Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Kulak Tıkanıklığı Neden Olur?

Satürn

Emektar Yönetici
  • Üyelik Tarihi
    9 Şub 2015
  • Mesajlar
    41,214
  • MFC Puanı
    12,914
  • MFC Seviyesi

Kulak tıkanıklığı yaygın şikayetlerden biridir ve hemen her yaştaki insanın başına gelebilir. Tıkanmanın ağrıya neden olduğu ve kulağı hassaslaştırdığı durumlar da görülür. Özellikle soğuk algınlığına yakalanan çocuklarda sık rastlanır. Kulak tıkanıklığı çok basit bir nedenden kaynaklanıyor olabileceği gibi, işitme kaybını haber veren, ciddi bir işaret de olabilir. Dış, orta veya iç kulağı tıkayan herhangi bir neden, normal şekilde duymayı da engeller ve sonuç olarak daha az duyarız.

Kulak kiri, yabancı maddeler ya da orta kulak enfeksiyonları sesin iç kulağa erişmesini önler. Gürültü ve yaş faktörü gibi nedenler iç kulakta sinir tipi işitme kaybına neden olabilir. Kulak tıkanıklığının nedeninin erkenden tespit edilmesi uygun bir tedavi programı belirlenmesi açısından önemlidir. Kulak tıkanıklığına kulak veya baş ağrısının eşlik ettiği durumlar da görülür.

Kulak Kiri

Kulak tıkanıklığı hissine neden olan en yaygın nedenlerin başında kulak kirinin kulakta birikmesi gelir. Kulak kanalındaki bezler tarafından üretilen kulak kiri kaşıntı, tıkanıklık, ağrı gibi sonuçlara neden olabilir. Kulağı temizlemek isterken kullanılan çeşitli gereçler kulak kirini geriye doğru ittiği için böyle bir tıkanıklık meydana gelir.

Kulak kiri basit bir neden gibi görünse de, bir kulak burun boğaz uzmanı tarafından kirin ilaçla mı, yıkamayla mı yoksa aspire ederek mi temizleneceğine karar verilmelidir. Aksi halde kulak zarına zarar verilebilir.

Enfeksiyonlar ve Alerjiler

Genellikle bir soğuk algınlığını takiben kulak enfeksiyonlarının ortaya çıktığına şahit oluruz. Orta kulak iltihabı ya da alerjik tepkiler nedeniyle, genzimizi orta kulağa bağlayan östaki borusu şişip tıkanır. Östaki borusunun tıkanmasıyla orta kulakta enfeksiyon, sıvı birikmesi ve kulak tıkanıklığı meydana gelebilir. Sadece orta kulak iltihapları değil örneğin yüzücü kulağı denilen dış kulak iltihabı da bir kulak tıkanması nedeni olabilir. Enfeksiyonlara yönelik genellikle antibiyotik ve ağrı kesici tedavisi uygulanır. Enfeksiyonun giderilmesiyle tıkanıklık da giderilmiş olur.

Orta Kulakta Sıvı Birikmesi (EOM)

Bazı durumlarda enfeksiyon belirtileri yoktur. Ağrı, ateş, bulantı benzeri şikayetler olmamasına rağmen işitme kaybı ve kulak tıkanması tek belirti gibidir. Bu duruma önceki bir enfeksiyonda orta kulaktaki iltihabın tam boşalmamış olması, burun eti, nezle, alerji benzeri nedenlerle östaki borusunun tıkanması ve orta kulakta sıvı toplanması neden olur. Orta kulakta sıvı birikmesi yaygın kulak tıkanıklığı nedenleri arasındadır. Orta kulakta sıvı birikmesi durumunda ilaç tedavisi ya da cerrahi müdahale ile sıvının boşaltılması benzeri tedaviler uygulanabilir.

Östaki Borusu Disfonksiyonu

Östaki borusunun yutkunma ve esneme sırasında açılması gerekir. Eğer östaki borusu bu işlevi yerine getirmezse, yani östaki borusunda çalışma bozukluğu varsa, yine orta kulakta sıvı birikmesi ve tıkanıklık hissi meydana gelir.

İç Kulak Kaynaklı Nedenler

Meniere hastalığı benzeri iç kulak hastalıkları kulak tıkanıklığı, baş dönmesi, bulantı, kulak çınlaması ve işitme kaybı gibi belirtilere neden olabilir. Birdenbire işitilen çok yüksek düzeyde bir ses ya da bir patlama, iç kulaktaki sinirlerin zarar görmesi nedeniyle ani bir tıkanıklığa yol açabilir.

Sinüzit

Sinüsler iltihapla dolduğunda bu durum burun tıkanıklığından çok daha fazlasını beraberinde getirir. Ağrı, baş dönmesi, kulak tıkanıklığı gibi belirtiler ortaya çıkar. Sinüsler ve kulaklar birbirlerine bağlıdır. Sinüzit yani sinüslerin dolması kulaklardaki basınç dengesini de etkiler. Sinüzitin tedavi edilmesi, kulaktaki ağrı ve tıkanıklığı da giderebilir.

Uçak Yolculuklarında Basınç Değişiklikleri

Uçuş sırasındaki basınç ya da yükseklik değişimleri kulak zarının her iki yanındaki basıncın dengesinin bozulmasına neden olur ve kulaklarda tıkanıklığa yol açar. Özellikle uçağın kalkışı ve inişi esnasında bu farklılık ve tıkanıklık hissi yaşanır. Sinüzit sorunu olanlar için bu basınç değişiklikleri çok daha zorlu bir sürece neden olabilir.

Uçuştan sonra tıkanıklık geçmek bilmiyor ve ertesi güne sarkıyorsa, bu durum kulak zarında çökme ya da kulak içinde kanama benzeri bir soruna işaret ediyor olabilir. Bir kulak burun boğaz doktoruna muayene olmayı ihmal etmemeniz gerekir.

Sinüzit şikayetiniz olduğu sıralarda uçmaktan kaçının, özellikle de kulaklarınız etkilenmişse.

Eğer uçmanız şartsa kulağınızdaki baskıyı geçirmek için ağrının başlamasını beklemeyin. Uçuştan önce burun spreyi benzeri burun tıkanıklığı giderici bir ilaç kullanılabilir. Sinüsleri açmak için hap ya da tablet alacaksanız, bu tip ilaçların etkilerini göstermelerinin zaman alacağını unutmayın. Kalkıştan en az yarım saat önce ilacınızı almış olun. Hangi ilacı kullanacağınızı mutlaka doktorunuza danışın.

Sinüzitle ilgili problemler suda da sorunlara neden olabilir. Dalgıçlar sinüzitleri doluyken dalış yapmaktan kaçınmalıdır. Dolu sinüsler kulak basıncını dengelemeyi zorlaştırır ya da imkansız hale getirebilir. Bu da bir yaralanma riski doğurur.

Yabancı Maddeler

Özellikle küçük çocuklar minik oyuncak parçalarını ya da etrafta buldukları boncuk, düğme benzeri küçük cisimleri kulaklarına sokmaya meraklıdırlar. Yetişkinler ise kulak çöpü ile kulaklarını temizlemek isterken kulakta kalan pamuk parçaları kulak tıkanıklığına neden olabilir. Kulağı tıkayan yabancı maddelere bir başka örnek de kulağa kaçan minik böcekler olabilir.

Sürekli kulak tıkacı kullananlarda tıkaçlar kulakta iltihaba ya da kulak kiri birikmesi gibi nedenlerden ötürü kualk tıkanıklığına yol açabilir.

Çene Eklemi Bozukluğu

Çene eklemi çevresindeki eklem ve kaslarda meydana gelen şişme ve ağrı, nedeni tam olarak anlaşılamayan bir şekilde kulak tıkanıklığına da neden olur.

Orta Kulak Kireçlenmesi

Orta kulak kireçlenmesinde orta kulaktaki kemikçiklerde kireçlenme oluşur ve sesin iç kulağa geçmesi engellendiğinden işitme kaybı ve tıkanıklık hissi ortaya çıkabilir. Kulak kireçlenmesi ilerleyen ve tedavi edilmediği takdirde kalıcı işitme kaybıyla sonuçlanabilen bir rahatsızlıktır. Tedavi genellikle cerrahi yöntemle yapılır, çok erken teşhis edilirse ilaçla tedavi gerçekleştirilebilir.

Ani İşitme Kaybı

Kulakta çınlama, uğultu, baş dönmesi benzeri belirtilerle birlikte hızla, belki birkaç saat içerisinde ve en fazla üç günde oluşan işitme kaybına ani işitme kaybı denir ve kulak tıkanması belirtiler arasındadır. Bazı enfeksiyonlar, migren, menenjit benzeri hastalıklar, kalıtımsal faktörler ani işitme kaybına neden olabilir.

Kulak Tümörleri

Orta kulaktaki tümörlere glomus adı verilir ve bu durum kulak çınlamasına, kanamaya ve tıkanıklık hissine neden olur.
 
Üst Alt