 su bardağı toz şeker
2,5 su bardağı kakao
1/2 çay kaşığı tuz
4 adet yumurta
1 su bardağı un
150 gr çikolata (ince doğranmış)
2,5 çay kaşığı vanilya
3 adet yumurta sarısı
2 su bardağı krema
3 yemek kaşığı nişasta
1/4 su bardağı pudra şekeri
2 su bardağı süt

Hazırlanışı

Adım 1

Fırını 160 derecede ısıtın. Büyük bir kapta 200 gram eritilmiş tereyağı, 2 bardak toz şeker, 2 bardak kakao ve tuzu iyice karıştırın. Bir çay kaşığı vanilya ve yumurtaları tek tek çırparak ilave edin. Unu ilave edin, iyice karıştırın.

Adım 2

Hafif yağladığınız 30x20 boyutunda fırın kabına hazırladığınız hamuru dökün. 25 dakika fırında pişirin. Keki bir kenarda bekletin daha sonra buzdolabında soğutun.

Adım 3

Büyük bir kapta eritilmiş 50 gr tereyağı ve 1 çay kaşığı vanilyayı karıştırın. Orta boy sos kabında yarım bardak şeker, 3 kaşık kakao ve nişastayı karıştırın. 1 bardak krema ve yumurta sarılarını ilave edin, karıştırın. Daha sonra sütü ekleyin karıştırarak orta ateşte 1 dakika kaynatın.

Adım 4

Pişirdiğiniz sıcak sütlü karışımı, önceden hazırladığınız tereyağlı karışıma ilave edin. Çikolatayı ekleyin ve pürüzsüz kıvama gelene kadar çırpın. Buzdolabından çıkardığınız kekin üzerine çikolatalı sosu dökün, tekrar buzdolabında 2 saat bekletin.

Adım 5

Kremalı beyaz sos için için 1 bardak kremayı 30 saniye mikserde çırpın. Vanilya ve pudra şekeri ilave edin. Yumuşak kıvama gelene kadar karıştırın. Kekin üzerine çırptığınız beyaz sosu dikkatli bir şekilde yayın.

Adım 6

Keki karelere bölün ve servis yapın.

Püf Noktası
Ağlayan kekin sosunu bol yapmanızı tavsiye ediyoruz.