• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Kurban bayramı Tarihi? Kurban Bayramı ne zaman? Kurban Bayramı tatili 9 gün mü?

Master

Yönetici
Üyelik Tarihi
8 Ara 2012
Konular
4,149
Mesajlar
11,339
MFC Puanı
32,300
Kurban bayramı Tarihi? Kurban Bayramı ne zaman? Kurban Bayramı tatili 9 gün mü?

292


KURBAN BAYRAMI NE ZAMAN?
Bu sene Kurban Bayramı, 20 Ağustos'ta Arefe günüyle birlikte başlıyor. Bayramın ilk günü 21 Ağustos Salı gününe denk geliyor. Kurban Bayramı, 4 gün sürüyor. 25 Ağustos yani Kurban Bayramı'nın son günü Cuma günü. Kurban Bayramı tatili 9 gün ilan edilirse 18 Ağustos'tan itibaren tatil başlayacak.
Kurban Bayramının Arefe günü 20 Ağustos Pazartesi günü (Yarım Gün)
Kurban Bayramının 1. günü 21 Ağustos Salı günü
Kurban Bayramının 2. günü 22 Ağustos Çarşamba günü
Kurban Bayramının 3. günü 23 Ağustos Perşembe günü
Kurban Bayramının 4. günü 24 Ağustos Cuma günü olacak
.

KURBAN BAYRAMI TATİLİ KAÇ GÜN?

Kurban bayramı tatili normalde 4 gündür. Bu yıl Kurban bayramının Salı gününden başlaması akıllarda 9 günlük tatili getirdi.
Gazete ve televizyonların Ankara temsilcilerini iftarda ağırlayan Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Kurtulmuş, bayram tatilinin 9 gün olup olmayacağı ile ilgili soruya da yanıt verdi.
Bakan Numan Kurtulmuş, bayram tatilinin 9 güne uzatılması konusunda “Ben Kültür ve Turizm Bakanı’yım şu anda, bana sorarsanız; insanların turizm faaliyetleri. Ama bir de bunun bir ekonomik şeyi var, bu biraz kolay değil” dedi.
Resmi açıklama henüz gelmezken Kurban bayramı tatilinin 9 gün olması bekleniyor...

KURBAN İBADETİNİN MAHİYETİ VE HÜKMÜ NEDİR?

Sözlükte yaklaşmak, Allah’a yakınlaşmaya vesile olan şey anlamlarına gelen kurban dinî bir terim olarak, Allah’a yaklaşmak ve O’nun rızasına ermek için ibadet maksadıyla, belirli şartları taşıyan hayvanı usûlüne uygun olarak kesmeyi ve bu amaçla kesilen hayvanı ifade eder (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, IX, 452). Kurban bayramında kesilen kurbana udhiyye, hacda kesilen kurbana ise hedy denir.
Akıl sağlığı yerinde, hür, mukim ve dinî ölçülere göre zengin sayılan mümin, ilâhî rızayı kazanmak gayesiyle kurbanını kesmekle hem Cenab-ı Hakk’a yaklaşmakta, hem de maddi durumlarının yetersiz olması sebebiyle kurban kesemeyenlere yardımda bulunmaktadır (Serahsî, el-Mebsût, XII, 8; İbn Nüceym, el-Bahr, VIII, 197). Bu ibadetin ruhunda Hakk’a yakınlık ve halka fedakârlıkta bulunma anlayışı vardır. Kurban, bir müslümanın bütün varlığını, gerektiğinde Allah yolunda feda etmeye hazır olduğunun bir nişanesidir.
Mezheplerin çoğuna göre udhiyye kurbanı kesmek sünnettir (İbn Rüşd, Bidâye, I, 429). Hanefî mezhebinde ise tercih edilen görüş, kurbanın vacip olduğudur (Merğînânî, el-Hidâye, VII, 146). Kurban, -fıkhî hükmü ne olursa olsun- müslüman toplumların belirli simgesi ve şiarı sayılan ibadetlerden biri olarak asırlardan beri özellikle milletimizin dinî hayatında önemli bir yer tutmaktadır.

KURBAN KESİM VAKTİ NE ZAMAN BAŞLAR?
Kurban Bayramı namazı kılındıktan sonra başlar. Kurban bayramının üçüncü günü sona erer.


Alıntıdır.
 

Herkül

Admin
Üyelik Tarihi
4 Haz 2013
Konular
8,793
Mesajlar
29,748
MFC Puanı
17,080
Kurban bayramı ne zaman 2018, kurban bayramı ayın kaçında sorularının net cevabı için Diyanet İşleri Başkanlığı resmi sitesinde. Bu sene 9 günlük bir tatilin olacağı Kurban bayramı başlangıç tarihi 21 Ağustos salı günü olacak. Kurban bayramı bitiş tarihi ise 24 ağustos cuma olarak işaretli. Kurban arefesi ile birlikte toplam 9 gün tatil çalışanların olacak.
 

Herkül

Admin
Üyelik Tarihi
4 Haz 2013
Konular
8,793
Mesajlar
29,748
MFC Puanı
17,080
Kurban Bayramı'nın 2018 yılında yaz mevsimine ve hafta içine denk gelmesi 9 günlük bir tatilin oluşmasına yol açtı. Tüm yurttaşları sevindiren bu gelişme sonrası hem tatile gidecek hem de kurban ibadetini gerçekleştirmek için Kurban Bayramı'nı bekleyenlere de gün doğdu. 2018'de Kurban Bayramı 21 Ağustos Salı günü idrak edilecek.
 

Master

Yönetici
Üyelik Tarihi
8 Ara 2012
Konular
4,149
Mesajlar
11,339
MFC Puanı
32,300
Kurban bayramı Tarihi? Kurban Bayramı ne zaman? Kurban Bayramı tatili 9 gün mü?
 
Üst