Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Leopard 2

LeadeR

Kayıtlı Üye
MFC Üyesi
  • Üyelik Tarihi
    30 Ağu 2014
  • Mesajlar
    310
  • MFC Puanı
    0
  • MFC Seviyesi

Leopard 2 Modernizasyon Konfigürasyonu
ASELSAN, Leopard 2A4 tankları için 21. yüzyılın değişen ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde en gelişmiş modernizasyon çözümünü önermektedir.

Uzatılan Kullanım Ömrü: ASELSAN tankın içindeki tüm elektronik, elektro-optik, elektro-mekanik ve elektro-hidrolik sistemleri çıkartarak, yerlerine son teknoloji ürünü sistemler entegre edecektir. Bu şekilde teknolojik ömrü dolmuş malzemelerin hepsi sistemden çıkartıldığı için yedek parça problemi ortadan kalkacaktır. Modernize edilen tankların kullanım ömrü en az 20 sene artmakla beraber, ömür döngüsü maliyetleri de olabilecek en düşük seviyeye indirgenecektir.
Üstün Atış Kabiliyeti: Leopard 2A4 tankının atış gücü ASELSAN’ın ALTAY tankı için özgün olarak geliştirmiş olduğu Yeni Nesil Atış Kontrol Sistemi, Elektrikli Top Kule Takat Birimi ve Uzaktan Kumandalı Silah Sistemi ile arttırılarak günümüzde hiçbir modern tankın sahip olmadığı özelliklere sahip olacaktır.

Yeni Nesil Atış Kontrol Sistemi: Yeni Nesil Atış Kontrol Sistemi tanka en yüksek seviyede muharebe imkânı sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Sistem birbirinden bağımsız iki adet atış kontrol sistemi içerdiği için, sistemlerden biri işlevselliğini yitirse bile tank tam performansla çalışmasına devam etmektedir. Kart seviyesinde gerçekleştirilen birim fonksiyonları sayesinde sistem karmaşıklığı azaltılarak, sistem güvenilirliği çok büyük oranda artırılmıştır. Bununla beraber iki atış kontrol sisteminin aynı elektronik birimlere sahip olması ve farklı sistem fonksiyonları için tüm tank yazılımının yüklü olduğu tek tip işlemci kartının kullanılması gibi lojistik birlikteliği artıracak yöntemler kullanılarak sistem lojistik maliyeti büyük oranda düşürülmüştür.

Elektrikli Top Kule Takat Birimi: Tankın mevcut hidrolik sistemleri yerine Elektrikli Top Kule Takat Birimleri entegre edilecektir. Yanıcılığı yüksek olan hidrolik yağlar kullanılmayacağı için tankın emniyeti büyük ölçüde artırılacaktır. Ayrıca gürültü seviyesi ve ısı üretimi büyük oranda düşürüleceği için tankın fark edilebilirliği mümkün olan en düşük seviyeye indirilecektir. Bütün bunların yanı sıra, ilave zırhtan dolayı artan kule ağırlık ve ataletine rağmen stabilizasyon ve yönlenme performansı önemli ölçüde artacaktır.

Uzaktan Kumandalı Silah Sistemi: UKSS silah kumanda birimi ile uzaktan kontrol edilebilen otomatik hedef takip özelliğine sahip bir stabilize silah sistemidir. UKSS, muharebe ortamında farklı gereksinimleri sağlayabilecek şekilde 12.7 mm veya 7.62 mm makineli tüfek ve 40mm bomba atar ile kullanılabilmekte olup, özellikle meskun mahal savaş ortamında büyük avantaj sağlayacaktır.

Geliştirilmiş Balistik Zırh Ve Mayın Koruma: ASELSAN balistik ve mayından koruma konsepti, mevcut zırhı koruyarak, yapısal bir değişikliğe gitmeden ilave zırh modülleri üzerine kurulmuştur. Balistik koruma kule ve gövdeye yerleştirilen iç ve dış modüller ile sağlanmaktadır. İlave zırh modüllerinin montaj arayüzü gerekli görüldüğünde saha koşullarında bile montaj/demontaj imkânı sağlamaktadır. Balistik koruma haritası modern kinetik enerjili ve çukur imla tipi tehdit mühimmatlar esas alınarak oluşturulmuştur. Mayına karşı iç ve dış koruma modüllerinin de ilavesi ile geleneksel kara mayınları yanı sıra el yapımı patlayıcılara (EYP) karşı da koruma sağlanmaktadır. Hafif zırh modüllerinin sağladığı ağırlık avantajı ile tankın hareket kabiliyeti azami ölçüde korunmaktadır.
 
Üst Alt