Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

KUR'AN IN PENCERESİNDEN BAKMAYAN, KUR'AN I ASLA DOĞRU ANLAYAMAZ.

halukgta

Kayıtlı Üye
MFC Üyesi
 • Üyelik Tarihi
  26 Ağu 2011
 • Mesajlar
  320
 • MFC Puanı
  29
 • MFC Seviyesi

Dini konular anlatılırken, hepimizin dikkatini çeken ve de toplum olarak adeta bizlere korku salan bir konu vardır. Her ne hikmetse, aynı konularda olmasına rağmen, dini anlatan konuşmacıların genel çoğunluğu farklı şeyler anlatır ve bununda Allah ın emri olduğu söylenir. Tabi bu durumda toplum olarak bizler, kimin doğru söylediğine inanmakta zorluk çekeriz.

Bu durumda sizce ne yapmamız gerekir? Bunun bir çıkar yolu olması gerekmez mi? Çünkü Allah sizleri, Kur’an dan sorumlu tutuyorum diye hükmünü vermiş. SİZCE TELEVİZYONLARA ÇIKIP DA, AYNI KONUDA FARKLI ŞEYLER SÖYLEYENLERDE, BİR SORUN YOK MU? Elbette olmalı, doğru tektir ve onunda din adına kaynağı yalnız Kur’an dır. Çünkü kanun koyucu yalnız Allah dır. Bunu söyleyen, Kur’an ın bizzat kendisidir. Doğruyu arayıp bulmak, bizlerin görevidir, imtihanıdır.

Şöyle düşünün. Beşerin yazdığı bir bilim kitabını okuyan, hangi ülkede olursa olsun, hangi dile çevrilirse çevrilsin, aynı şeyi anlıyor ve bilim adamı oluyorlar. Hiç biriside farklı şeyler söylemiyor. Aralarındaki farkı, aynı bilgiler üzerinde, daha derin düşüp araştırarak, yeni buluşlar yapmalarıdır.

İYİDE KUR’AN I OKUDUKLARINI SÖYLEYEN, ONCA İNSAN NEDEN AYNI KONUDA FARKLI KONUŞABİLİYOR. Hem de onca tahsil görmüş İLAHİYAT PROFÖSÜRLERİ BUNU YAPIYPOR. Dini, yani Kur’an ı anladığını ve bu işin profesörü yani uzmanı, hocası olduğunu söyleyen ve bu konuda bir unvanı alan bunu yapıyor. Diğerlerini hadi dikkate almayalım diyelim.

Bu farklılığı araştırdığınızda, çok açık sorunun nereden kaynaklandığı ortaya çıkıyor. Bir kısım kişiler yalnız Kur’an ı referans, rehber alıyor. Bir kısmı hem Kur’an, hem rivayet fıkıh zincirini referans ve kanıt alıyor. Bir kısmı ise çok daha ileri giderek, Kur’an ı herkes anlayamaz ve zaten Kur’an detay vermemiş ve özet bilgiler içermektedir diyor. Onun içinde FIKIH bilgileri ve rivayet hadisler olmasaydı Kur’an ı anlayamazdık, Kur’an kapalı kalırdı. Kur’an ı anlamak istiyorsak veli, âlim kişilerin kitaplarını okumalıyız, diyenler olarak sınıflandırabiliriz.

BÖYLE OLUNCA DA, DİNDE TEK SES VE TEK YUMRUK OLMAK MÜMKÜN OLMUYOR. Bu sözleri söylediğimde bir atasözü geldi aklıma. “TEK SAATI OLAN, SAATIN KAÇ OLDUĞUNU BİLİR. İKİ SAATİ OLANSA, ASLA EMİN OLAMAZ.” Buradan da anlaşılıyor ki, din adına tek çatı altında, tek yumruk olamamamızın tek nedeni, İSLAM A AYNI PENCEREDEN BAKMADIĞIMIZDAN, KAYNAĞIMIZIN TEK KAYNAK OLMADIĞINDAN KAYNAKLANIYOR. Onun için Allah yalnız Kur’an ın ipine sarılın diyor bizlere.

Düşünebiliyor musunuz okullarda okutulan, ilim sahibi kişilerin yazdığı kitaplar, hiç şüphe duyulmadan okunuyor ve kabul görüyor ve herkes aynı konuda buluşabiliyor anlaşıyor, ama konu din yani Allah ın kanunları olunca, Rabbimizin bizlere rehber olsun diye indirdiği Kur’an yeterli görülmüyor, neredeyse devre dışı bırakılıyor. Tabi bu boşluğu da çok ilginçtir, beşerin koyduğu kurallar olan, FIKIH inancı dolduruyor. YANİ ALLAH İLE ARASINDA, ELÇİSİNİN BİLE OLAMAYACAĞINI SÖYLEYEN KUR’AN A İNAT, ALLAH İLE ARAMIZA YARATILMIŞ BEŞERİ VE KİTAPLARINI SOKUYORUZ.

Bir kardeşimiz, ben peygamberimiz nasıl namaz kıldıysa öyle kılmak istiyorum, bunda ne sakınca var şeklinde serzenişte bulunmuş. Bugün peygamberimizin kıldığı namazı kılıyoruz diyenlerin, peygamberimizin böyle kıldığına dair kanıtı, delili nedir? Kim garanti verebilir, peygamberimiz böyle kılmıştır diye. Rivayetler dinde kanıt olabilir mi? Günümüzde kılınan namazı, beşeri FIKIH inancı şekillendirmiştir. Hatta mezheplerde de farklılıklar arz eder. Hepsinin savunması, peygamberimiz böyle kılıyordu der. Sizce Allah ve elçisi, bizlerin namazı bu yolla kılmamızı, öğrenmemizi istemiş olabilir mi? Mümkün değil. Peygamberimiz namazını ve diğer ibadetlerini, Allah ın Kur’an da açıkladığı şekliyle yerine getirdiği çok açıktır. Lütfen beşeri fıkıh inancının şekillendirdiği namazın, peygamberimize ait olduğunu söylemeyelim. Elbette günümüzdeki şekilde de kılabiliriz, ama bazı konularda daha dikkatli olmak şartıyla.

Dini anlattığını söyleyen, hatta bu işi de herkes anlatmasın, bu bizim işimiz diyen, kendisini ruhban sınıfının görevlisi sayan, bazı İlahiyat profesörleri, Kur’an ın değil rivayetlerin, sanı bilgilerin profesörü olmaktan ileri gidemiyorlar. Bazılarının şöyle övündüklerini duyarız. BENİM FIKIH VE HADİSLER KONUSUNDA, MASTIRIM VAR. Uzmanlık alanım hadisler konusudur, kitaplarım var. BU KONUDA TEZ HAZIRLAMIŞTIM DİYENLERİ DUYARIZ. Okumuş unvan sahibi bazı kişilerin, din adına ne yazık ki eğitim ve uzmanlıkları, RİVAYET VE EMİN OLAMAYACAĞIMIZ BİLGİLER. Çünkü günümüzde din adına uzmanlık artık rivayet ve fıkıh üzerine olunca, daha revaçta ve kabul görüyor. KUR’AN IN UZMANLIĞINI ARAYAN YOK.

BU KONUDA ALLAH NE DİYOR DİYEN VE ARAŞTIRAN, NE YAZIK Kİ ÇOK AZINLIK. Kur’an a danışılmış olsa, tek bir çatı altında buluşmamak zaten mümkün değil. Peygamberimizin mahşer günü söyleyeceği gibi, ne yazık ki Kur’an artık devre dışı kaldı. Şunu söylemeden geçemeyeceğim. GEMİSİNİ KURTARAN KAPTAN MİSALİ, HEPİMİZ GERÇEKLERİN ARAYIŞINDA, BİZZAT ÇABA GÖSTERMELİYİZ. YOKSA GEMİNİN BATTIĞINI, NAHŞER GÜNÜ ANLARIZ.

Allah ın bizlerden ne istediğini doğru anlamak istiyorsak, sorumlu olduğumuza hükmettiği ve yemin ederek kolaylaştırdığı Kur’an ın penceresinden bakmalıyız ki, Allah ın bizlerden istediklerini görebilelim, fark edebilelim. EĞER DİN ADINA KENDİMİZE, FARKLI PENCERELERDE AÇTIYSAK, DİNİMİZİ İNANCIMIZI ANLAMAK ADINA, FARKLI KAYNAKLARI KANIT OLARAK KABUL ETTİYSEK, BU YÖNTEM BİZLERİN KAFASINI KARIŞTIRACAK VE ASLA İMANIMIZDAN DA EMİN OLMAMIZ, MÜMKÜN OLMAYACAKTIR.

Bizlerin en büyük hatası, Allah ın kelamı FURKAN ile direk bir bağlantı kuramadığımızdan kaynaklanıyor. Furkan eğriyi doğrudan ayırandır. KİMİN HADDİNE, EĞRİYİ DOĞRUDAN AYIRABİLECEK BAŞKA KİTAPLAR YAZMAK ve bu kitaplarda Allah katındandır demek. Ne yazık ki bizler bu gerçekleri fark edemediğimiz sürece, televizyonlarda adeta Allah ın dini ile alay edenleri, hep görmeye devam edeceğiz. İşin kötüsü, yalan ve iftiraları da doğru zannedeceğiz.

Toplumun içinden adeta din satan, din tüccarlarının çıkmasına, bizler neden oluyoruz. Çünkü bu simsarların tuzağına, yaptığımız hatalarımızla bizler düşüyoruz da ondan. Onların sözlerine hiç düşünmeden ve araştırmadan kandık ve bizleri Kur’an ın uyarısında olduğu gibi, ALLAH İLE ALDATTILAR. Sanırım bu yol ve yöntem bizlerin kolayımıza, işimize de geldi. GELİN BU ZALİMLERİN, ALLAH İLE ALDATICILARIN, BİZLERE VURDUĞU PRANGAYI KIRALIM. BAKIN O ZAMAN, ANLATTIKLARI MASALLARI DİNLEYECEK, KİŞİLER BULABİLECEKLER Mİ?

Allah emin olmadığınız bilgilerin, sakın ardına düşmeyin hesabını sorarım, diye bizleri uyarır. Allah dan başka şefaatçiler, yardımcılar, veliler edinmeyesiniz diye, sizlere Kur’an ı kolaylaştırdık, açıkladık ve izah ettik der. Din tacirleri, buna benzer yüzlerce ayetleri toplum fark etmesin diye, bizlerin Kur’an ı anladığımız dilden okumamızı engellemek için, Kur’an da her bilgi zaten yoktur, Kur’an başka dillere tam olarak çevrilemez, siz Kur’an ı anlayamazsınız, her kelimenin onlarca anlamı vardır iftirasını uydurdular. AMA HER NE HİKMETSE, HÂŞÂ ALLAH IN TÜM KULLARINA ANLATAMADIĞINI, ONLAR ANLAMIŞ VE UTANMADAN ANLATTIKLARINI SÖYLEYEBİLİYORLAR. Bizlerde aklı devreden çıkardığımız için, kabul ediyoruz ve bu zalimlere inanıyoruz.

Allah bizlerin yalnız Kur’an a sarılmamızı ve yalnız Kur’an ın hükümlerinden sorumlu olduğumuza hükmetmiştir. Allah ile aldatıcılar, bizleri Kur’an dan uzaklaştırıp, elleriyle yazdıkları ve bunlarda Allah katındandır dedikleri kitaplara toplumu, yüzlerce yıldır yöneltmişlerdir. Toplum arasında ektikleri zehir, nifak, rivayet ve batıl, toplumların içinde yeşerdiği ve kök saldığı için, genlerimize işlemiş yanlış bilgilerin etkisiyle, bu zalimlerin şu sözlerinden etkilenip, hatta korkar olmuşuz.

“RİVAYET HADİSLER VE FIKIH OLMASA NE NAMAZIMIZI KILABİLİRİZ, NE ORUCUMUZU TUTABİLİRİZ, NE ZEKÂT VEREBİLİRİZ, NEDE HACCA GİDEBİLİRİZ. TÜM BUNLARI PEYGAMBERİMİZİN RİVAYET HADİSLERİNDEN VE FIKIH İNANCINDAN ÖĞRENİYORUZ. BU BİLGİLER OLMASAYDI KUR’AN I ANLAYAMAZDIK VE KUR’AN KAPALI KALIRDI.”

Bu sözlere inanan bir Müslüman, önce Kur’an ı devre dışı bırakır ve Allah ın doğru yolundan sapar. YANİ BUNDAN SONRA, BU SÖZLERE İNANAN BİR İNSANIN YOLDAŞI ŞEYTAN OLUR. Bunu Allah Kur’an da söylüyor hatırlatırım. Size sormak isterim. Allah bizlerden namaz kılmamızı, oruç tutmamızı, zekât vermemizi isteyecek, ondan sonrada bu konuları açıklamayacak, izah etmeyecek öylemi? Daha sonrada bizleri Kur’an dan sorumlu tutacak. Bu nasıl bir mantık, nasıl bir adalet anlayışı. Bunu nasıl düşünür ve inanırız. Allah yerine getirmemizi emrettiği ibadetleri, kolay ve açık bir şekilde bizlerden istemiştir Kur’an da. Lütfen bunu unutmayalım ve bu bilgileri Kur’an dan öğrenelim, araştıralım. İşte o zaman, var olduğunu nasıl göreceğiz.

Bizlerin hatası, yüzlerce yıldır beşerin yarattığı FIKIH İNANCININ, dine soktuğu ve tüm ibadetlere ilaveleri, bizler Kur’an da bulamadığımızda, bu yalanlara inanıyoruz ve bakın demek ki Kur’an da her şey olmuyormuş, namazın rekât sayısı bile Kur’an da yok, namazda neler okuyacağımız bile yazmıyor diyebiliyoruz. Hâlbuki Allah ın böyle bir sınırlaması Kur’an da yoktur. ALLAH IN KUR’AN DA SINIRLAMADIĞINI SINIRLAMAK VE ŞEKİLLENDİRMEK KİMİN HADDİNE. En az kılabileceğimiz kısaltılmış namaz, rekât örneği Kur’an da verilmiş, normal şartlarda rekât sayısı sabitlenmemiş bizlere bırakılmıştır. Namaz esnasında da Allah a nasıl hitap edeceğimiz, onu nasıl zikredeceğimiz, ondan nasıl yardım isteyeceğimizde bizlere kalmıştır. Zaten Kur’an da bunların örnekleri de vardır. Ama bu gerçeği fark edemiyoruz. ÇÜNKÜ BİZLER KUR’AN IN ETKİSİNDE DEĞİL, BEŞERİN FIKIH İNANCININ ETKİSİNDE KALMIŞIZ.

Dilerim bu gerçekleri fark edebilen, azınlık Allah ın kulları arasında oluruz. Kur’an ın penceresinden bakamayan, araya beşeri pencereler açanların ve edindikleri velilerin gölgesinde İslam ı yaşayanların, mahşer günü pişman olacaklarını unutmayalım. Din ve iman adına, bakacağımız, izleyeceğimiz, örnek alacağımız tek pencere, ALLAH IN BİZLERE AÇTIĞI KUR’AN PENCERESİDİR, lütfen unutmayalım.

Saygılarımla
Haluk GÜMÜŞTABAK
 

Autocrat

"Korkaklıkta AR İlerlermekte ŞEREF Var"
MFC Üyesi
 • Üyelik Tarihi
  7 Haz 2017
 • Mesajlar
  3,925
 • MFC Puanı
  5
 • MFC Seviyesi

bu yazıyı yazana sormalı peygamberi ve hadisleri sünnetleri ne zaman yok sayıyoruz hatta vacipleri kurdanda her vacip net değildir .. bunu yazan kimse gelin deist olalım demiş ... bir ikincisi sanırım bu donemdede yasar nuriler zekeriya beyazlar olucak ama millet okadar aptal değil bu yazı bastan aşşağıya hakaret ve deizme çağrı dır.
 

Coolumsu

Kayıtlı Üye
MFC Üyesi
 • Üyelik Tarihi
  11 Haz 2017
 • Mesajlar
  2,647
 • MFC Puanı
  272
 • MFC Seviyesi

Uydurma hadisleri kabul etmek Peygamber sevgisi değildir. Hadisçi geçinenlere sormak lazım sahih kabul ettiğiniz şu hadislerin gereğini yaptınız mı? Yaptıysanız tamam konuş yapmadıysanız, boş yere kafa ütelemeyin.

Dinlerini SADECE Allah’a özgüleyerek ebedi kurtuluşları için akıllarını kullanarak SADECE Kuran’ı izleyen müminlere karşı çıkan mukallitler ve müritler sık sık bize “mealciler” diye takılır ve gerçekten namaz kılıp kılmadığımızı, gerçekten Kuran’a uyup uymadığımızı sorarlar… Birer ahlak polisi kesilirler. Şirk ve cehalet mezheplerini savunan arkadaşlarımızın bu yöntemine nazire olarak ben de onlara şu soruları yöneltiyorum.

Ey hadis mealcileri, iddia ettiğiniz gibi gerçekten hadislere uyuyor musunuz?

· Örneğin, şifa niyetine hiç deve sidiği içtiniz mi?

· Örneğin, namazı bitirince şeytana “ey hinzip” diye tükürdünüz mü?

· Örneğin, kara köpek öldürdünüz mü?

· Örneğin, 9 yaşındaki kızınızı 55 yaşındaki bir adama nikahladınız mı?

· Örneğin, tırnaklarınızı parmakların fazilet sırasına göre kesiyor musunuz?

· Örneğin, tuvaletten çıktıktan sonra istibra yapıyor musunuz?

· Örneğin, çekirge yediniz mi?

· Örneğin, çorbanıza düşen sineği çorbaya iyice banıyor musunuz?

· Örneğin, sevap için hiç kertenkele öldürdünüz mü?

Bunları ve daha nicelerini yapmamışsanız bizi Hadis/Sünnet dinine ne hakla davet edersiniz?
Kuran'a uyan her kişi doğal olarak Peygamber'e de uymuştur. Çünkü Peygamber Efendimiz (s.a.v) 'in Kuran'dan başka kaynağı yoktu.
 

Autocrat

"Korkaklıkta AR İlerlermekte ŞEREF Var"
MFC Üyesi
 • Üyelik Tarihi
  7 Haz 2017
 • Mesajlar
  3,925
 • MFC Puanı
  5
 • MFC Seviyesi

Uydurma hadisleri kabul etmek Peygamber sevgisi değildir. Hadisçi geçinenlere sormak lazım sahih kabul ettiğiniz şu hadislerin gereğini yaptınız mı? Yaptıysanız tamam konuş yapmadıysanız, boş yere kafa ütelemeyin.

Dinlerini SADECE Allah’a özgüleyerek ebedi kurtuluşları için akıllarını kullanarak SADECE Kuran’ı izleyen müminlere karşı çıkan mukallitler ve müritler sık sık bize “mealciler” diye takılır ve gerçekten namaz kılıp kılmadığımızı, gerçekten Kuran’a uyup uymadığımızı sorarlar… Birer ahlak polisi kesilirler. Şirk ve cehalet mezheplerini savunan arkadaşlarımızın bu yöntemine nazire olarak ben de onlara şu soruları yöneltiyorum.

Ey hadis mealcileri, iddia ettiğiniz gibi gerçekten hadislere uyuyor musunuz?

· Örneğin, şifa niyetine hiç deve sidiği içtiniz mi?

· Örneğin, namazı bitirince şeytana “ey hinzip” diye tükürdünüz mü?

· Örneğin, kara köpek öldürdünüz mü?

· Örneğin, 9 yaşındaki kızınızı 55 yaşındaki bir adama nikahladınız mı?

· Örneğin, tırnaklarınızı parmakların fazilet sırasına göre kesiyor musunuz?

· Örneğin, tuvaletten çıktıktan sonra istibra yapıyor musunuz?

· Örneğin, çekirge yediniz mi?

· Örneğin, çorbanıza düşen sineği çorbaya iyice banıyor musunuz?

· Örneğin, sevap için hiç kertenkele öldürdünüz mü?

Bunları ve daha nicelerini yapmamışsanız bizi Hadis/Sünnet dinine ne hakla davet edersiniz?
Kuran'a uyan her kişi doğal olarak Peygamber'e de uymuştur. Çünkü Peygamber Efendimiz (s.a.v) 'in Kuran'dan başka kaynağı yoktu.


ölümü her daim hoş karıslanan bir havan turu olmusmuda kerkentele diyorsun kardes senin yazın yukarıdakinden daha yanlıs ..

din senin iman senin sen fikrini yazmıssın sana yanıtvermem yukrdaki arkadas baya baya cosmus ondan yazdım ...

kuranda olanları anlatanın uygulama yoludur hadis o zaman peygaberi gorebilirsen sorrarsın hadise bakmıyorsan yada izlersin .. zamanın yeterse ...

yukarıda yazdıklarının hiç biri hadis değil ... yada sahih diyim .. o yas mevzuzu hz peygambere edilen hadsiz bi hakarettir .. yapma derim yapacaksanda buyur sevabı gunahı senindir.
 

Coolumsu

Kayıtlı Üye
MFC Üyesi
 • Üyelik Tarihi
  11 Haz 2017
 • Mesajlar
  2,647
 • MFC Puanı
  272
 • MFC Seviyesi

Sahih hadisi reddeden kimse yok ki?

Ama siz utanmadan yalan uydurup bunu da Peygamber'e isnat edip Kuran ile çelişen yüzlerce sözü bize bunları inanın derseniz o olmaz. Peygamber elbetteki Kuran'ın pratik boyutudur. Örnek almamız Kuran'ın emridir. Bak hadis istiyorsan sana hadiste yazabilirim. Uydurma hadisleri savunmanın ne kadar tehlikeli bir şey olduğunu görmen için..

Allah Rasûlü (sav) şöyle buyurmuştur:

"Kesinlikle benim ağzımdan yalan uydurmak, herhangi birinin ağzından yalan uydurmaya benzemez."

"Her kim bile bile benim ağzımdan yalan uydurursa, cehennemdeki yerine hazırlansın."

"Her kim de bile bile, benim ağzımdan uydurulmuş, bana ait olmayan bir sözü ben söylemişim gibi anlatır ve aktarırsa o da o sözü uyduran iki kişiden biridir."


Bu hadisler geçtiği kitaplar..

Buhârî, Cenâiz 33; Müslim, Mukaddime 4 (4).

Buhârî, İlim 38, Cenâiz 33; Müslim, Mukaddime 2, 3, 4. Ayrıca bkz. Ebû Davud, İlim 4; İbn Mâce, Mukaddime 4; Tirmizî, İlim 8; Menâkıb 20; Dârimî, Mukaddime 25, 50.

Müslim, Mukaddime 8, 19; Tirmizî, İlim 9; İbn Mâce, Mukaddime 5; Ahmed b. Hanbel, Müsned, IV, 255; V, 14, 19.

Ben saçma bir şey yazmadım. Bunlar sizin hadis dedikleriniz al istersen (z)alim gördüğünüz adamı dinleyiniz.. Sizce hadis, bizce iftira olan şeyler.. Bu sahte din tüccarlarına yanmaz kefen satıcılarına biz tepki gösterince size ne oluyor anlamıyorum.. Kimse burada Peygamber'in pratik örnekliğine aykırı bir şey söylemiyor. Eleştiridiğimiz şey Kuran'dan kopuk uydurulan din anlayışıdır..

 

Autocrat

"Korkaklıkta AR İlerlermekte ŞEREF Var"
MFC Üyesi
 • Üyelik Tarihi
  7 Haz 2017
 • Mesajlar
  3,925
 • MFC Puanı
  5
 • MFC Seviyesi

birincisi siz kim?

kincisi

Ama siz utanmadan yalan uydurup bunu da Peygamber'e isnat edip Kuran ile çelişen yüzlerce sözü bize bunları inanın derseniz o olmaz.

bunu nerden çıkardın adamın yazılarını oku yorumla benimkileri değil.


sonra sen benim cübbeliyi alim gorduğumu nerden çıkardın ..? ortaya laf olsun diye konusma benimle alakası ne konunun adam bi konu açmıs ben karsısında olduğumu soyledim adamın konusuna lafın yoksa aynı fikirdesindir sevgiyle yorumu nu yap
 

Coolumsu

Kayıtlı Üye
MFC Üyesi
 • Üyelik Tarihi
  11 Haz 2017
 • Mesajlar
  2,647
 • MFC Puanı
  272
 • MFC Seviyesi

Öncelikle ben Müslümanım. Uydurulmuş dini terk edip, Kuran'daki İslam'a inanan birisiyim..
Ben de kendi yorumumu seviyelice yaptım. Benle tartışmaya çabalama.. Görmek istemiyorsan yorumlarımı engelleyebilirsin.

Sizinle tartışmayacağım. Çünkü bu konularda bir bilginiz olmadığını ve atadan babadan duyduğunuz şeyler ile bir şeyler anlatmaya çalıştığınızı fark ettim. Biz ayet diyoruz sen kafandaki düşüncelerden bahsediyorsun.. Ortak nokta da bulaşamayacağız kesin..
 

Autocrat

"Korkaklıkta AR İlerlermekte ŞEREF Var"
MFC Üyesi
 • Üyelik Tarihi
  7 Haz 2017
 • Mesajlar
  3,925
 • MFC Puanı
  5
 • MFC Seviyesi

Öncelikle ben Müslümanım. Uydurulmuş dini terk edip, Kuran'daki İslam'a inanan birisiyim..
Ben de kendi yorumumu seviyelice yaptım. Benle tartışmaya çabalama.. Görmek istemiyorsan yorumlarımı engelleyebilirsin.

Sizinle tartışmayacağım. Çünkü bu konularda bir bilginiz olmadığını ve atadan babadan duyduğunuz şeyler ile bir şeyler anlatmaya çalıştığınızı fark ettim. Biz ayet diyoruz sen kafandaki düşüncelerden bahsediyorsun.. Ortak nokta da bulaşamayacağız kesin..

evet dedemden duyduklarım benden alıntı yapıp yorum yapma konu kapansın sen cidden hakaret ediyorsunbişey bildiğini zannedip mubarek gun kapatalım olduğu gibi kalsın ok ben bana laf etmediğin surece kapattım kardes...
 

Coolumsu

Kayıtlı Üye
MFC Üyesi
 • Üyelik Tarihi
  11 Haz 2017
 • Mesajlar
  2,647
 • MFC Puanı
  272
 • MFC Seviyesi

Hakaret falan etmiyorum. Sadece Atalar Dini ile İslam'ın farkını anlatmaya çabalıyorum. Aynen uzatmayalım. Şu ayetleri yazıp bitiriyorum.

Onlara (Müşriklere), “Allah’ın indirdiğine uyun!” denildiğinde, “Hayır, biz, atalarımızı üzerinde bulduğumuz (yol)a uyarız!” derler. Peki ama, ataları bir şey anlamayan, doğru yolu bulamayan kimseler olsalar da mı (onların yoluna uyacaklar)? (Bakara 170)

Ve onlara "Allah'ın indirdiğine ve Peygamber'e gelin!" denildiğinde, "Atalarımızı üzerinde bulduğumuz inanç bize yeter!" diyorlar. Ya ataları hiçbir şey bilmeyen ve doğru yolda olmayan kimseler idiyse de mi? (Maide 104)

Allah’a şirk koşanlar diyecekler ki: “Eğer Allah dileseydi, biz de ortak koşmazdık, babalarımız da. Hiçbir şeyi de haram kılmazdık.” Onlardan öncekiler de (peygamberlerini) böyle yalanlamışlardı da sonunda azabımızı tatmışlardı. De ki: “Sizin (iddialarınızı ispat edecek) bir bilginiz var mı ki onu bize gösteresiniz? Siz ancak kuruntuya uyuyorsunuz ve siz sadece yalan söylüyorsunuz.” (Enam 148)

Hayır! Onlar(Şirk koşanlar) sadece, “Şüphesiz biz babalarımızı bir din üzerinde bulduk ve biz onların izlerinden gitmekteyiz” dediler. (Zuhruf 22)

Münafıklara, “Allah’ın indirdiğine (Kur’an’a) ve Peygambere gelin” dendiği zaman, onların senden büsbütün uzaklaştıklarını görürsün. (Nisa 61)

Allah hepimizi Kuran'dan ve Peygamberin sahih sünnetinden ayırmasın.. Peygamber Kuran'ı esas alan bir müslümandı. Hayatını Kuran ile yaşadı.. Bizler de umarım öyle oluruz.. Atalarını körü körüne izleyen bir bağnazlık ve taassub içinde olmayız. :smile:
 

Autocrat

"Korkaklıkta AR İlerlermekte ŞEREF Var"
MFC Üyesi
 • Üyelik Tarihi
  7 Haz 2017
 • Mesajlar
  3,925
 • MFC Puanı
  5
 • MFC Seviyesi

bak ben kapattım sen hala bişiler peşindesin sen cok biliyorsun kardesim bana ne anlatıyorsun bizde seni anlıcak kapasite nerde ? sen bence onu sil ikimizde sozumuzde duralım ok zira tadı kaçmaya basladı ... çok bilen kendi yorumunu zerre katamayıp alakızca ayetler kopyalayan kardesim ok sana sozum yok sende bana itahefen mumkunse selam dahi verme ...

iyi günler iyi bayramlar size şimdiden kardesim...gene kardesim diyorum son cümle boyle bitsin ...insanarı tanımadan hukum veren biri benim kardesim olamaz ama bu zamana kadar ki tutumunuz vesilesi ile diyorum ...gayet anlasılır değilmi? bana yazma kardes....
 

Coolumsu

Kayıtlı Üye
MFC Üyesi
 • Üyelik Tarihi
  11 Haz 2017
 • Mesajlar
  2,647
 • MFC Puanı
  272
 • MFC Seviyesi

Sana görüş yazan yok. Ben de konuya görüş atıyorum. Fark ettiysen senin hiçbir görüşünü alıntılayıp cevap vermediğimi de görürsün.. Neyse uzatmayalım.. Sizin dininiz size, biz dinimiz bize..
 

Autocrat

"Korkaklıkta AR İlerlermekte ŞEREF Var"
MFC Üyesi
 • Üyelik Tarihi
  7 Haz 2017
 • Mesajlar
  3,925
 • MFC Puanı
  5
 • MFC Seviyesi

Sana görüş yazan yok. Ben de konuya görüş atıyorum. Fark ettiysen senin hiçbir görüşünü alıntılayıp cevap vermediğimi de görürsün.. Neyse uzatmayalım.. Sizin dininiz size, biz dinimiz bize..

bu adamın tum konularına direk bana yanıt vermişssin ya cocukmu var karsında senin hala laf peşindesin al yasa dinini 10 saattir bunu diyorum bana yazma kardes sen yazma ...yazma bana yazma buraya yaz bana yazma ok rica ediyorum insan gibi bana yazma diyorum ... mubarek gun kolay asabilesiyorum o yuzden konuyu bitirdim sen değil feriştahın gelse susmam ama orucumu seytana hediye edesim yok susuyorum sende sus ok insan gibi rica ediyorum bana yazma yanıt bile verme sonra ricam selam bile verme ok ...anlasılır dimi anladığını umuyorum ben dinimi yasarım sende yasa bana ne....!!!!!!!!
 

Bezelye

♫♪ Deniz üstü köpürür ♪♫, Hey canım rinnan nay ri
MFC Üyesi
 • Üyelik Tarihi
  25 May 2016
 • Mesajlar
  5,361
 • MFC Puanı
  2,803
 • MFC Seviyesi

Oruç başa vurdu heralde :sigara :D Sabredin az daha yarın bayram :D
 
Üst Alt