Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Lizbon'da Gezilecek Yerler

Satürn

Emektar Yönetici
  • Üyelik Tarihi
    9 Şub 2015
  • Mesajlar
    41,189
  • MFC Puanı
    12,244
  • MFC Seviyesi

Portekiz'in başkenti ve Batı Avrupa'nın en güzel kentilerinden biri olan Lizbon'da başlıca gezilecek yerlere Rossio Meydanı ve Ticaret Meydanını koyalım. Bu iki meydanda fazlasıyla gezebilceğiniz yerler bulunmaktadır. Benim tavsiyem Carmo Rahibe Manastırı'dır. Bunun dışında çok hareketli meydanlardır ve çok güzel kafeler bulunmaktadır. Keyifli vakit geçirmek için birebir.Şehrin en eski bölgesi Alfamo Bölgesi de vaktiniz varsa uğrayıp keyifle gezebileceğiniz bir yer.

Gece hayatı Bairro Alto bölgesinde diyebiliriz en güzel restorantlarda burada bulunmaktadır. Garrafeira Alfaia, Ritz Bar ve LUX başlıca mekanlar diyebiliriz. Özellikle Garrafeira Alfaia akşam üstü gerçekten çok güzel oluyor. Fado diye bir müzikleri var eskiden denizci sevgilisi olan kadınların onların dönmesi için yaktığı ağıtların gelişmiş ve modern hale gelmesidir diyebiliriz. Tarz olarak tam ifade etmese de bizdeki arabesk müziğin Portekizli versiyonu olarak tabir edebileceğimiz fado müziğini aşağı yukarı bütün mekanlarda dinleme şansı bulabilirsiniz.

Lizbon gece hayatı çok hareketli bu konuda başarılı bir şehir. Ama gece hayatı dışında dikkat çekmek istediğim bir nokta daha var. Lizbon tam bir balık cenneti ve yemek konusu Lizbon'da üç kelime ile anlatılır. Ucuz, lezzetli ve kaliteli. Sardinhas assadas (mangalda pişirilen sardalya) ve pasteis de bacalhau (balık kekleri diyorlar ve muhteşem lezzetli) bu iki yiyecek Lizbon'a gittiğiniz anda yemeniz gerekir diyebilirim.

Birde bu aktivitelerden vaktiniz kalır ise şehrin en eski yapıtlarında biri olan Lizbon Katedralini de görmenizi tavsiye ederim.1500-1700 yılları arasında çok ağır depremler atlatan şehir neredeyse baştan yapılmıştır zaten.

Dikkat etmeniz gereken noktalar ise uyuşturucunun çok fazla olması diyebilirim. Bu konuda da dikkatli olmanızı tavsiye ederim yani doğru kişiler ile arkadaş olmak önemli Lizbon'da.
Lizbon için tur şirketlerinden ziyade kendiniz internet üzerinden daha uygun geceliği 20-40 Euro olan yerler bulabilirsiniz ortalama bir tatili 500-1000 Euro arasında bir masrafla halledebilirsiniz. Son olarak şehirden havalimanına ve şehir içi ulaşım oldukça uygun ve basittir. Kendi başınıza da Lizbon'da gezip, şehrin keyfini çıkartabilirsiniz.
 
Üst Alt